Anasayfa » Makale ve Analizler » Aramızda “Akıyu”lar var mı acaba?

Aramızda “Akıyu”lar var mı acaba?

 1 Ekim Çinliler için bayram ama Doğu Türkistanlılar için matem, utanç günüdür…

Ben yurttaşlarımı Akıyu’ya benzetmek istemezdim. Bir gün, 1 Ekim bayramını                  (1 Ekim Kızıl Çin’in Doğu Türkistan’ı işgal ettiği gün), Çinliler için bayram ama Doğu Türkistanlılar için matem, utanç günüdür… köleliğin başladığı gündür… soykırımın- cehennemin başladığı gündür. Tarihi kültürlü onurlu bir millet Uygur’un, sayısı bir buçuk milyar olan, insanlıktan nasibini almayan Hanzuların –Çinlilerin– ayakları altına düştüğü gündür) Çin konsolos yetkilileriyle ile içkı masasına oturarak  kutlayan Uygur (ismini söylemeyeceğim) bana böyle deyip Akiyu’nu hatırlattı.

 – Sizler Doğu Türkistan’ı kurtaracağım diye ahmak, akıyu oluyorsunuz, bırakalım o işleri gelecek evlatlar halletsin…

 – Akiyunun, ahmaklıktan başka, en önemli hasletinin, merkezi ideolojisinin ne olduğunu biliyor musunuz? (sordum ben)

 – Bilmiyorum söyler misiniz?

 – Akiyu’nun üstünden idam kararı çıkıyor. O, kendi ismini yazmasını bilmediği için, isim imza yerine bir çember çizmeye çalışıyor, ama o çemberi bile çizemeyip onun yerine kavun çekirdeği gibi bir şey çiziyor ve diyor ki “Bu işi sonraki evlatlara bırakmak lazım, belki onlar çemberi yuvarlak çizmesini becerir.”

 Ama o iğrenç tip (karakter) bile, kendi ülkesine tecavüz edenler ile kadeh tokuşturmamıştı (dedikten sonra adamın yüz ifadesine baktım. O profesör kişi kendi âleminde ve vatan-millet şuurunu kaybetmişliğin tuhaf bir ruh karamsarlığı içindeydi, ben onun bana karşı gelmesini, kızmasını bekliyordum… maalesef o duygular da meydana çıkmadı, sanki o kaybedilmiş insani his-duygu, insani karakterin “huzuru”nu yaşıyormuş gibiydi. O son sözleri ile beni daha da şaşırtmayı becerdi.. dedi ki:)

 – Ne olmuş ki, Uygur dili yok olursa yok olsun! Herkes Çince okusun. Gördünüz mü, benim taktığım pahalı kravat, giydiğim takım elbiseyi?! İşte Çince okursa, işte benim gibi prof… olacak.

 (O, Uygur prof. ile olan kısa sohbet benim gözümü açtı. Neden bu milletin fertleri bu hale geldi? Hem de okumuş bilgili insanlar?!)

 Doğu Türkistan’dakiler ağır baskı altında, soykırım vahşeti içinde…

 Dış dünyadaki (hür dünyadaki) Uygur, gece ve gündüz, oturup ve kalkıp “vatanı nasıl kurtaracağız?” fikri üzerinde birleşmesi, acilen yeni yollar bulması gerekmez mi?! Hayallerin dalgalı denizine daldım… Akıyu o denizdeki küçücük böcek miydi?

 – Hayır.

 – Öyleyse Akıyu kim?

 – Çin’in, Japonya’da tahsil görmüş meşhur yazarı Lüşun, Çinlilerdeki (Hanzulardaki) bütün kötülükleri toplayan bir “Akıyu” tiplemesi yapmıştı.

 Mesela: Akuyu çok pis bir karakter, üstü başını bit basmış… Akıyu tembel… Akıyu hırsız… Akıyu arsız… Akıyu sapık, Akıyu ahmak… kendi kendini hep övüyor, kendini bilmez, o kendisi ahmak ama doğru iş yapanları “ahmak” diye suçluyor, ayıplıyor. Yapması gereken işleri yapmayıp “gelecek evlatlar yapar” diye sonrakilere bırakıyor (güzel işler yapıp devamını gelecek evlatlara bırakanların Akıyu’culuk ile hiçbir alakası yoktur elbette)

             Gelelim esas konumuza…

 1) Hür dünyadaki Uygurlar içinde, kendileri, soykırımda kalan vatan milletini kurtarmaya çabalamayan, hatta gök bayrak olan yere yaklaşmak istemeyen, şahsi nefsi, para, şöhret, ünvan peşinde, kendi rahatı peşinde koşan; üstelik vatan kurtarma yolundaki mücahitleri “Ahmak…” deyip hiç utanmadan onların dedikodusunu yapan “Akıyular” meydana çıkmaya başladı.

 Bunlar milli mücadelemizden uzak kaçan “Akıyu”lardır. Bunları bazıları “Biz siyasetten uzak dururuz… Biz ilim adamlarıyız…” derler.

 Ben diyorum ki, deniz altında kuru taş olmadığı gibi, düşman işgali altındaki ülkede, siyasetten uzak insan olamaz…  Senin düşmana karşı gelmen de siyaset, düşmana satılman işbirliği yapman da siyaset, düşmanın kendi halkını nasıl öldürdüğünü göre göre susman, kaçman, tepkisiz kalman, ilgisiz kalman, kendi özel nefsin peşinde koşman… hepsi siyasettir.

