Anasayfa » Makale ve Analizler » Çin baharı

Çin baharı

Komünist Çin Halk Cumhuriyetinde de küçük çaplı hareketlenmelerin olduğu, hatta Çinli polislerin olayı kanlı bir şekilde bastırmaya çalıştığı haberleri geliyor. Dindar Budist Çinlilerin başını çektiği kalabalıkların Tibetlilere ve Doğu Türkistanlılara destek verdiği ve özgürlük için and içtikleri bilgisi var. Zalim Çin diktasının olayların dünya medyasına yayılmasını engellemek için karışık bölgelere gazeteci sokmadığı ve interneti ağını sabote ettiği ifade ediliyor.

Tibet patlamaya hazır bir bomba. 1.300 milyon insanın yaşadığı Çin halkı baskı ve sindirme operasyonlarından bıkmış durumda. Belirli etnik ve dinî guruplar değil Çin halkının çoğunluğu özgürlük istiyor. Baskı ve şiddete hayır diyor. Diktatörlerin bir bir devrildiği günümüzde Çin’de de bir baharın yaşanması uzak değil.

Çin’de tam 55 farklı etnik grup var. Han Çinli olarak bilinen çoğunluğun oranı 700 milyon civarında. 500 milyonluk bir nüfus ise Çinli değil. Bunlar diğer etnik grupları oluşturuyor. Tibetliler yoğun bir nüfusu teşkil ediyor.

Bizi asıl ilgilendiren konu ise Doğu Türkistan. 1949 yılından beri Komünist işgali altında bulunuyor. İşgal altındaki Doğu Türkistan’nın nüfusu yaklaşık 40 milyon. Doğu Türkistanlılar bugüne kadar birçok istiklal mücadelesi verdi. Her biri kanlı bir şekilde bastırıldı.

Doğu Türkistan’da tarih içinde 13’ten fazla Türk devleti kuruldu. 12 Kasım 1933 yılında Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti, 12 Kasım 1944 yılında da Doğu Türkistan Cumhuriyeti kuruldu. Ancak bu devletler, Rusya ve Çin işbirliği neticesinde işgal edildi. Büyük soykırımlar yaşandı. Büyük katliamlar oldu. Son kurulan devlet de 1949 yılında Kızıl Çin tarafından istila edildi.

İşgalciler, bütün işgalci gayrimüslimlerin yaptığı gibi hemen katliama giriştiler. Çoluk çocuk, kadın ihtiyar demeden öldürdüler. Bu zulüm hâlâ devam ediyor. Günümüzde dahi, günde, ortalama beş Türk sırf Müslüman ve Türk oldukları için kurşuna diziliyor. Türk çocukları ailelerinden zorla alınıyor. Tarihte görülmemiş bir soykırım yaşanıyor Doğu Türkistan’da. Bütün bu zulme rağmen, baskıya rağmen Doğu Türkistanlılar son derece dindar.

Nedense bizim Müslüman STK’lerimiz “Milliyetçilik yaptığımızı sanırlar.” endişesi ile bu soykırımı fazla gündeme getirmediler. Hatta benim, 2009 yılında, Muhaceretteki Doğu Türkistan Parlamentosu Başkanı olan Prof. Dr. Sultan Mahmut Kaşgarlı ile yaptığım bir mülakatım, kendilerini İslamcı olarak tanıtan ve mangalda kül bırakmayan bir dergi tarafından “milliyetçilik olur” düşüncesi ile yayınlanmamıştı. İslami hassasiyeti olanların artık Türk kelimesinden gocunmamalarının zamanı gelmedi mi? İHH Başkanı Bülent Yıldırım da bu gerçeğe vurgu yapmıştı. Bülent Yıldırım’ın bu konudaki açıklamaları sonrasında İHH Doğu Türkistan’ı da yardım alanına almıştı. Fakat Doğu Türkistan topraklarına Kızı Çin yönetimi tarafından abluka uygulanıyor. Yardım için gitmek bile zor. Müslüman kadınların tesettürü yasaklanmış durumda. Camilere sadece ihtiyarlar alınıyor. Her camide bir polis nöbet tutuyor. Kaşgar ve Urumçi gibi bir çok Doğu Türkistan şehrine Han Çinliler yerleştiriliyor. Her beş yüz metrede bir kontrol noktası var. Bir millet yok edilmek isteniyor. Hapishaneler sadece Müslümanlar için kurulmuş gibi. Tibet’in durumu da aynı şekilde. Halk sokağa çıkamaz durumda. İsrail’in zulmünden daha fazlası Çin’de yaşanıyor.

