Anasayfa » Haberler » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Münasebetiyle basın toplantısı düzenleyen HAS Parti Trabzon İl Kadın Kolları Başkanı Songül Altuntaş önemli açıklamalarda bulundu.  Altuntaş’ın basın açıklaması:

 Kıymetli basın mensupları,

8 Martın hatırasında; Alın teri için verilen mücadele, ödenen bedel ve işçi kadınların ekmek kavgası için 1857’de ki ölümleri vardır. Aslında üzücü olan bu günün kadınların sorunlarını dile getirmek adına bir vesile olabileceği ümidindeyiz.
HAS Parti Trabzon İl Kadın Teşkilatı olarak amacımız, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle göz ardı edilen yurt içi ve yurt dışında ki bazı hususları gün yüzüne çıkarmak ve çözümlerine katkıda bulunmaktır.

Suriye’de, Gazze’de, Keşmir’de, Somali’de kadın olmak demek; Açlığa karşı, işgal ve savaş altında yaşama tutunmak demektir. Londra’da, Tokyo’da, Trabzon’da kadın olmak demek; Yaşam standartlarının artırılması, insan hakları ve benzeri önemli konular için mücadele edebilmek sesini duyuramayan dünya kadınlarının da sesi olabilmek demektir.

Şimdi dünyanın duymadığı temsili bir sesi hep birlikte artıralım istiyoruz. Umarım hak ettiği ölçüde bu kez duyulur. Bir gece evin kapısı kırılır. Üniformalı insanlar eve girer. Bağırır, çağırırlar. Evde ki erkeklerin elleri bağlanır ve götürülür. Gecenin kör karanlığında anne, çocuklar, hasta ve yaşlılar evde kalır. Ellerinden bir şey gelmez. Tek yapabildiği gözyaşı dökmektir ve dua etmektir.

Doğu Türkistan’da bunun gibi olaylar her gece yaşanır. İnsanlar haksızca atıldıkları ceza evlerinde işkence görürler. Hukuksuzluk yaşanır. Kadınlar evlerinde bir taraftan götürülen eşlerine, babalarına, oğullarına ağlar acı çeker bir taraftan da fakirliğin, çaresizliğin pençesi ile mücadele eder.
Doğu Türkistan’da kadın olmak gözyaşı demektir. Hep beklemektir. Doğacak güneş için dua etmektir. Acıların en büyüğünü yaşarken kadınlar, seslerini dünya duymamaktadır.

Sokakta kış ortasında üşüyen kediyi unutmamak ne kadar insani bir davranış öyle değil mi? Gelin görün ki kediyi bile unutmayanlar Doğu Türkistanlı anneleri, çocukları unutuyor, hatırlamıyor.
Çin zulmünü bitirmeye yönelik çözüm için her etkili yol kullanılmalıdır. Doğu Türkistan’daki mazlumların hakkını hukukunu bütün dünya uyurken koruyanlardan olmalıyız. Dünyayı uyandırmalıyız. En azından mülteci olma hakkı ülkemizdeki Doğu Türkistanlılara verilmelidir. Dünyanın gündemine girmesi açısından Doğu Türkistan’ın filminin yapılmasını, kitapların gazetelerin daha çok yazmasını, konferansların, şiir resim yarışmalarının yapılmasını önemsiyoruz.

Örneğin TÜSİAD başkanı Ümit BOYNER, Bakan Fatma ŞAHİN gibi kadınların ve diğer siyasetçilerin ve aydınların Doğu Türkistan meselesinde öncü olmasını istiyoruz.

Türkiye’mize bakacak olursak; Şiddet gördükleri için mahkemeye başvuran kadınlar, gerekli korumanın sağlanmaması sebebiyle hayatlarını kaybediyorlar. Hükümetin ve yargının şiddet gören kadınlar için sosyal devlet gereği sığınma evlerinin artırılması ve en üst düzeyde tedbir alınması acil ihtiyaç olmuştur.
Şiddetin yanı sıra eğitim, iş imkânı, geçim sıkıntısı ve insanca yaşam hakkı kadınların en büyük sorunları olarak önümüzde durmaktadır. Kadın-erkek eşitsizliğinin ötesinde kadın-kadın eşitsizliği vardır. Kamusal alan dayatmaları sebebiyle başörtülü kadınların kamu hizmetlerinde çalışma iradesi engellenmektedir. Gerekli kanuni düzenlemeler yapılmalıdır.

Meclis’te başörtülü olarak da temsil etmek gibi temel hakların hükümet tarafından başka bir bahara ertelenmesi kabul edilemez. Ancak eski milletvekili Merve KAVAKÇI için haklarının iade edilme çalışmalarını önemli görüyoruz ve destekliyoruz.
HAS Parti olarak bakış açımız şudur: Kadınların sorunlarına gerçek çözümler getirmenin yolu, insan ve adalet eksenli bir medeniyet anlayışının egemen kılınmasıdır. Hz. Peygamberimiz “Sizin hayırlınız, kadınlarına hayırlı olandır iyi davranandır” buyuruyor. Bu mananın yaygınlaşmasını umuyoruz. Bu düşüncelerle, basın açıklamamızın ve çalışmalarımızın daha adil bir dünyanın kurulmasına vesile olmasını dilerim.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Türkiye’nin Uygur Türkleriyle ilgili endişeleri BM’de dile getirildi

Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmalarındaki ulusal beyanında, Uygur Türklerinin kültürel ve dini kimliklerine saygı ...

Türkiye’den Birleşmiş Milletler’de Uygur Türkleri tepkisi

Türkiye, Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen Sosyal, Kültürel ve İnsani İşler’den sorumlu III. ...

39 ülke Uygur Türkleri için çağrı yaptı. Listede Türkiye yok

Çin hükümetine toplama kamplarında zorla tutulan Uygur Türklerinin serbest bırakılması çağrısı yapılan ve 39 ülkenin ...

CHP’den iktidara Uygur Türkleri tepkisi

39 ülkenin imzaladığı ‘Uygur Türkleri’ mektubunda Türkiye’nin imzasının yer almamasını eleştiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku ...

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt İçişleri Bakanlık Sözcüsü İsmail ...

Sessizliğe gömülen dünya karşısında Çin’in Doğu Türkistan’a zulmü

Erdoğan’ın Doğu Türkistan’a yapılan zulmü ‘soykırım’ olarak nitelendirmesine rağmen Çin ile stratejik ilişkiler nedeniyle sessiz ...

Çinperver Vatan Partisi’nden Doğu Türkistan Karşıtı Açıklama

Cumhur İttifakı’nın gayrı resmi ortağı olarak adlandırılan Vatan Partisi, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı duyuran ve ...

Skandal! Çin, Türkiye’deki Doğu Türkistan haberlerine erişim yasağı koydurmaya başladı

Doğu Türkistan’daki insanlık dramı katlanarak devam ederken, skandal bir gelişme yaşandı. Türkiye’de Doğu Türkistan ile ...

ABD : ÇİN’İN UYGURLARA KARŞI İNSAN HAKLARI İHLALLERİ İÇİN YAPTIRIMLAR ARTACAK

ABD,Dışişleri Bakanı Pompeo Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar.Kazaklar ve diğer Çinli olmayan Müslüman halklara karşı ...