Anasayfa » Haberler » Çin Türkleri terörist ilan etti!..

Çin Türkleri terörist ilan etti!..

10 milyona yakın soydaşımızın yaşadığı Çin işgal altındakı Doğu Türkistan’da kan göcdeyi götürüyor.

Uygur Türklerinin yaşadığı Şincan bölgesindeki çatışmalarda ilk belirlemere göre 20 kişi hayatını kaybetti.
Çin hükümeti haberlere sansür uyguladığı için bölgeden sağlık bir haber alınamıyor.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan hükümet sözcüleri Türkleri resmen terörist ilan etti.Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei Yeçeng , olayın büyütmeye değmecek kadar önemsiz olduğunu bildirerek, “Tıpkı araplar gibi giyinen sakallı 11 Türk asıllı terörist ellerinde bıçaklarla yoldan geçenlere saldırdı” ifadesini kullandı.
Bakanlık sözcüsü bu açıklamasıyla bölgede yaşayan bütün Türkleri resmen terörist ilan etmiş oldu.
Ölenlerden 13’ü bıçaklı saldırganların kurbanı olurken, yedi kişi de polisin silahından çıkan kurşunların hedefi oldu. Yaşanan bu gelişme, bölgede zaman zaman yaşanan şiddet olaylarının yeniden alevlenebileceği endişesini de beraberinde getirdi.
Şincan hükümeti dün gece yaşanan olayın Kaşgar yakınlarındaki Yeçeng’in en kalabalık caddesinde meydana geldiğini belirtti.

Reuters’ın haberine göre, bölgenin resmi internet sitesi Tianshannet.com’da yer alan açıklamada, “Dokuz terörist aniden kalabalığın içine dalarak masum insanları bıçaklamıştır. Olayda 13 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştır” denildi.
Açıklamada ayrıca polisin olay yerine gelerek yedi “teröristi” öldürdüğü, iki teröristi ise gözaltına aldığı belirtildi. Yetkililer, saldırganların ve kurbanların kimliklerine ya da etnik kökenlerine dair bir açıklamada bulunmadı.
Çinlilerin ‘Terörist‘ diye nitelediklerinin tamamı orada yaşayan Uygur Türkleri.

GEÇMİŞTE DE ÇATIŞMALAR OLDU
Dünkü çatışmanın yaşandığı Yeçeng, daha önce de Müslüman Uygur Türkleriyle Han Çinlileri arasındaki gerginliklere sahne olmuştu. Uygurca adıyla Kargılık olarak da bilinen Yeçeng aynı zamanda Hindistan ile Pakistan arasındaki tartışmalı bölge Keşmir’e de çok yakın.
Çin, daha önceki çatışmaların faturasını Doğu Türkistan’ın bağımsızlığını isteyen “aşırı dinci” Uygurlara kesmişti. Bazı Çinli yetkililer saldırıların faillerinin Pakistan’da eğitilen Müslüman militanlar olduğunu öne sürmüştü. Resmi açıklamalarda saldırıları düzenleyenler “terörist” olarak nitelendirilmişti.
“YETKİLİLER SPEKÜLASYON YAPIYOR”
Yurtdışında sürgünde yaşayan Uygur grupları ise olayın ardından farklı yorumlar yaptı.Uygur Amerikan Birliği Başkanı Alim Seytoff, dün yaptığı yazılı açıklamada, “Çin’in Doğu Türkistan’daki kargaşayla ilgili şeffaflıktan uzak tavrı dolayısıyla, Çinli yetkililerin açıklamaları derin spekülasyonlar taşıyor” dedi.
Seytoff’un açıklamasında, “İkna edici kanıtların olmadığını düşünürsek, uluslararası gözlemcilerin Çinlilerden gelen ‘isyancılar’ ve ‘teröristler’ gibi iddialara karşı fazlasıyla dikkatli olması gerekiyor” denildi.
“UYGURLARIN BARIŞÇIL DİRENİŞ YOLU KALMADI”
Almanya merkezli Dünya Uygur Kongresi ise yerel kaynaklara dayanarak yaptığı açıklamada Yeçeng’de 84 kişinin gözaltına alındığını, ölenlerin yedisinin ise Çinli silahlı devriye personeli olduğunu öne sürdü.
AFP’nin bildirdiğine göre, sözcü Dilşat Raşit, “Uygurların Çin’in sistematik baskılarına dayanamaması ve direniş için ilkel savaş metotlarına başvurmaları sonucu böyle bir olay yaşandı” dedi.Raşit, şiddet olaylarının bölgeye yoğun Han Çinlisi akışından ve Uygurlara karşı resmi bir ayrımcılık uygulanmasından kaynaklandığını belirterek, “Uygurların elinden her türlü barışçıl direniş yolu alındı. Çin’in baskıcı uygulamaları ve göçmenleri provoke etmesi, olayın arkasındaki ana neden” diye konuştu.

