Anasayfa » Ana Sayfa » “Doğu Türkistan Çin işgalindedir”

“Doğu Türkistan Çin işgalindedir”


Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı ve Doğu Türkistan Derneği Başkanı Seyit Tümtürk, ”Doğu Türkistan davasını değil ilçelere, köylerimize kadar gidip anlatmaya hazırız” dedi.

MEMLEMET SİVAS / GÜNCEL

Suşehri Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Suşehri İlçe Temsilciliği’nin davetlisi olarak Suşehri ilçesine gelen Tümtürk, Belediye Konferans Salonunda, Doğu Türkistan halkının yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgi verdi.
Tümtürk, şöyle devam etti:
”Bizler, Çin hükümetinin Doğu Türkistan’lı kardeşlerimize yaptığı eziyeti, bu karanlığını 70 milyon Türk halkına anlatarak huzura kavuşacağına inanıyoruz. Bu nedenle Doğu Türkistan davasını değil ilçelere, köylerimize kadar gidip anlatmaya hazırız. Aslında, Bizler Doğu Türkistan’ı, sanatı, kültürü ve medeniyeti ile sizlere tanıtmak isterdik. Ama maalesef doğu Türkistan halen işgal altındadır. Bu nedenle orada bulunan Müslüman kardeşlerimizin çektiği eziyeti anlatmak için buralardayız” dedi.
Doğu Türkistan’ın, Kazakistan’dan sonra yüz ölçümü açısından ikinci büyük Türk İslam ülkesi olduğunu anlatan Tümtürk, şunları kaydetti:
”Doğu Türkistan, 30-35 milyon Türk İslam insanıyla Türkiye’den sonra ikinci Türk İslam yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Ama Çin hükümeti gerçek Türk nüfusunu gizlemektedir. Bu gerçek nüfusu mutlaka bir gün ortaya çıkacaktır. Ama bizim bildiğimiz şu anda 30-35 milyon Türk kardeşimiz orada yaşamaktadır. Maalesef şu bir gerçek ki; Doğu Türkistan bizim anavatanımız dediğimiz yer halen Çin işgalindedir. Doğu Türkistan isminin kullanılması yasak ve Sincan bölgesi olarak geçmektedir. Orada yaşayan kardeşlerimiz halen eziyet çekmektedirler.”
Suşehri Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Suşehri İlçe Temsilcisi Murat Doğruyol ise ”Doğu Türkistan hepimizin içinde bir yaradır. Türk İslam toplumu eninde sonunda zafere ulaşacaktır” dedi.

