Anasayfa » Haberler » 8 mart kadinlar günü ve Doğu Türkistan

8 mart kadinlar günü ve Doğu Türkistan

 

“8 Mart Dünya Kadınlar günü”nü Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde kabul etmiş ve her yıl bütün dünyada kutlanması gereken bir gün olarak ilan etmiştir. Fakat her nedense yıllar yılıdır bütün dünyada “Kadınlar günü” kutlanırken farklı maksatlarla meydanlara çıkılmakta, toplantılar ve tartışma programları tertip edilmektedir.

“8 Mart Dünya Kadınlar günü”nü Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde kabul etmiş ve her yıl bütün dünyada kutlanması gereken bir gün olarak ilan etmiştir. Fakat her nedense yıllar yılıdır bütün dünyada “Kadınlar günü” kutlanırken farklı maksatlarla meydanlara çıkılmakta, toplantılar ve tartışma programları tertip edilmektedir.

Diğer dünya devletlerinde ne şekilde etkinliklerle kutlanıyor tam olarak bilebilmek mümkün değil. Fakat gözlemlediğimiz kadarı ile Türkiye’de bu konuyu maksada uygun olarak gündeme getirmek isteyenlerin sayısı oldukça az.

 “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü Türkiye’deki bazı art niyetli güruhlar kötü maksatlı olarak amacının dışında kullanmaktadırlar. Kimileri daha günler öncesinden başlarına bağladıkları allı yeşilli çaputlarla yollara dökülerek kendilerince Türkiye Cumhuriyeti devletini tehdit etmek için gövde gösterileri yapmakta, kimileri de olmayan bir “Erkek Tahakkümü”nden söz ederek ekranlarda arzı-endam etmektedirler.

 Kimileri de “8 Mart”ı “Feminizm” adı verilen ucube deyimin tünelinde karşı cinsi düşman ilan etme ve onlardan intikam alma duygularını tatmin etme günleri olarak kullanmaktadırlar.

Şunu açıklıkla ifade etmeliyim ki; Dünyada komünizmle idare edilmeyen ve işgal altında olmayan ülkelerin dışındaki devletlerde ezilen kadınların varlığından söz etmek çok gerçekçi olmayacaktır.

Dünya kadınları, kadın olmanın zorluklarını, kadın haklarının nasıl çiğnenmekte olduğunu, kadınların yaratılıştan itibaren kendisine bahşedilen temel hakların işgalciler tarafından zorla nasıl ellerinden alınmakta olduğunu Doğu Türkistanlı kadınlardan öğrenmeli ve ondan sonra kendi haklarının çiğnenmekte olduğundan söz etmeliler.

Bence, dünya kadınları bugün Doğu Türkistan’daki kadınların uğramakta oldukları haksızlıkları, onların gördükleri işkenceleri, anne olma haklarının her hangi bir rahatsızlık sebebiyle hastaneye gitmiş olmaları durumunda gizlice kısırlaştırıcı müdahalelerde bulunularak Çinli kan içiciler tarafından nasıl ellerinden alınmakta olduğunu öğrendiklerinde “Dünya Kadınlar Günü”nde nelerin gündeme getirilmesi gerektiğine karar vereceklerdir.

 Doğu Türkistanlı kadınların, erkeklerin bile zor dayanabileceği beden gücü gerektiren yol, köprü, kanal ve maden işlerinde bir tas mısır çorbası ve bir parça mısır ekmeği karşılığında günde 18 saat boyunca nasıl çalıştırıldıklarını, kadınların sadece kadın değil insan yerine bile konulmamakta olduklarını bilmeyen kadınlar kadın haklarından söz etmemeliler.

  Müslüman Türk toplumunda ailenin reisi olarak görülen eşlerine nasıl başkaldırmakta olduğunu düzenlenen konken partilerinde övünçle anlatan bir eli yağda bir eli balda sözde kadınların kadın haklarından söz etmeye hakları yoktur.

