Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan Daimi Komite Toplantısı Sona Erdi.

Doğu Türkistan Daimi Komite Toplantısı Sona Erdi.

Dünya Uygur Kongresinin Daimi Komitesinin 13 – 20 Ocak tarihlerinde Almanya ve Hollanda’da yapılması planlanan toplantıları sona erdi.

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir başta olmak üzere kongrenin üst düzey yöneticilerinin katıldığı daimi komite toplantısı bilindiği üzere Almanya’da gerçekleştirildi. Burada 2012 yılı Mayıs ayı içerisinde Japonya’da gerçekleştirilecek olan seçimli olağan genel kurul ele alınırken, yıl ortasına kadar olan kısa bir de faaliyet planı yapıldı.

17 Ocak tarihinde Almanya’dan ayrılan Dünya Uygur Kongresi Daimi Komitesi üyeleri Hollanda’da yapılacak etkinliklere hız kesmeden başladılar. Hollanda’da bulunan Uygur teşkilatları ile bir araya gelen komite üyeleri buradaki teşkilatların ve Uygurların sorunlarını dinleyerek bunlara çözüm yolları bulma noktasında fikir alışverişinde bulundu. Ayrıca Hollanda Gençler Birliğinde boşalan başkanlık koltuğuna da genç isimlerden Ferhat Kadir getirildi. Yine Hollanda’da gündemin en önemli başlığı olan siyasi iltica ve bununla ilgili problemler masaya yatırıldı.

Hollanda’da 4 bine yakın Uygur’un bulunması ve bunların da çoğunluğunun siyasi iltica talebi ile Hollanda’ya gelmeleri Hollanda’nın da siyasi iltica taleplerine olumlu yanıt vermesi bu ülkeyi cazibe noktası haline getirmiş ancak bununla birlikte son yıllarda bazı olumsuz gelişmelerinde yaşanmasına neden olmaktadır. Hollanda makamlarının siyasi iltica talebine olumlu yanıt vermesi Çin’de endişe yaratırken bazı Çin yanlısı kişilerin Hollanda hükümetinin sağladığı bu avantajı yıkmak ve var olan güveni sarsmak adına siyasi iltica talebinin kabulünden sonra Çin’e dönüyor olması burada yaşayan ve bu durumda bulunan Uygurları oldukça tedirgin etmektedir. Bu durum Hollanda makamlarının da Uygurların siyasi iltica taleplerine soru işareti ile yaklaşmalarına neden olmaktadır. Dünya Uygur Kongresi daimi komite üyeleri görüşme fırsatı buldukları teşkilat yöneticileri ve Uygur hemşehrilerimizin ortak kanaati Çin’in kendi menfaatleri doğrultusunda yetiştirdiği kişilerin Hollanda’ya iltica talebinde bulunarak kabulü sonrası Çin’e dönmesinin tek nedeninin Çin devletinin Hollanda üzerinde etki etmeye çalışması ve Uygurların Hollanda’ya kabulünün önüne geçme niyeti olduğu yönünde olmuştur.

Dünya Uygur Kongresi Daimi Komitesi üyeleri Hollanda’da bulunan mülteci kamplarından birini ziyaret ederek burada bulunan Uygurlarla sohbet etme ve onların sorunları ile ilgilenme fırsatı buldu. Ardında Hollanda’da cezaevinde bulunan Uygurlar ile cezaevi yetkileri ile görüşen Daimi Komite üyeleri Avrupa’nın iki önemli ülkesi olan Almanya ve Hollanda da gerçekleşen toplantılarını sona erdirdi.

http://gokbayrak.com/haber_detay.asp?id=2521

Hakkında admin

Cevapla