Anasayfa » Haberler » Afrika Üzerinde ABD-Çin Rekabeti Artıyor

Afrika Üzerinde ABD-Çin Rekabeti Artıyor

Zengin doğal kaynaklara sahip Afrika kıtası üzerindeki ABD ve Çin rekabeti kızışıyor. ABD, kıtada Çin’in artan etkisini azaltmak için yeni hamleler yapıyor.

Bağımsız gazeteci Nile Bowie’nin bloğunda kaleme aldığı makalede ABD’nin Afrika’ya dönük ilgisinin gerekçeleri ortaya konurken, aynı zamanda Afrika’daki Çin varlığından duyduğu rahatsızlığa vurgu yapılıyor.

Nile Bowie, Global Research gibi haber sitelerine de yazılar yazan aynı zamanda fotoğrafçılık da yapan bir gazeteci. Bowie’nin bloğunda yer verdiği uzun yazısından dikkat çeken noktaları okurlarımızla paylaşıyoruz.

ABD’nin Afrika’daki askeri varlığını arttırmak için yeni yollar araması, yeni müdahaleler için hazırlıklarını yürütüyor olması dikkatleri bu coğrafyaya çekmiş durumda. Son olarak Joseph Kony’nin yakalanması için yüz askerini bölgeye gönderen ABD’nin AFRICOM adı altında faaliyet yürüten Afrika Komutanlığı bulunuyor.

Afrika’nın ABD açısından bilinen ekonomik ve askeri öneminin ötesinde bir anlamı daha bulunuyor. Afrika, ABD’nin Çin’e karşı üstünlüğünü korumasının bir aracı olarak görülüyor aynı zamanda. Her ne kadar Obama yönetimi Çin’in dünya sahnesindeki yükselişine karşı memnuniyet gösterisinde bulunsa da arka planda bir süper güç olarak etkisini koruma arzusu yer alıyor.

ABD’nin ekonomik cephede Çin’i devre dışı bırakma girişimlerinden biri Trans Pasifik Ortaklık Antlaşması. Çin dışlanarak yapılan bu anlaşma ile Amerikan şirketleri yararına Asya’da uluslararası ticaretin şekillendirilmesi planlanıyor. ABD’nin Çin’e yönelik ekonomik baskı uygulamalarının gerekçelerinden biri de Çin ve Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Suriye’ye yönelik yaptırımları veto etmesi.

Avrupa Birliği ve Japonya’ya Çin’in kapsamlı madencilik projelerine Dünya Bankası desteğini bloke etme çağrısında bulunan ABD, kendi ülkesinde Çin tarafından finanse edilen madencilik projelerini ise engellemeye çalışmıyor. Söz konusu madenler Çin’in düz ekran televizyon, akıllı telefon, diz üstü bilgisayar pilleri üretiminde önemli bir bileşen olarak kullanılıyor.

Öte yandan ABD, zengin bir mineral kaynağı bulunan Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki askeri varlığını ise arttırmaya çalışıyor. Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde 24 trilyon dolar değerinde mineral yatağı bulunduğu tahmin edilirken, kişi başı milli gelirinin oldukça düşük olduğu biliniyor.

1996 – 2003 yılları arasında yaşanan Kongo Savaşlarında Kongo’ya karşı Ruanda ve Uganda’ya silah sağlayan ABD, bugün Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Koltan rezervlerine göz dikmiş durumda. Dünya elmas rezervlerinin yüzde 30’nu Koltan rezervlerinin ise yüzde 80’nini elinde bulunduran Demokratik Kongo Cumhuriyeti, elektronik aletlerde kullanılmak üzere Çin’e tantal tozu ihraç ediyor.

Çin’e yapılan bu ihracat ve genel olarak Afrika ülkeleri ile Çin arasında ticari ilişkiler ABD’yi rahatsız etmiş olacak ki, ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton Çin’i yeni tip sömirgecilikle suçlayan açıklamalarda bulunmuştu.

Çin her yıl Afrika’ya 55 milyar dolarlık yatırım yapıyor ve bu yatırımın yarısı yerli üretime ayrılıyor. Çin Afrika’nın en önemli ticari ortağı olup son on yılda 750 bin Çinli Afrika’ya yerleşmiş durumda. Çin’in 2016 yılında dünyanın en büyük ekonomisi olması bekleniyor. Çin’in Afrika ile geliştirdiği ekonomik ilişkiler ve mineral sektöründeki öncü rolü batı ülkelerinde gerilim yaratıyor.

