Anasayfa » Haberler » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Münasebetiyle basın toplantısı düzenleyen HAS Parti Trabzon İl Kadın Kolları Başkanı Songül Altuntaş önemli açıklamalarda bulundu.  Altuntaş’ın basın açıklaması:

 Kıymetli basın mensupları,

8 Martın hatırasında; Alın teri için verilen mücadele, ödenen bedel ve işçi kadınların ekmek kavgası için 1857’de ki ölümleri vardır. Aslında üzücü olan bu günün kadınların sorunlarını dile getirmek adına bir vesile olabileceği ümidindeyiz.
HAS Parti Trabzon İl Kadın Teşkilatı olarak amacımız, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle göz ardı edilen yurt içi ve yurt dışında ki bazı hususları gün yüzüne çıkarmak ve çözümlerine katkıda bulunmaktır.

Suriye’de, Gazze’de, Keşmir’de, Somali’de kadın olmak demek; Açlığa karşı, işgal ve savaş altında yaşama tutunmak demektir. Londra’da, Tokyo’da, Trabzon’da kadın olmak demek; Yaşam standartlarının artırılması, insan hakları ve benzeri önemli konular için mücadele edebilmek sesini duyuramayan dünya kadınlarının da sesi olabilmek demektir.

Şimdi dünyanın duymadığı temsili bir sesi hep birlikte artıralım istiyoruz. Umarım hak ettiği ölçüde bu kez duyulur. Bir gece evin kapısı kırılır. Üniformalı insanlar eve girer. Bağırır, çağırırlar. Evde ki erkeklerin elleri bağlanır ve götürülür. Gecenin kör karanlığında anne, çocuklar, hasta ve yaşlılar evde kalır. Ellerinden bir şey gelmez. Tek yapabildiği gözyaşı dökmektir ve dua etmektir.

Doğu Türkistan’da bunun gibi olaylar her gece yaşanır. İnsanlar haksızca atıldıkları ceza evlerinde işkence görürler. Hukuksuzluk yaşanır. Kadınlar evlerinde bir taraftan götürülen eşlerine, babalarına, oğullarına ağlar acı çeker bir taraftan da fakirliğin, çaresizliğin pençesi ile mücadele eder.
Doğu Türkistan’da kadın olmak gözyaşı demektir. Hep beklemektir. Doğacak güneş için dua etmektir. Acıların en büyüğünü yaşarken kadınlar, seslerini dünya duymamaktadır.

Sokakta kış ortasında üşüyen kediyi unutmamak ne kadar insani bir davranış öyle değil mi? Gelin görün ki kediyi bile unutmayanlar Doğu Türkistanlı anneleri, çocukları unutuyor, hatırlamıyor.
Çin zulmünü bitirmeye yönelik çözüm için her etkili yol kullanılmalıdır. Doğu Türkistan’daki mazlumların hakkını hukukunu bütün dünya uyurken koruyanlardan olmalıyız. Dünyayı uyandırmalıyız. En azından mülteci olma hakkı ülkemizdeki Doğu Türkistanlılara verilmelidir. Dünyanın gündemine girmesi açısından Doğu Türkistan’ın filminin yapılmasını, kitapların gazetelerin daha çok yazmasını, konferansların, şiir resim yarışmalarının yapılmasını önemsiyoruz.

Örneğin TÜSİAD başkanı Ümit BOYNER, Bakan Fatma ŞAHİN gibi kadınların ve diğer siyasetçilerin ve aydınların Doğu Türkistan meselesinde öncü olmasını istiyoruz.

Türkiye’mize bakacak olursak; Şiddet gördükleri için mahkemeye başvuran kadınlar, gerekli korumanın sağlanmaması sebebiyle hayatlarını kaybediyorlar. Hükümetin ve yargının şiddet gören kadınlar için sosyal devlet gereği sığınma evlerinin artırılması ve en üst düzeyde tedbir alınması acil ihtiyaç olmuştur.
Şiddetin yanı sıra eğitim, iş imkânı, geçim sıkıntısı ve insanca yaşam hakkı kadınların en büyük sorunları olarak önümüzde durmaktadır. Kadın-erkek eşitsizliğinin ötesinde kadın-kadın eşitsizliği vardır. Kamusal alan dayatmaları sebebiyle başörtülü kadınların kamu hizmetlerinde çalışma iradesi engellenmektedir. Gerekli kanuni düzenlemeler yapılmalıdır.

Meclis’te başörtülü olarak da temsil etmek gibi temel hakların hükümet tarafından başka bir bahara ertelenmesi kabul edilemez. Ancak eski milletvekili Merve KAVAKÇI için haklarının iade edilme çalışmalarını önemli görüyoruz ve destekliyoruz.
HAS Parti olarak bakış açımız şudur: Kadınların sorunlarına gerçek çözümler getirmenin yolu, insan ve adalet eksenli bir medeniyet anlayışının egemen kılınmasıdır. Hz. Peygamberimiz “Sizin hayırlınız, kadınlarına hayırlı olandır iyi davranandır” buyuruyor. Bu mananın yaygınlaşmasını umuyoruz. Bu düşüncelerle, basın açıklamamızın ve çalışmalarımızın daha adil bir dünyanın kurulmasına vesile olmasını dilerim.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Alman istihbaratı açıkladı, eğer bu iddia doğruysa Çin’in başı büyük dertte

Alman Der Spiegel dergisi, Alman istihbaratının Çin Devlet Başkanı’nın Dünya Sağlık Örgütü başkanından, korona virüsün ...

Hindistan ve Çin sınırında kısa süreli arbede: 4 Hint ve 7 Çin askeri yaralandı

Hindistan Savunma Bakanlığı, ülkenin kuzey doğusundaki Çin sınırında devriye gezen Hint askerleri ile Çinli askerler ...

Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kampları

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurları zorla tuttuğu toplama kamplarının her geçen gün yeni detayları ortaya çıkıyor… ...

Doğu Türkistan Müslümanlarına Kumanya Yardımı

Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizi Unutmadık Hoca Ahmet Yesevi Derneği, Çin zulmünden kaçıp Türkiye’ye sığınan, ülkemizde yaşamlarını ...

Levent Kaya’dan Doğu Türkistan Kitabı çıktı – Levent Kaya Haberleri

Sitemiz köşe yazarlarından Mehmet Levent Kaya’nın son kitabı Doğu Türkistan’dan Haber Var, geçtiğimiz hafta piyasaya ...

Ümmetin en büyük imtihanı: Doğu Türkistan

Ümmet için Doğu Türkistan’ın da Filistin kadar önemli olduğunu söyleyen (İHH) İnsani Yardım Vakfı Konya ...

Doğu Türkistan’daki Toplama Kampları

Sayısı ve yerleri konusunda açıklama yapılmayan kamplara şu ana kadar 3 milyona yakın Uygur ve ...

DOĞU TÜRKİSTANLILAR ANNELER GÜNÜ SEVİNCİNDEN MAHRUM

Bugün 10 mayıs, anneler günü. Bizi koşulsuz seven anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla kutlanan bu ...

ÇİN, CEZA KAMPLARINDAKİ SALGIN HAKKINDA KONUŞMAYI DA YASAKLADI!

Çinli yetkililerin Doğu Türkistan’daki ceza kamplarında, koronavirüsün yayıldığına dair haberleri sıkı bir gizlilikle örtbas ettiği ...