Anasayfa » Haberler » Kağilik Olayında Türkiye’deki İnsan Hakları Teşkilatları Özel İlgi Gösteriyorlar

Kağilik Olayında Türkiye’deki İnsan Hakları Teşkilatları Özel İlgi Gösteriyorlar

Çin Başkan yardımcısı Şi Jiping’in Türkiye ziyaretinin üzerinden çok geçmeden 28 Şubat günü Kaşgar’ın Kağilik nahiyesinde meydana gelen bıçaklı saldırı olayına Türk basını özel yer verdi.

 RFA/Erkin Tarim-Türk Dünyası İnsan Hakları Teşkilatı Başkanı Abdullah Buksur 28 Şubat Kağilik olayı hakkında görüşlerini bildirdi. 1 Mart 2012- Türkiye

Bundan haberdar olan Türkiye’deki en büyük İnsan hakları örgütleri beyanat yayınlayarak bu olayın Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Hong Liy’nin söylediği gibi bir avuç bölücülerin bölgenin istikrarını bozmak için yürüttüğü faaliyetlerden olmadığını, Çin’in Uygurlara uygulamakta olduğu baskı politikasına karşı yürütülen tepki olduğuna işaret etti.

            Türkiye’deki en büyük insan hakları örgütlerinden biri olan “Mazlumder” başkanı ve sabık milletvekili Faruk Ünsal Kağilik’ta meydana gelen olay hakkında Çin hükümetinin beyanlarına inanmanın mümkün olmadığını söyleyerek şöyle dedi:

-Çin devleti Doğu Türkistan halkını kendi vatanında kovup atarak onların yerine Çinlileri yerleştirme politikası yürütüyor. Hepimizin de bildiği gibi 2009 yılında Ürümçi katliamı oldu. Fakat Çin hükümeti bu olayı incelemek için hiçbir insan hakları örgütünün, yabancı ülke gazetecilerinin ve BM. Teşkilatının inceleme heyetinin girişine izin vermedi. Bu yüzden Çin dışişleri bakanlığı sözcüsünün Kağilik’ta meydan gelen olay hakkındaki beyanlarına da güvenilmez.

            Faruk Ünsal radyomuza verdiği beyanatında Türkiye’nin Doğu Türkistan meselesine özel ilgi göstereceğini bildirerek şöyle dedi:

-Doğu Türkistan meselesi elbette ki Türkiye’nin hassas bir meselesidir. Bu mesele Çin’in dediği gibi sadece iktisadi meseleden ibaret değildir. Bunun bir de siyasi tarafı var. Bu mesele aslında kendi vatanında kendi kaderini kendi tayin etme meselesidir. İkincisi100 yılda beri işgal politikası yürüten Çin, bu bölgeye Çinli getirip yerleştirmeyi sürdürüyor. Kağilik’ta meydana gelen olaya bu cihetten bakacak olursak, bu Uygurların Çin’in bu göçmen yerleştirmesine hem kendi vatanında dışlanmaya karşı yürüttüğü tepki olayıdır.

            Bu sebeple biz insan hakları teşkilatı olmamız hasebiyle Çin’i Uygurları asimile etme politikasından vaz geçmeye çağırıyoruz.

            “Mazlumder” Başkanı ve sabık Milletvekili Faruk Ünsal Türkiye hükümetine Kağilik olayı hakkında bir rapor vereceğini söyleyerek şöyle dedi:

-Kağilik olayı çok değilse de Türkiye basınında yer aldı. Biz Türkiye dışişleri bakanlığına, Başbakanlığa Çin’in Uygurlara yönelik olarak sürdürmekte olduğu ve adil olmayan politikalarına olan tepkimizi, Uygurları her zaman kollayıp destekleyeceğimizi bildireceğiz.

            Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği başkanı Abdullah Buksur 28 Şubat Kağilik olayı hakkındaki görüşünü beyan ederek şöyle dedi:

-Birincisi buradaki halkın yaşama hakkını güvence altına almak devletin vazifesidir. Fakat biz burada halkın yaşama hakkını güvence altına almak bir yana, devlet halkın yaşama hakkını tehdit etmektedir. Diğer bir yandan da Çin devleti başka bölgelerden Çinli getirip yerleştirmek suretiyle bu bölgenin nüfus dengesini bozmakta, yerli halkın iktisadi ve içtimai yaşamını tehlikeye sokmaktadır. Uygur halkı da tabii olarak buna tepki göstermektedir. Her ne kadar Çin yasasında bütün Çin halkı eşittir diye yazıyor olsa da, Gerçekte Çinli ile Uygur’un hiçbir yönden eşit olmadığını bugün bütün dünya biliyor. Bu yüzden iz İnsan Hakları Teşkilatı olma sıfatımızla Çin devletinin Doğu Türkistan’a Çinli göçmen getirip yerleştirme politikasını derhal durdurmaya, Doğu Türkistan halkına yönelik olarak yürütmekte olduğu her türlü baskı politikasını durdurmaya çağırıyoruz.

            Türkiye basını Kağilik’ta meydana gelen olaya ait haberlere özel olarak yer verdi. Bu olayı “Hürriyet”,”Milliyet”, “Time Türk” ve “Dünya Gündemi” olmak üzere gazeteler ve Türkiye’deki televizyonlar haber yaptı ve de bu konuda analizler yayınladılar. RFA-Erkin Tarim

 Uygur Türkçesinden Türkiye Türkçesine Uyarlayan

Mehmet Emin Batur.www.hürgökbayrak.com

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

DOĞU TÜRKİSTAN’DAN ACI HABERİ GELEN EKREM MEHMET’İN ARKADAŞLARI, QHA’YA KONUŞTU

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’daki sürdürdüğü baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Uygur Türkleri hakkında her ...

Çin’in Doğu Türkistan’da barışçıl gösterilere kanlı müdahalesinin 11. yıl dönümü

Bugün 5 Temmuz 2020. Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin güvenlik güçleri ve silahlı paramilislerin barışçıl ...

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi ...

TÜRK AVUKATLARIN DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİ: BAŞVURULAR BM’YE ULAŞTI

Türkiye’de faaliyet gösteren hukukçulardan oluşan Hukuk ve Fikir Platformu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği baskıları, ...

Doğu Türkistan Raporu: Geçmişten Bugüne Dinî ve Etnik Baskılar

Giriş İnişli çıkışlı tarihî seyri içinde 1949 senesine kadar bir şekilde bağımsızlığını koruyan Doğu Türkistan, ...

Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Murat Yılmaz tarafından hazırlanan “Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım” ...

Doğu Türkistan zulmü BM’de

Türkiye’nin farklı şehirlerindeki barolara kayıtlı 100 avukat, Doğu Türkistan’da yaşanan baskı ve zulümleri BM İnsan ...

Çin ile Hindistan arasındaki çatışmalarda ölü sayısı 20’ye yükseldi

İki dev nüfuslu ülke arasında tehlikeli çatışmalar devam ediyor. Son olarak statüsü tartışmalı Keşmir bölgesinde ...

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz. Her toplumun milli değerleri o toplum için candan daha ...