“KÜÇÜK BİR GRUBUN İŞİ”
Çin ise dünkü olayın “münferit” olduğunu savunuyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei Yeçeng olayının çok fazla abartılmaması gerektiğini söyledi.Günlük basın brifinginde konuşan Hong, “Şincan’da durum genel olarak gayet iyi. Küçük bir grup şiddet yanlısı teröristin ve ayrılıkçının, barışçıl gelişme ortamını ve sükuneti mahvetmesine kesinlikle karşıyız” dedi.
Şincan özerk bölgesinde yaşayan 21 milyon kişinin yüzde 40’ından fazlasını Uygurlar oluşturuyor. Kaşgar gibi bölgenin güneyindeki şehirlerde ise Uygurlar çoğunluk durumunda. Grubun birçok üyesi Pekin hükümetinin Uygurlara dini ve kültürel baskı uyguladığını savunuyor.

YEÇENG’İN KONUMU KRİTİK
Çin Komünist Partisi’nin yayın organı People’s Daily tarafından yayımlanan tabloid gazete Global Times’ın haberinde görüşlerine yer verilen uzmanlar, Yeçeng’in konumu nedeniyle Çin’in terörle mücadelesinin cephesi haline geldiği görüşünde.
Şincan Sosyal Bilimler Akademisi’nden Tuervenciang Tuerşun, gazetenin internet sitesinde yayımlanan raporda, “Geçtiğimiz yıllar boyunca, Yeçeng’de birçok kötü olay yaşandı. Dahası Yeçeng, Şincan’ın istikrarını sağlamak açısından önemli bir bölge” yorumunu yaptı.
Tuervenciang, “Burası sınıra yakın, uzun bir süre boyunca da etrafı kapalı ve uzak kaldı. Aynı zamanda bir hayli hassas bir bölge” dedi.
Pekin hükümeti, Şincan’ı Orta Asya’nın çoğunluğu Müslüman ülkelerine karşı bir savunma duvarı olarak görüyor. Çin’in yüzölçümünün altıda birini kaplayan bölge aynı zamanda petrol, kömür ve doğalgaz gibi kaynaklar açısından çok zengin.

BU TABLO NASIL MÜNFERİT?
Çin hükümeti, Şincan bölgesinde barış hakim olduğunu savunsa da son üç yıl içinde yaşanan gelişmeler farklı bir tablo çiziyor.
Uygurlar, Temmuz 2009’da Şincan’ın başkenti Urumçi’de Han Çinlilerine karşı ayaklanmış ve resmi rakamlara göre çoğunluğu Han, 197 kişi hayatını kaybetmiş, bin 700 kişi ise yaralanmıştı.Ocak 2010’da ise yetkililer, Şincan’da polis tarafından öldürülen yedi kişinin, bir “cihat” başlatmak için ülkeyi terk etmeye çalıştığını öne sürdü.
Nisan 2010’da Şincan’da mahkeme, iki şehirde toplam 32 kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarından dolayı dört kişiye idam cezası verdi.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...