Öte yandan askeri açıdan duruma bakıldığında ABD’nin Afrika’daki askeri varlığı dikkat çekiyor. Ancak ABD’nin Afrika’da terörizmle mücadele ve insan hakları adına askeri varlığı bulunmasına rağmen, Çin’in dünyanın en geniş ordusuna, aynı zamanda gelişmiş bir silah teknolojisine sahip olduğu biliniyor. ABD, Joseph Kony liderliğindeki Tanrının Direniş Ordusuna karşı başlatılan kampanya gibi olanakları değerlendirerek Afrika’daki askeri varlığını güçlendirmeye çalışıyor.

Afrika, koloniyal dönemden bugüne etnik farklılıklar aracılığıyla Batı tarafından kontrol altında tutuluyor. Afrika’daki etnik çatışmalarda her iki tarafın Batı tarafından desteklendiği örnekler de yaşandı. 90′lı yıllarda Ruanda’da Hutularla Tutsiler arasında yaşanan çatışmalarda Belçika ve ABD de rol almıştı. Kanadalı profesör Michel Chossudovsky ve Belçikalı ekonomist Pierre Galand tarafından hazırlanan ve 2000 yılında yayınlanan rapora göre Ruanda iç savaşında hem Hutular ve hem de Tutsiler batı ülkelerince desteklenmiş. ABD Ruanda dışında Kongo’daki çatışmalarda da rol almıştı.

Afrika tek başına silah tekellerinin zenginleşmesi açısından değil aynı zamanda maden yatakları açısından da kritik bir öneme sahip. ABD’nin 80′li yıllarda tespit ettiği kobalt, tantal, berilyum ve nikel sıkıntısına karşı bulduğu çözüm, Afrika coğrafyasını askeri ve siyasi açıdan kontrol altına almak. Çin’in Afrika ile geliştirdiği ekonomik ve ticari ilişkiler ABD’nin önündeki en önemli engellerden biri olarak görülüyor.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

ABD Senatosu Uygur Tasarısını Oylamaya Hazırlanıyor

ABD, Çin’in Müslüman azınlık Uygurlar’a uyguladığı baskı politikasına karşı tutumunu sertleştirmeye hazırlanıyor. Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk ...

Çin, Doğu Türkistan’daki tarihi camileri kapatıp müzeye çeviriyor

İbadetin yasaklandığı, ibadet edenlerin işkenceye uğradığı Doğu Türkistan’da, Çin hükumeti tarihi camileri müzeye çevrilerek turistlerin ...

Çin’in, DSÖ’ye Kovid-19 ile ilgili baskı yaptığı iddia edildi

Çin’in, Dünya Sağlık Örgütüne, koronavirüsün ilk ortaya çıktığı dönemde “insandan insana bulaşmadığını” söylemesi için baskı ...

11 Mayıs Koronavirüs tablosu! Türkiye Corona virüsü son dakika vaka sayısı! Koronavirüs son durum

Sağlık Bakanlığı, corona virüsü son dakika vaka sayısı ve ölüm sayısını açıkladı. Türkiye’de güncel Koronavirüs ...

Alman istihbaratı açıkladı, eğer bu iddia doğruysa Çin’in başı büyük dertte

Alman Der Spiegel dergisi, Alman istihbaratının Çin Devlet Başkanı’nın Dünya Sağlık Örgütü başkanından, korona virüsün ...

Hindistan ve Çin sınırında kısa süreli arbede: 4 Hint ve 7 Çin askeri yaralandı

Hindistan Savunma Bakanlığı, ülkenin kuzey doğusundaki Çin sınırında devriye gezen Hint askerleri ile Çinli askerler ...

Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kampları

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurları zorla tuttuğu toplama kamplarının her geçen gün yeni detayları ortaya çıkıyor… ...

Ümmetin en büyük imtihanı: Doğu Türkistan

Ümmet için Doğu Türkistan’ın da Filistin kadar önemli olduğunu söyleyen (İHH) İnsani Yardım Vakfı Konya ...

Doğu Türkistanlı Müslümanlar yıllardır aileleri ve çocuklarından haber alamıyorlar

​Komünist Çin rejimi tarafından ailelerinden birçok kişi hapse atılan ve bunun yanı sıra sahipsiz kalan ...