Anasayfa » Ana Sayfa » “Doğu Türkistan Çin işgalindedir”

“Doğu Türkistan Çin işgalindedir”


Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı ve Doğu Türkistan Derneği Başkanı Seyit Tümtürk, ”Doğu Türkistan davasını değil ilçelere, köylerimize kadar gidip anlatmaya hazırız” dedi.

MEMLEMET SİVAS / GÜNCEL

Suşehri Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Suşehri İlçe Temsilciliği’nin davetlisi olarak Suşehri ilçesine gelen Tümtürk, Belediye Konferans Salonunda, Doğu Türkistan halkının yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgi verdi.
Tümtürk, şöyle devam etti:
”Bizler, Çin hükümetinin Doğu Türkistan’lı kardeşlerimize yaptığı eziyeti, bu karanlığını 70 milyon Türk halkına anlatarak huzura kavuşacağına inanıyoruz. Bu nedenle Doğu Türkistan davasını değil ilçelere, köylerimize kadar gidip anlatmaya hazırız. Aslında, Bizler Doğu Türkistan’ı, sanatı, kültürü ve medeniyeti ile sizlere tanıtmak isterdik. Ama maalesef doğu Türkistan halen işgal altındadır. Bu nedenle orada bulunan Müslüman kardeşlerimizin çektiği eziyeti anlatmak için buralardayız” dedi.
Doğu Türkistan’ın, Kazakistan’dan sonra yüz ölçümü açısından ikinci büyük Türk İslam ülkesi olduğunu anlatan Tümtürk, şunları kaydetti:
”Doğu Türkistan, 30-35 milyon Türk İslam insanıyla Türkiye’den sonra ikinci Türk İslam yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Ama Çin hükümeti gerçek Türk nüfusunu gizlemektedir. Bu gerçek nüfusu mutlaka bir gün ortaya çıkacaktır. Ama bizim bildiğimiz şu anda 30-35 milyon Türk kardeşimiz orada yaşamaktadır. Maalesef şu bir gerçek ki; Doğu Türkistan bizim anavatanımız dediğimiz yer halen Çin işgalindedir. Doğu Türkistan isminin kullanılması yasak ve Sincan bölgesi olarak geçmektedir. Orada yaşayan kardeşlerimiz halen eziyet çekmektedirler.”
Suşehri Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Suşehri İlçe Temsilcisi Murat Doğruyol ise ”Doğu Türkistan hepimizin içinde bir yaradır. Türk İslam toplumu eninde sonunda zafere ulaşacaktır” dedi.