Oradaki zulüm Gazze ve diğer İslam diyarındaki zulümden katbekat fazladır. Doğu Türkistan’da bir millet alenen tarihten silinmek isteniyor. Katledilenler Müslüman olunca gayrimüslim dünya da doğal olarak sessiz. Zira onlar görevlerini yapıyor. Biz ise görevlerimizi yapamıyoruz. Doğu Türkistan Müslümanları yalnızlığa terk edildi.

Bütün bunlara rağmen Çin Baharı başlamak üzere. Halk, Müslim-Gayrimüslim, herkes özgürlük istiyor. Politbüro’nun planları tutmayacak. Çin de baharı görecek bir gün. Çin’in dağılması yakındır. Zira küfr ile abâd olunsa da zulüm ile asla abâd olunmaz. Çin dağıldığı zaman en az beş büyük devlet çıkacak tarih sahnesine. Bunlardan biri de 40 milyonluk nüfusu ile Doğu Türkistan olacak inşallah.

Yukarıda da belirttiğim gibi, 2009 yılında, Muhaceretteki Doğu Türkistan Parlamentosu Başkanı olan Prof. Dr. Sultan Mahmut Kaşgarlı ile bir söyleşi gerçekleştirmiştim. Kaşgarlı o söyleşimizde şunları söylemişti:

“1949 yılında Komünist Rusların da desteğini alan Kızıl Çin Devleti alenen topraklarımızı işgale başladılar. Bunu yaparken “Ecdadımız sizlere zulmetti, borcumuzu ödemeye geldik, sizleri özgürleştireceğiz.” söylemini de kullandılar.

İlk önce aydınlarımızı katletmeye başladılar. Özellikle din âlimlerimizi katlettiler. Zenginlerimizi, aydınlarımızı panislamist, pantürkist diyerek katlettiler. Özellikle asimilasyon politikalarına hız verdiler. Yer altı ve yer üstü zenginliklerimize el koydular. Karşı koyanları veya protesto edenleri sindirdiler. 60 yılda 4 milyon civarında Müslüman Türk’ü katlettiler.

Komünist Çin yönetimi 2004 yılından bu yana yaşları 15 ile 20 arasında değişen yaşlardaki 900 bin kızımızı zorla ailelerinden aldılar. Başka bölgelere götürdüler. Orada zorla Çinlilerle evlendirdiler. Bu çocuklar ailelerinden çeşitli bahanelerle ve zorla alındılar. Çinlilerin kız çocuk sayısı erkek çocuk sayısından daha az. Dolayısıyla, Müslüman Türk kızlarını asimile etmek için bu zulümleri hâlen yapmaktalar.”

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Alman istihbaratı açıkladı, eğer bu iddia doğruysa Çin’in başı büyük dertte

Alman Der Spiegel dergisi, Alman istihbaratının Çin Devlet Başkanı’nın Dünya Sağlık Örgütü başkanından, korona virüsün ...

Hindistan ve Çin sınırında kısa süreli arbede: 4 Hint ve 7 Çin askeri yaralandı

Hindistan Savunma Bakanlığı, ülkenin kuzey doğusundaki Çin sınırında devriye gezen Hint askerleri ile Çinli askerler ...

Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kampları

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurları zorla tuttuğu toplama kamplarının her geçen gün yeni detayları ortaya çıkıyor… ...

Doğu Türkistan Müslümanlarına Kumanya Yardımı

Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizi Unutmadık Hoca Ahmet Yesevi Derneği, Çin zulmünden kaçıp Türkiye’ye sığınan, ülkemizde yaşamlarını ...

Levent Kaya’dan Doğu Türkistan Kitabı çıktı – Levent Kaya Haberleri

Sitemiz köşe yazarlarından Mehmet Levent Kaya’nın son kitabı Doğu Türkistan’dan Haber Var, geçtiğimiz hafta piyasaya ...

Ümmetin en büyük imtihanı: Doğu Türkistan

Ümmet için Doğu Türkistan’ın da Filistin kadar önemli olduğunu söyleyen (İHH) İnsani Yardım Vakfı Konya ...

Doğu Türkistan’daki Toplama Kampları

Sayısı ve yerleri konusunda açıklama yapılmayan kamplara şu ana kadar 3 milyona yakın Uygur ve ...

DOĞU TÜRKİSTANLILAR ANNELER GÜNÜ SEVİNCİNDEN MAHRUM

Bugün 10 mayıs, anneler günü. Bizi koşulsuz seven anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla kutlanan bu ...

ÇİN, CEZA KAMPLARINDAKİ SALGIN HAKKINDA KONUŞMAYI DA YASAKLADI!

Çinli yetkililerin Doğu Türkistan’daki ceza kamplarında, koronavirüsün yayıldığına dair haberleri sıkı bir gizlilikle örtbas ettiği ...