Anasayfa » Haberler » D. Türkistan olaylarında Çin yönetimi sorumlu

D. Türkistan olaylarında Çin yönetimi sorumlu

Doğu Türkistan’da meydana gelen olaylarda ölenlerin sayısı 21’e yükselirken; olaylar ile ilgili Çin yönetimi eleştiriliyor

Doğu Türkistan’daki olaylarda ölenlerin sayısı 21’e yükseldi. Uzmanlar ise Çin hükümetinin bölge politakısının olaylara neden olduğunu dile getiriyor.

28 Şubat günü  Kaşgar’ın Kargalık ilçesinde D. Türkistanlılar ile Çinli göçmenler arasında meydana gelen olaylarda ölü sayısı 21’e yükseldi.

Washington’dan Doğu Türkistan‘a yönelik yayın yapan Hür Asya Radyosunun haberine göre, Çinli göçmenler ile bıçaklı kavgaya karışan  Uygur gençlerinden  8 kişi  Çin güvenlik kuvvetlerince olay mahallinde silahla vurularak öldürüldü, bir kişi ise sağ olarak ele geçirilip tutuklandı.

Olayda Çinli göçmenlerden 10 kişi öldü ve onlarcası ise yaralandı ve çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

ÇİNLİLERİN SALDIRILARI ÖNCEKİLER İLE AYNI

Olayın meydana gelme  ve olaylarda kullanılan kesici aletlerin  şekli, geçen yıllarda Doğu Türkistan‘ın Kaşgar ve Hoten şehirlerinde meydana gelen ve Çinli göçmenlere yönelik eylemlerle benzerlik arz etmiş olması ise dikkat çekiyor.

“OLAYLAR SİNDİRME POLİTKASINI BİR PARÇASIDIR”

Merkezi Almanya’da bulunan  “Yok Olma Tehlikesindeki Halkları Koruma Teşkilatı Asya İşleri Sorumlusu Ulrich Dilius, bölgede meydana gelmekte olan bu tür şiddet olaylarının Çin’in yürütme olduğu bastırma politikasından kaynaklandığını açıkladı. Dİlius “Biz teşkilat olarak 2009’da Urumçı olaylarının  şiddetle bastırılmasından sonra, Çinliler ile Müslüman Uygurlar arasındaki etnik ayrışma ve nefretin bölgede gerilimi tırmandırdığını sürekli olarak Çin Hükümetine  ilettik. Biz bu tür olayların vuku bulabileceğini şahıslar, etnik guruplar arasında da patlak vereceğini, baskı ve
şiddetin sosyal patlamalara sebep olabileceğini sürekli  bildirdik Ancak, Çin yönetimi bizim bu uyarılarımızı dikkate almadı ve bu konuda hiçbir tedbir alma yoluna de gitmedi. Aksine  yönetim tutuklama  ve bastırma yöntemlerini kullandı. Uygurları ‘potansiyel huzursuzluk’ kaynağı zorbalar ” olarak göstermek sureti ile  durumu daha de gerilimli hale getirdi.” demiştir.

Japonya Uygur Cemiyetinin Başkanı İlham Mahmut “Çinlilerin Uygurları kontrol etme politikasının çağımız gerçekleri ile bağdaşmadığını” ifade etmiştir.

ABD’de yaşayan bazı Çinli aydınlara göre, Doğu Türkistan‘da Uygurlar ile Çinliler arasında etnik gerginlik ve patlama ihtimali her zaman mevcuttur. ABD Dyok Üniversitesi Misafir öğretim üyesi  Xiu Vin Lu, Çin Yönetiminin Uygurlar ile  Çinliler arasındaki anlaşmazlıkları bilinçli olarak  körüklediğini   kin ve nefret tohumları ektiğini ve bundan  yararlanmak isteğini iddia etmiştir.

İlham Tohtı, etnik  nefretin kaynağının Çinliler olduğunu ifade ederken; Ulrich Dilius ise, bu iddianın tatmin edici bir tanımlama olmadığını dile getirdi.

ÇİN: OLAYLARI BÜYÜTMEYİN

Pekin’de dün gerçekleştirdiği basın toplantısında konu ile ilgili konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Huang Lei ,bu olayın fazla büyütülmemesi ve ciddiye alınmaması gerektiğini,  zaman zaman Doğu Türkistan’da ayrılıkçı terör guruplarınca yapılan yerel ve münferit bir olay olduğu, bu olaya  de “teröristlerce gerçekleştirilen münferit bir olay olarak ” algılanması gerektiğini , Uygur bölgesinin çok suratlı bir şekilde gelişme yolunda olduğunu” İddia etmiştir.

Çin Yönetimi olayları “Bölücü Terör Örgütlerince gerçekleştirildiğini,masum vatandaşlara yapılan bir saldırı olduğunu olaylarda 13 vatandaşın öldüğü, saldırganlardan 7 kişinin güvenlik güçlerince olay anında vurularak etkisiz  hale getirildiğini” bildirmiştir.

Dünya Uygur Kurultayı Kargalık olaylarında en az  20 kişinin öldüğünü, bunlardan en az 7 kişinin güvenlik mensupları olduğunu bildirmişti. Uygur Direniş Gurubunun “Dialog ve barış yolu ile tepkisini ifade edememekten  dolayı, ilkel kesici aletleri kullanarak direnmekten başka çaresi kalmayanUygurların Hareketi olduğunu”
açıkladı.

Bazı uluslararası kuruluşlar ve Uygurlar problemine ilgi duyan  bazı uzmanlar, bu olayın   meydana gelmesine yönelik nedenler ne olursa olsun, Çin yönetiminin Doğu Türkistan‘da yürüttüğü istikrar politikası ile güvenlik tedbirlerinin  meseleyi halletmekten çok uzak olduğunu, Çin yönetimininUygur politikasını yeniden gözden geçirmesini ,istikrar politikasını kullanarak hedeflediği bastırma siyasetine son vermesini Uygur halkına daha fazla hak ve hukuk tanımasını ifade etmektedirler.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...