Anasayfa » Yazarlar » Dr. Abdulhamit Avşar » Çin-Türkiye Münasebetleri ve Doğu Türkistan Meselesi Hakkında Fikir ve Görüşler

Çin-Türkiye Münasebetleri ve Doğu Türkistan Meselesi Hakkında Fikir ve Görüşler

 Çin Devlet başkanı yardımcısı Şi Jinping Türkiye ziyaretinin 3.günü yani 22.02.2012 günü İstanbul’da yapılan Türkiye-Çin Ticaret Zirvesi adlı toplantıya katıldı.

 RFA/Arslan-Dr. Abdülhamit Avşar- 31 Ocak 2012-Türkiye

Bu toplantıya Türkiye’nin ticaret-İhtisas sahipleri, yazarlar ve gazeteciler olmak üzere çok sayıda kişi katıldı.

Toplantıda Türkiye’nin ekonomi bakanı Zafer Çağlayan bir konuşma yaptı. Konuşmasında Türkiye ile Çin arasındaki ticarette dengesizlik meydana gelmiş olup Türkiye’nin devamlı surette zarar ede gelmekte olduğunu söyledi ve Türkiye’nin 2011 yılında Çin ile yaptığı ticarette 22 milyar dolar tutarında mal ithal ettiğini, Çin’in ise Türkiye’den sadece 3 milyar dolara yakın bir miktarda mal aldığını söyledi. Dolayısıyla bu dengesizliğe son verilmesi gerektiğini ortaya koydu. Bakan Zafer Çağlayan konuşmasında yine Türkiye ile Çin ararsındaki ticarette Türkiye’nin zarar etmekte olduğunu latifeli bir biçimde ifade ederek, tek taraflı âşık-maşuk olayına benzetti ve “Bu bizi memnun etmez” dedi.

Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Şi Jinping Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Görüştü.21 Şubat 2012-Türkiye

 

Bakan Zafer Çağlayan konuşmasında Çin Devlet Başkan Yardımcısı Şi Jinping’in 3 günlük Türkiye ziyareti esnasında 1,4 milyar dolar değerinde ticari anlaşma yaptıklarını bildirdi. Toplantıda yine Türkiye Başbakan Yardımcısı Al Babacan da konuşarak, Çin’in Türkiye’de banka açmasına izin verdiğini bildirdi ve Türkiye’nin Çin’de bir banka açması gerektiğini ortaya koydu.

 

            Bu toplantıda ticaretin dışında siyasi meseleler hakkında hiçbir tarafın konuşmaması habercilerin dikkatini celp etti.

             Bakan babacan Türkiye ile Çin’in B.M. ve G-20 gibi teşkilatlarda dayanışma içinde hizmet ettiğini bildirse de, Suriye meselesinde Türkiye ile Çin’in karşı-karşıya gelmekte olduğunu dile getirmedi.

Toplantıda Çin devlet başkanı yardımcısı Şin Jinping konuşma yaparak, Türkiye’nin bu konudaki kaygıların dile getirerek kendisini aklamış oldu ve Çin’in Ticarette bu tür dengesizlik olmasını istemediğini ifade etti. Ve de zararı kapatmak için Türkiyeli yatırıcı şirketlere Çin fuarlarında değer ve itibar vererek fuara katılma fırsatı verdiğini söyledi.

“Hürriyet” Gazetesinin haberinde, bu toplantı soğuk ve burukluk içinde başlamış olup, hiçbir tarafta isteklilik yok deniliyor. Haberde belirtildiğine göre, bu toplantının 2 saat devam etmesi planlanmış olup, toplantı başlaması gereken saatten 50 dakika daha geç başladı ve 40 dakika içerisinde sona erdi. “Hürriyet” gazetesinin sitesinde bu konuda yayınlanan haberin altına ziyaretçiler fikir ve düşünceleri beyan etti.

Dikkat etmeye değer diğer bir önemli nokta şu ki;  Türkiye basınında Çin devlet başkan yardımcısının Türkiye ziyareti ve Uygurların Çin’e karşı Ankara’da yürüttükleri protesto gösterileri hakkında çokça haberler yapıldı. Türkiye–Çin münasebetleri ve Ticaret konusunda haberler verildi. Fakat Çin basınında, Çin devlet başkan yardımcısı Jin Ping Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünde, Türkiye’deki Doğu Türkistan güçlerinin, Çin’in bağımsızlığına zarar verecek ve devleti parçalamaya yönelik hareket ve faaliyetleri yasaklaması yasaklamasını ümit ettiğini ifade etmiş olduğu beyan edilmektedir.

 

            Çin basınında yine Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin2in tek Çin politikasını destekleye geldiği, Çin Halk Cumhuriyetini Çin Halkının tek yasal temsilcisi olarak gördüğünü, Türkiye’de Çin’i bölecek her türlü hareketin meydana gelmesine izin vermeyeceğini ifade ettiğini ileri sürmüştür. Türkiye basınında bu konuda hiçbir haber verilmemiş olup bazı gazete ve internet siteleri, Çin’in resmi internet sitesi olan Çin haberlerinin yayınladıkları bu konudaki haberi naklederek, “Çin Türkiye’ye Doğu Türkistan konusunda baskı yaptı” temalı haberler yayınladı.

 

            Biz, Çin devlet Başkan yardımcısı Şi Jinping’in Türkiye ziyareti, Türkiye-Çin münasebetinde Doğu Türkistan meselesi hakkında Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Abdülhamit Avşar ile bir görüşme yaptık. RFA-Arslan 

Hakkında admin

Cevapla