 Bazıları sadece bilim adamı olmak istiyor ama sen düşman işgali altındaki bir milletin fertlerinden aldığın o bilimi kim için kullanman çok önemlidir.

Mesela; Göknur’da ya da Şien’de iki at, her iki atın üstünde yüklenmiş elmas… zenginlik var. Bir at çok güçlü, sağlam at. İkincisi biraz topal, biraz zayıf güçsüz bir at. Güçlü at Pekin’e doğru yola çıktı. Zayıf at ise Doğu Türkistan’a (Uyguristan’a) doğru yola çıktı…

 At başının hangi yöne bakması, kim için çalışmak önemlidir. Biz elbette bilim, fen, tekniğe önem vermesi taraftarıyız. Yani atlarımız hem güçlü, hem sağlam olmalı ki, hem menzil nişanı Doğu Türkistan (vatan kurtarma) olmasını isteriz.

 Bütün hür dünyadaki Uygurlar! Hepinizin vatan kurtarmadan ibaret insani vazifeniz olduğunu unutmayın! Bu vazifeyi, görevi iyi yapan Uygur, iyi insandır.

2) Çeşitli çile, cefalar ile boğuşarak, müstahkem iradesi ile vatan kurtarma yolunda adım atan bütün yurttaşlarıma teşekkür ederim. Allah yardımcımız olsun!

 Üzülerek söylemek zorundayım. Mücahitler içinde hem Akıyu’nun bazı hasletleri görülmeye başladı: Mesela; biraz tembellik ve işi sonraki evlatlara bırakmak.

 Hemen, şimdi, acilen yapmamız gereken çok işler var. Düşman çok hızlı, binbir koldan, binbir yoldan, binbir çeşit silahlar ile, binbir çeşit yöntemler ile soykırım yapıyor.

 Biz düşmandan daha da hızlı, daha da yeni strateji yöntemler geliştirerek, düşman üstünden galip gelmemiz lazım.

 Bizim davamız haklı dava, biz sadece doğruları doğru anlatabilirsek, dünyanın adil insanlarının hepsi bizi destekleyecek, zafer bizim olacak!

 Zalimin zulmü varsa, bizim âhımız var. Âhımızı anlatalım insanlık dünyasına, anlatma imkânımız var iken, mücadele etme, vatanımızı kurtarma fırsatımız var iken, “âhımızı” neden sonraki evlatlara bırakalım?! (bu kılmışın Akıyucu’luk olduğunu bilmeyenler bilsin!)

 Cenabı Allah’tan başka kimseye kul olmamamız lazım. İnsan eti yiyen Çinlilere 63 senedir köle olduğumuz yetmedi mi? Hür dünyadaki bütün Uygurlar bir niyete gelerek (Akıyu hastalığı bulaşmışsa, her birimiz acilen tedavi ederek, her birimiz kendi kendimizi sağlam mücahit yaparak) vatanı kurtaralım, hür – bağımsız Doğu Türkistan (Uyguristan) kurarak insan gibi yaşayalım.

 Zeynure İsa

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Türkiye’nin Uygur Türkleriyle ilgili endişeleri BM’de dile getirildi

Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmalarındaki ulusal beyanında, Uygur Türklerinin kültürel ve dini kimliklerine saygı ...

Türkiye’den Birleşmiş Milletler’de Uygur Türkleri tepkisi

Türkiye, Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen Sosyal, Kültürel ve İnsani İşler’den sorumlu III. ...

39 ülke Uygur Türkleri için çağrı yaptı. Listede Türkiye yok

Çin hükümetine toplama kamplarında zorla tutulan Uygur Türklerinin serbest bırakılması çağrısı yapılan ve 39 ülkenin ...

CHP’den iktidara Uygur Türkleri tepkisi

39 ülkenin imzaladığı ‘Uygur Türkleri’ mektubunda Türkiye’nin imzasının yer almamasını eleştiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku ...

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt İçişleri Bakanlık Sözcüsü İsmail ...

Sessizliğe gömülen dünya karşısında Çin’in Doğu Türkistan’a zulmü

Erdoğan’ın Doğu Türkistan’a yapılan zulmü ‘soykırım’ olarak nitelendirmesine rağmen Çin ile stratejik ilişkiler nedeniyle sessiz ...

Çinperver Vatan Partisi’nden Doğu Türkistan Karşıtı Açıklama

Cumhur İttifakı’nın gayrı resmi ortağı olarak adlandırılan Vatan Partisi, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı duyuran ve ...

Skandal! Çin, Türkiye’deki Doğu Türkistan haberlerine erişim yasağı koydurmaya başladı

Doğu Türkistan’daki insanlık dramı katlanarak devam ederken, skandal bir gelişme yaşandı. Türkiye’de Doğu Türkistan ile ...

ABD : ÇİN’İN UYGURLARA KARŞI İNSAN HAKLARI İHLALLERİ İÇİN YAPTIRIMLAR ARTACAK

ABD,Dışişleri Bakanı Pompeo Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar.Kazaklar ve diğer Çinli olmayan Müslüman halklara karşı ...