Anasayfa » Haberler » Çin’de siyasi deprem

Çin’de siyasi deprem

Çin’de üst yönetime atanması beklenen Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Chongqing (Çonçin) şehri sorumlusu ve eski Ticaret Bakanı Bo Xilai (Bo Şilay) görevinden alındı.

Ülkenin resmi haber ajansı Xinhua, Bo’nun yerine Başbakan Yardımcısı Zang Dejang’ın atandığını duyurdu. Çin’de oldukça popüler biri olan Bo Xilai’ın (62) neden görevden alındığına yönelik bir açıklama yapılmazken, Bo’nun dün sona eren Çin Milli Halk Meclisi’nin son oturumunda bulunmaması üzerine, çeşitli spekülasyonlar ortaya atışmıştı. Söz konusu karar, Bo’nun üst düzey siyasi geleceğinin sona erdiği anlamına da geliyor.

Çin’de 10 yılda bir liderler değişimi oluyor. Devlet Başkanı, Başbakan ve diğer liderlerin Ekim ayında yapılacak değişim sırasında Bo’nun üst göreve getirilmesi bekleniyordu.

Bo ile ilgili skandal, 33 milyonluk ve doğrudan Pekin yönetimine bağlı dört şehirden biri olan Chongqing’in eski emniyet müdürü Wang Lijun’un ABD’nin Chongqing şehrine komşu konsolosluğuna yaklaşık bir ay önce sığınması ve burada bir gün geçirmesiyle başladı. Wang, daha sonra Çinli emniyet güçleri tarafından tutuklanmıştı. Wang’ın neden konsolosluğa sığındığı ve ABD’ye ne gibi bilgiler verdiği ise net olarak bilinmiyor.

Çin Başbakanı Wen Jiabao da Wang Lijun olayıyla ilgili olarak, kararlılıkla olayın üzerine gideceklerini söyledi. Bo, hakkındaki skandallarla ilgili uzun süre konuşmamış ve geçen hafta ilk kez, “Yanlış kişilere güvenmiş gibi hissediyorum” demişti. Bo, çetelere kaşı verdiği mücadeleyle tanınıyordu ve Chongqing’i temiz bir şehir haline getireceğini söylüyordu.

VERİLECEK İFADEDE ÇOK SAYIDA PARTİ YETKİLİSİNİ KOLTUĞUNDAN EDECEK

Şubat günü ABD Konsolosluğu’na iltica etmeye çalışan ancak Pekin’e iade edilen Wang Lijun’un vereceği ifade de birçok ÇKP yöneticisinin koltuğunu etkileyeceği iddiasında bulunuldu.

Wang Lijun, Çin’in güneyinde yer alan Chongqing şehrinin emniyet müdürü ve belediye başkan yardımcısı olarak görev alıyordu ve uzun zamandır Bo Xilai’in sağ koluydu.

1959 yılının Aralık ayında doğan Wang Lijun, aslen Moğol ırkına mensup, Moğolca ismi ” Güneşten çıkan kahraman” manasına geliyor. Çin’e bağlı İç Moğolistan’da dünyaya gelen Wang, Çin’de çete ve mafyaya karşı verdiği mücadele ile tanınıyor. Günde ortalama 16 saat çalıştığı ifade edilen Wang, 1987 yılından beri ÇKP’de yer alıyor. Mayıs 2003 ile Haziran 2008 tarihleri arası Wang Lijun, Jinzhou şehri Asayiş Bürosu Şefi ve Parti Sekreteri olarak çalışıyordu. Ayrıca, 2004 yılından itibaren Vali Yardımcılığı görevine getirildi. Wang, ayrıca aynı binada yer alan Jinzhou Kamu Güvenliği Bürosu Psikoloji Araştırma Merkezi’nin(OSPRC) müdürüydü.

Patronu Bo Xilai, 2008 yılında Chongqing’e geçince Wang da Chongqing Kamu Güvenliği Bürosu Başkanı oldu.

Çin internet sitelerine göre, yolsuzluğa karıştığı ve Merkezi Disiplin Komisyonu’nda işkenceye başvurduğu gerekçesi ile Wang hakkında soruşturma başlatıldığı belirtiliyor. Wang Lijun’ün, 2 Şubat günü görevinden alındığı ve daha düşük rütbeli bir göreve tayin edildiği kaydediliyor.

Xinhua ve ÇKP’nin resmi yayın organı Halkın Günlüğü gazetesinde 3 Şubat günü yayınlanan makalede, Wang ile ilgili olarak ”Bazen çok aceleci ve başkalarını eleştirirken, sözlerine dikkat etmiyor” değerlendirilmesi yapıldı.

ABD KONSOLOSUĞU’NA NEDEN SIĞINDI?

Wang Lijun, 6 Şubat akşamı bir maske takıp, Chongqing’e 4 saat uzaklıkta bulunan Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu şehrine giderek, ABD konsolosluğuna sığınma talebinde bulundu ancak bu kabul edilmedi. Bu haberi öğrenen Bo Xilai, yetkisini aşarak, 70 polis aracı ile ABD Konsolosluğu’nun etrafının sarılmasını emretti. Haber hızla Parti Merkezi üst yöneticilerine ulaştı ve bunun üzerine Chengdu’ya ulusal güvenlik görevlileri gönderildi. Bazı Çin medyasına göre, Wang, Pekin güvenlik görevlilerinin koruması altında Chengdu’dan ayrıldı. Wang’ın konsolosluğa canını kurtarmak için sığındığı da medyaya yansıyan haberler arasında.

Tayvan, Hong Kong ve bazı Batı medyasına göre ise Wang ve Bo “Siyahı vurmak” adlı mafya karşıtı bir kampanya yürüterek, Bo’ya sadık olmayan ÇKP yetkililerini, çete üyelerini ve dürüst işadamlarını mallarına el koymak amacıyla tutukluyorlardı.

Haberlerdeki iddilara göre ayrıca Wang, kendisini Chongqing şehrine getirip emniyet müdürü yapan Bo’ya minnet borcunu ise Bo’ya karşı olan bütün muhalifleri acımasız bir şekilde öldürüp hapse atarak ödedi.

Bu arada Emniyet Müdürü Wang Lijun’un görevinden uzaklaştırılmasını ana sebebi olarak, Çin’de 80milyon üyesi bulunan ÇKP’nin 18. parti kongresinde üst düzey liderlerin değişiminden dolayı ortaya çıkan iç ihtilafların neticesi olduğu iddia ediliyor.

CANLI ORGAN TOPLANMASI

Haberlere göre, Wang’ın ülkedeki mahkûmlardan, organlarının canlı olarak alındığı olaylarına karıştığı da ifade ediliyor. Ülkenin kuzeydoğusundaki Liaoning Eyaletine bağlı Jinzhou Emniyet Müdürlüğü’nde çalışan bir kişi, 9 Nisan 2002 tarihinde kendi gözleriyle canlı bir Falun Gong (Çin’de yasaklanan bir tarikat) uygulayıcısından organlarının alındığını gördüğünü söylemişti.

Wang hakkında kanunsuz organ toplama iddiaları ortaya atılırken, bunlardan en ciddisinin ise, 2006 yılında Liaoning eyaletinin Shenyang şehrinde hapsedilen binlerce Falun Gong uygulayıcısının organlarının gizlice toplandığı şeklinde.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...