Anasayfa » Haberler » Özbek Alim Abidhan Sabithani İsveç’te vuruldu. Suikastte Kerimov şüphesi ağır basıyor.

Özbek Alim Abidhan Sabithani İsveç’te vuruldu. Suikastte Kerimov şüphesi ağır basıyor.

Abid Nazarov suikastinde Kerimov şüphesi!

Özbekistan’dan hicret etmek zorunda kalan Özbek Alim Abidhan Sabithani NAZAROV İsveç’te evinin önünde kafasından vuruldu. Suikastte Kerimov şüphesi ağır basıyor.

Östersund Posten Gazetesi yazarı Filip Gustafsor ve İsveç Gizli Servisi suikastin arkasında Özbekistan’ı 23 yıldır diktatörlükle yöneten Kerimov’un olduğu şüphesiyle araştırmalara başladı.

Sekiz Yıl Saklandı

Kerimov yönetiminin “aşırılık ve terörizm” ile suçlayarak sindirmeye çalıştığı Nazarov 1998 yılında Kazakistan’a kaçarak sekiz yıl boyunca saklanmak zorunda kalmıştı. Daha sonra kendisine ve ailesine BM tarafından mülteci statüsü verilen Nazarov, İsveç’te hayatını devam ettirmişti.

Nazarov’un ülkeyi terketmesinin ardından iki yardımcısı, üç kardeş ve şoförü tutuklandı, karısı da hapse atıldı, ancak uluslararası baskı uygulandıktan sonra serbest bırakıldı. En büyük oğlu, Hüsnüdin, 2004 yılı Mayıs ayında Taşkent’te kayboldu.

Özbek imama suikastin arkasında, muhaliflerini sindirme konusunda sınır tanımayan Kerimov yönetiminin olduğuna kesin gözüyle bakılıyor.

Önceki gün öğle namazından gelirken İsveç’te Umio şehrindeki evinin önünde uğradığı silahlı suikast sonucu ağır yaralanan Özbek Müslümanların sevdiği alim Abid Hocaefendi Özbekler Birliği’nin 23 Nisanda İstanbul Ali Emiri Kültür Merkezi’nde düzenleyeceği Özbekistan’ın Diktatörlükten Kurtuluşu Uluslararası Sempozyumuna davetliydi.

Abid Hocaefendi 1998′de Özbekistan’ın komşusu Kazakistan’a hicret etmiş ve 2006′da ise İsveç’ten sığınma hakkı kazanmıştı. İsveç pasaportuna göre ismi Obidon Sobithoni idi. Obirkori Nazarov olarak da bilinen Abid Hoca kendi sitesi http://www.islomovozi.com dan vaazlarını, irşadlarını ve Kerimov diktatörlüğüne karşı gayretli faaliyetlerini sürdürüyordu.

Özbekler Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Alibey YOLYAHŞİ suikastle ilgili şunları söyledi: “Hatırlanacağı gibi Özbekistan Halk Hareketi’nin Kurucularından ve Hareketin Rusya Temsilcisi Fuat Şakiroğlu Rüstemhoca da 24 Eylül 2011 de evinin önünde şehid edilmişti. Biz bu suikastlerin devam edeceğini düşünüyor ve insan hakları savunucularını göreve davet ediyoruz. Tüm Müslümanlar ve Özbekler adına Abid Hocaefendiye Allah’dan acil şifalar diliyoruz.”

Özbekler Birliği Başkanvekili Adem ÇEVİK de: “Özbekistan’daki diktatörlükten kaçanların peşini bırakmayan Kerimov’un diktatörlüğünden kurtulmak için Andican katliamının yıldönümünde, yani 11-12-13 Mayısta dünya çapında Kelebek Etkisi Eylemi yapacağız ve Kerimov’un insanlığa karşı savaştan dolayı cezalandırılması için dava açacağız” açıklamasında bulundu.

Özbekistan’ı terketmek zorunda kalan 5 milyon mültecinin yanısıra Özbek hapishanelerinde 20 bin düşünce suçlusunun olduğunu belirten Çevik, “100 dolayında Türk işadamınının fabrikasını gasp eden Kerimov yönetimi geçen hafta da 8 Türk işadamını sınırdışı etmişti. İslam’ın yaşanmasını yasak eden ve insan hakları ihlalleri noktasında başı çeken  Özbekistan yönetimini Rusya, Amerika, Çin, Fransa ve Almanya destekliyor. Birleşmiş Milletler’i ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nı duyarlı olmaya davet ediyoruz.” dedi.

Adem Çevik ayrıca Türkiye hükümetini de Türki Cumhuriyetlerdeki insan hakları ihllalerine sessiz kalmamaya çağırdı.

Türkiye hükümetinin Özbek Mültecilere sahip çıkmasını, sınırdışı etmemesini ve ikamet izni vermesi gerektiğini belirten Alibey YOLYAHŞİ, Türkiyenin Kurtuluş savaşında çok emeği geçen Üsküdar’daki Özbekler Tekkesi’nin Özbekistanın Kurtuluşuna katkı için kendilerine tahsis edilmesini ve yapılacak olan Uluslararası Özbekistan sempozyuma destek istedi.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...