HİMAYE TALEBİ!
Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, ”Bugün Türkiye ile Çin arasında ilişkiler gelişmekte, fakat bu gelişen ilişkilerden biz Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın haklı davalarında Türkiye Cumhuriyeti devletinin hak ettiği şekilde sahip çıkmasını ve bu davanın sürdürülebilir bir şekilde Türkiye’nin himayesine alınmasını talep ediyoruz” dedi.
Tümtürk, Doğu Türkistan’ın bugün 35 milyona yakın nüfusuyla Türkiye’den sonra Türk dünyasının nüfus potansiyeline sahip olduğunu belirten Tümtürk, yüz ölçümü bakımından da Kazakistan’dan sonra ikinci büyük Türk coğrafyası olduğunu ifade etti.
Doğu Türkistan’ın tarihte Hunlar, Göktürkler, Karahanlılar gibi birçok Türk uygarlığının, beyliğinin vatanı olduğuna dikkati çeken Tümtürk, Doğu Türkistan’ın yakın geçmişte 1933 yılında Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti, 1944 yılında Doğu Türkistan Cumhuriyeti adı altında iki bağımsız devlet kurduğuna işaret etti.
Tümtürk, yeryüzünde Türkiye Cumhuriyeti’nden başka ikinci bir bağımsız bir Türk devletinin olmadığı bir dönemde Doğu Türkistan’da kısa süreli bağımsız Türk devleti yaşadığını belirterek, ”Ama maalesef Rus ve Çin işbirliği sonucu 1949′da Doğu Türkistan’daki bu cumhuriyetlerin hayatiyetine son verilmiş, 49 yılından itibaren yani 63 yıldır Doğu Türkistan fiilen Çin komünist yönetimi tarafından işgal edilmiştir. 63 yıldır da bir devletin sınırları ihlal edilerek, fiili bir işgal söz konusu ve asimilasyon sistematik bir şekilde de çok acımasızca uygulanmaktadır” dedi.
Doğu Türkistan’da 5 Temmuz 2009 yılında yaşanan olaylara da değinen Tümtürk, şunları kaydetti:
”Türk milleti topyekun, siyasi partileriyle, iktidarıyla muhalefetiyle, bütün medya kuruluşlarıyla Doğu Türkistanlı soydaşlarının, dindaşlarının yanında yer almıştır ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Çin komünist yönetimine karşı ‘Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı adete bir soykırımdır’ sözüyle Çin’in bu katliamını ‘dur’ denilmiştir ki; Türkiye’den başka Doğu Türkistan’daki bu katliamı ne Birleşmiş Milletler, ne NATO, ne İslam Konferansı Teşkilatı, ne Avrupa Birliği gibi uluslara arası kuruluşlar tek kelime dahi itirazda bulunmamıştır. Biz bu manada aziz Türk milletine, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne müteşekkiriz. Allah Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve milletini ilelebet muhafaza ve payidar etsin.”
Tümtürk, yaşanan bu olaydan sonra sadece Türkiye ve Çin’in karşı karşıya geldiğini belirterek, açıklamasını şöyle tamamladı:
”Yani on yıllardır Türkiye’mizde de siyasi iktidarlar tarafından görmezden gelen adeta Çin’in insafına terk edilen Doğu Türkistan gerçeği maalesef bütün ilgisizliğimiz, alakasızlığımıza rağmen 5 Temmuz olaylarıyla Türkiye’yi Çin’i siyasi krizle birbirine karşı uluslar arası alanda çok ciddi sıkıntıya sokmuştur. Demek ki Doğu Türkistan’ın gerçek sahipleri Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletidir. Biz aynı soyu, aynı kültürü, aynı inancı paylaşan insanlarız. Kaderimiz birdir. 5 Temmuz olaylarında Çin ile ne Amerika, Ne Japonya, Ne de Rusya, ne de Avrupa Birliği’nin herhangi bir sıkıntısı olmadı. Demek ki biz Doğu Türkistan davasından, kaçıp kurtulamayız. Bugün bu gerçekle Çin yönetimi, Türkiye’deki siyasi eliti, Türkiye’deki bürokrasiyi ve Türkiye’yi bir şekilde kazanmak ve Doğu Türkistan davasından uzaklaştırmak için yoğun bir ilgi ve alaka göstermekte. 5 Temmuz 2009′dan sonra 3 defa en üst düzeyde heyet göndererek, Türkiye’nin gönlünü almaya çalışmıştır.”
Türkiye’nin onurlu ve dik duruşu ve soydaşlarına sahip çıkmasının Çin’i adeta şok ettiğini belirterek, ”Bugün Türkiye ile Çin arasında ilişkiler gelişmekte, fakat bu gelişen ilişkilerden biz Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın haklı davalarında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hak ettiği şekilde sahip çıkmasını ve bu davanın sürdürülebilir bir şekilde Türkiye’nin himayesine alınmasını talep ediyor ve Doğu Türkistan davasını birleşmiş milletler, Avrupa Birliği ve İslam konferansa teşkilatı gibi örgütler nezdinde uluslararasılaştırılması için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kendi üzerine düşen milli ve manevi sorumluluğu yerine getirmesini talep ediyor, bu konuda beklentilerimizi arz ediyoruz” dedi.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

3 ülke anlaşmayı askıya aldı! Çin’e kötü haber

Almanya, Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde eylülde yapılması planlanan Yasama Konseyi (Yasama Meclisi) seçimlerinin ...

Türk iş adamı Ali Kılıç Uygur Türklerine yardım edeceği iddiası ile Çin’de tutuklandı

Türk iş adamı Armatör Ali Kılıç ve Murat Hakan Sağlam’ın 2015 yılından bu güne kadar ...

Uygur kadın Türkiye’de okuduğu için 20 yıl hapis cezasına çarpıtıldı

Çin komünist rejimi Doğu Türkistanlı Uygur Türklerini Yurt dışında eğitim aldığı nedeniyle tutuklayıp hapse atmaya ...

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in işkence kampında şehit oldu

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in toplama kampında şehit olduÇin Doğu Türkistan Halkını yok etmek için ...

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım ÖNSÖZ  “Bayılmadan önce duyduğum son söz  Uygur olmamın ...

DOĞU TÜRKİSTAN’DAN ACI HABERİ GELEN EKREM MEHMET’İN ARKADAŞLARI, QHA’YA KONUŞTU

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’daki sürdürdüğü baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Uygur Türkleri hakkında her ...

Çin’in Doğu Türkistan’da barışçıl gösterilere kanlı müdahalesinin 11. yıl dönümü

Bugün 5 Temmuz 2020. Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin güvenlik güçleri ve silahlı paramilislerin barışçıl ...

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi ...

TÜRK AVUKATLARIN DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİ: BAŞVURULAR BM’YE ULAŞTI

Türkiye’de faaliyet gösteren hukukçulardan oluşan Hukuk ve Fikir Platformu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği baskıları, ...