Yalınayak Çinli sözde doktorlar tarafından Doğu Türkistan’ın köy, kasaba ve mezralarında kota dışı hamile oldukları anlaşılan Doğu Türkistanlı kadınların kaç aylık hamile olduklarına bakılmaksızın karavanlar içerisinde nasıl kürtaja tabi tutulduklarını ve bebekleri öldürülürken kendilerinin de nasıl ölüme terk edildiklerini bilmeyen dünya kadınlarının kadın haklarından söz etmeye hakları olamaz.

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nde Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkelerinde kadın hakları ile ilgili çeşitli toplantılar tertip eden uluslar arası sivil toplum örgütleri ve 8 Mart gününü ilan eden BM teşkilatının ilgili birimleri “Havanda su dövmek” yerine ciddi komisyonlar oluşturarak Doğu Türkistan’daki kadınların durumlarının yerinde incelenmesini sağlamaya çalışmalılar.

Bu güne kadar işgalci Çinliler tarafından insan yerine bile konulmayan, her türlü hakları çiğnenmekte olan Doğu Türkistanlı kadınların içinde bulundukları durumu görmezlikten duymazlıktan gelen dünya kadın örgütleri hiç olmazsa bu anlamlı günde bari kendi egolarını tatmin etmeyi bırakıp Doğu Türkistanlı kadınları bir kez olsun hatırlasınlar…

Merkez Adres: Donanma Caddesi No:13 Kocasinan-Kayseri/Türkiye

Tel: (0090) 352 338 58 97

Belge Geçer: (0090) 0352 338 58 97

Cep Tel: 009 532 255 99 30

http://istiklalgazetesi.com.tr/

http://www.hurgokbayrak.com/

istiklal@istiklalgazetesi.com.tr

hurgokbayrak@kaynet.net

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

“Çin İşkencesinin Eğitim ve Uygulama Laboratuvarı: Doğu Türkistan”-2

Doğu Türkistan’ın Çin işgalinde yaşadıklarını, buradaki Türklerin dinî ibadetten tutun da, kimlik, kültür asimilasyonu, ad, ...

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden Uygurlara haklarının verilmesi çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali el-Karadaği, Doğu Türkistan’daki Uygurlara dini, toplumsal, siyasi haklarının ...

Çin faşist rejimi Uygur kültürü ve medeniyetini silme emrini verdi

Doğu Türkistan’da ‘eğitim kampı’ adı altında asimilasyon politikaları ile yüzlerce çocuğun beynini yıkayan ve milyonlarca ...

Doğu Türkistan’daki İnsan Hakları İhlalleri Fotoğraf Sergisinde

 Kars’ın Kağızman ilçesinde, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini anlatan fotoğraflar açılan “Zulme Karşı Susma Haykır” ...

Doğu Perinçek, Çin medyasına manşet oldu!

Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik zulmünü savunan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e ...

Uygur Türklerine her alanda ‘Çin işkencesi’

Doğu Türkistan’da bir çok alanda baskı politikaları uygulayan Çin hükümeti yeni bir uygulama başlattı. Çin’in, ...

RFA: Doğu Türkistanlı kadınlar, Çinli erkek görevlilerle yatağını paylaşmaya zorlanıyor

Eşleri toplama kampına ya da cezaevine gönderilen Doğu Türkistanlı kadınların, evlerini kontrole gelen Çinli ‘görevli’ ...

Doğu Türkistanlılar, ‘Çin yönetimince zorla çalıştırılan işçi ordusuna’ dönüştürülüyor

Uygur, Kazak ve diğer Türk azınlıkları toplama kamplarına alan Çin yönetiminin bu kişileri çeşitli işlerde ...

ABD Kongresi’nin Çin raporu: Doğu Türkistan’da insanlığa karşı suç işlediğine inanıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kongre bünyesinde faaliyet gösteren Çin Kongre-İcra Komisyonu (CECC) 2019 yılına ilişkin yayımladığı ...