Anasayfa » Haberler » STK’lar, 28 Şubat Kargalık olaylarını kınadı

STK’lar, 28 Şubat Kargalık olaylarını kınadı

Sivil Toplum Kuruluşları, Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetine bağlı Kargalık İlçesinde meydana gelen ve toplam 21 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylar kınadı.

Hamit Göktürk / Dünya Bülteni

28 Şubat 2012’de Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetine bağlı Kargalık İlçesinde meydana gelen ve toplam 21 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylar Türk ve dünya medyasında geniş şekilde yer aldı.

Türkiye’nin önde gelen yayın organları dünyanın önde gelen haber ajanslarına dayanarak verdiği haber ve yorumlarda Doğu Türkistan meselesini bir kez daha gündeme taşıdı.

Türkiye’de faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları da yayınladıkları bildiriler ile olaylara tepki gösterdi ve  Çin Halk Cumhuriyeti yönetiminden Doğu Türkistan’da uygulamakta olduğu insan hakları ihlallerine son vermeye ve   politikasını değiştirmeye çağırdı.

Merkezi Almanya’da bulunan Dünya Uygur Kurultayı (DUK) Çin Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsünün kendilerini suçlayan ithamlarını reddetti. DUK Sözcüsü Dilşat Reşit,  teşkilatlarının şiddete karşı olduğunu, mücadelelerinin barış ve demokrasi prensiplerine ve uluslara arası normlara uygun yürütüldüğünü bildirdi.

Çin Yönetiminin  Uygurları yasa dışı teröristler, Doğu Türkistan’a yerleştirilen ve Uygur Türklerinin ekonomik ve sosyal hayatını tahrip ve eden Çinli göçmenleri ise,”Masum Vatandaşlar” olarak nitelemesinin adalet ve gerçeklerle bağdaşmadığı belirtti. Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki ağır insan hakları ihlallerine son vermeye özellikle, dini ve milli değerleri yasaklayan  uygulamaları yürürlükten kaldırmaya  çağırdı.

Merkezi Ankara’da bulunan Mazlumlar ile Dayanışma Ve Haklarını Koruma Derneği (MAZLUM-DER) Genel Başkanı Ömer Faruk Ünsal “Çin Yönetiminin Kargalık olayları ilgili açıklamalarının gerçeklerden yoksun ve inandırıcı olmadığını söyledi.

Ünsal şöyle konuştu; “Çin Yönetimim Doğu Türkistan’ın gerçek sahibi ve sakinleri olan Müslüman Türkleri yerinden yurdundan  zorla göç ettirerek, yerine Çinli göçmenler yerleştirdiğini belirtti. Müslüman Uygurların etnik ve ayırımcı bir uygulama ile karşı karşıya bulunduğunu bu tür şiddet olayları de bu tür yanlış politikalar nedeni ile meydana geldiğini belirtti. Doğu Türkistan meselesi, Türkiye’nin hassas konularından biri olarak her zaman önemini korumaktadır. Çin Yönetiminin iddia ettiği gibi bu mesele  sadece ekonomik bir mesele değildir. Bunun bir de siyasi yönü vardır. Meselenin temelinde insan hakları ve Uygur Türklerinin kendi vatanlarında ve kendi takdirini belirleme prensibine göre huzurlu bir ortamda yaşamaları yatmaktadır. Kargalık olayları Uygurların kendi vatanında ayırımcılığa ve asimile politikalarına maruz kalmaları sonucu meydana gelmiştir. Bu nedenle biz bir insan hakları kuruluşu olarak Çin Yönetimini bu tür ayırımcı ve asimilasyon politikalarından vaz geçmeye çağırıyoruz. Ayrıca, konuyu TBMM: ve Hükümete ve uluslar arası kuruluşlara taşıyacağını bildirmiştir.”

Ankara merkezli Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Abdullah Buksur Kargalık olayları hakkındaki görüşlerinin bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu.    Vatandaşlarının yaşama hakkını sağlamak ve korumak  o devletin  öncelikli görevidir. Çin yönetimi bu görevini yerine getirme bir yana, Müslüman Türk halkının en temel hakkı olan yaşam hakkını tehdit etmektedir. Çin yönetimi diğer bölgelerden etnik Çinlileri Doğu Türkistan’a zorla yerleştirerek Doğu Türkistan’ın nüfus dengesini zorla değiştirmektedir. Türk halkının sosyal ve iktisadı hayatını de  Türkler aleyhine bozmaktadır. Ülkenin öz sahipleri olan Türk halkı de bu duruma  tepki göstermekte ve bu tür istenmeyen olaylar meydana gelmektedir. Çin anayasası ve ilgili yasalarda bütün Çin vatandaşlarının yasalar önünde eşit olduğunu bildirilmektedir. Ancak, uygulamalarda Uygur Türklerinin hiçbir zaman etnik Çin vatandaşları ile eşit olmadığı bütün dünyaca  bilinen bir gerçektir.

Türk dünyası İnsan Hakları Derneği  olarak Çin Hükümetini Doğu Türkistan’da uyguladığı şiddet, baskı ve  ayırımcı politikalara son vermeye davet ediyoruz.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

DOĞU TÜRKİSTAN’DAN ACI HABERİ GELEN EKREM MEHMET’İN ARKADAŞLARI, QHA’YA KONUŞTU

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’daki sürdürdüğü baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Uygur Türkleri hakkında her ...

Çin’in Doğu Türkistan’da barışçıl gösterilere kanlı müdahalesinin 11. yıl dönümü

Bugün 5 Temmuz 2020. Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin güvenlik güçleri ve silahlı paramilislerin barışçıl ...

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi ...

TÜRK AVUKATLARIN DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİ: BAŞVURULAR BM’YE ULAŞTI

Türkiye’de faaliyet gösteren hukukçulardan oluşan Hukuk ve Fikir Platformu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği baskıları, ...

Doğu Türkistan Raporu: Geçmişten Bugüne Dinî ve Etnik Baskılar

Giriş İnişli çıkışlı tarihî seyri içinde 1949 senesine kadar bir şekilde bağımsızlığını koruyan Doğu Türkistan, ...

Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Murat Yılmaz tarafından hazırlanan “Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım” ...

Doğu Türkistan zulmü BM’de

Türkiye’nin farklı şehirlerindeki barolara kayıtlı 100 avukat, Doğu Türkistan’da yaşanan baskı ve zulümleri BM İnsan ...

Çin ile Hindistan arasındaki çatışmalarda ölü sayısı 20’ye yükseldi

İki dev nüfuslu ülke arasında tehlikeli çatışmalar devam ediyor. Son olarak statüsü tartışmalı Keşmir bölgesinde ...

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz. Her toplumun milli değerleri o toplum için candan daha ...