HİMAYE TALEBİ!
Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, ”Bugün Türkiye ile Çin arasında ilişkiler gelişmekte, fakat bu gelişen ilişkilerden biz Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın haklı davalarında Türkiye Cumhuriyeti devletinin hak ettiği şekilde sahip çıkmasını ve bu davanın sürdürülebilir bir şekilde Türkiye’nin himayesine alınmasını talep ediyoruz” dedi.
Tümtürk, Doğu Türkistan’ın bugün 35 milyona yakın nüfusuyla Türkiye’den sonra Türk dünyasının nüfus potansiyeline sahip olduğunu belirten Tümtürk, yüz ölçümü bakımından da Kazakistan’dan sonra ikinci büyük Türk coğrafyası olduğunu ifade etti.
Doğu Türkistan’ın tarihte Hunlar, Göktürkler, Karahanlılar gibi birçok Türk uygarlığının, beyliğinin vatanı olduğuna dikkati çeken Tümtürk, Doğu Türkistan’ın yakın geçmişte 1933 yılında Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti, 1944 yılında Doğu Türkistan Cumhuriyeti adı altında iki bağımsız devlet kurduğuna işaret etti.
Tümtürk, yeryüzünde Türkiye Cumhuriyeti’nden başka ikinci bir bağımsız bir Türk devletinin olmadığı bir dönemde Doğu Türkistan’da kısa süreli bağımsız Türk devleti yaşadığını belirterek, ”Ama maalesef Rus ve Çin işbirliği sonucu 1949′da Doğu Türkistan’daki bu cumhuriyetlerin hayatiyetine son verilmiş, 49 yılından itibaren yani 63 yıldır Doğu Türkistan fiilen Çin komünist yönetimi tarafından işgal edilmiştir. 63 yıldır da bir devletin sınırları ihlal edilerek, fiili bir işgal söz konusu ve asimilasyon sistematik bir şekilde de çok acımasızca uygulanmaktadır” dedi.
Doğu Türkistan’da 5 Temmuz 2009 yılında yaşanan olaylara da değinen Tümtürk, şunları kaydetti:
”Türk milleti topyekun, siyasi partileriyle, iktidarıyla muhalefetiyle, bütün medya kuruluşlarıyla Doğu Türkistanlı soydaşlarının, dindaşlarının yanında yer almıştır ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Çin komünist yönetimine karşı ‘Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı adete bir soykırımdır’ sözüyle Çin’in bu katliamını ‘dur’ denilmiştir ki; Türkiye’den başka Doğu Türkistan’daki bu katliamı ne Birleşmiş Milletler, ne NATO, ne İslam Konferansı Teşkilatı, ne Avrupa Birliği gibi uluslara arası kuruluşlar tek kelime dahi itirazda bulunmamıştır. Biz bu manada aziz Türk milletine, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne müteşekkiriz. Allah Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve milletini ilelebet muhafaza ve payidar etsin.”
Tümtürk, yaşanan bu olaydan sonra sadece Türkiye ve Çin’in karşı karşıya geldiğini belirterek, açıklamasını şöyle tamamladı:
”Yani on yıllardır Türkiye’mizde de siyasi iktidarlar tarafından görmezden gelen adeta Çin’in insafına terk edilen Doğu Türkistan gerçeği maalesef bütün ilgisizliğimiz, alakasızlığımıza rağmen 5 Temmuz olaylarıyla Türkiye’yi Çin’i siyasi krizle birbirine karşı uluslar arası alanda çok ciddi sıkıntıya sokmuştur. Demek ki Doğu Türkistan’ın gerçek sahipleri Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletidir. Biz aynı soyu, aynı kültürü, aynı inancı paylaşan insanlarız. Kaderimiz birdir. 5 Temmuz olaylarında Çin ile ne Amerika, Ne Japonya, Ne de Rusya, ne de Avrupa Birliği’nin herhangi bir sıkıntısı olmadı. Demek ki biz Doğu Türkistan davasından, kaçıp kurtulamayız. Bugün bu gerçekle Çin yönetimi, Türkiye’deki siyasi eliti, Türkiye’deki bürokrasiyi ve Türkiye’yi bir şekilde kazanmak ve Doğu Türkistan davasından uzaklaştırmak için yoğun bir ilgi ve alaka göstermekte. 5 Temmuz 2009′dan sonra 3 defa en üst düzeyde heyet göndererek, Türkiye’nin gönlünü almaya çalışmıştır.”
Türkiye’nin onurlu ve dik duruşu ve soydaşlarına sahip çıkmasının Çin’i adeta şok ettiğini belirterek, ”Bugün Türkiye ile Çin arasında ilişkiler gelişmekte, fakat bu gelişen ilişkilerden biz Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın haklı davalarında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hak ettiği şekilde sahip çıkmasını ve bu davanın sürdürülebilir bir şekilde Türkiye’nin himayesine alınmasını talep ediyor ve Doğu Türkistan davasını birleşmiş milletler, Avrupa Birliği ve İslam konferansa teşkilatı gibi örgütler nezdinde uluslararasılaştırılması için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kendi üzerine düşen milli ve manevi sorumluluğu yerine getirmesini talep ediyor, bu konuda beklentilerimizi arz ediyoruz” dedi.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Dışişleri’nden son dakika Uygur Türkleri açıklaması! Türkiye mektuba imza atmamıştı

TÜRKİYE 39 ülkenin imzaladığı Uygur Türkleri mektubuna imza atmamıştı. Türkiye’nin neden sessiz kaldığı sorgulanırken, Dışişleri ...

Sözcü Aksoy’dan, ‘Uygur Türkleri’ açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Uygur Türklerinin ve Müslüman azınlıkların din ve inanç özgürlükleri başta ...

39 ülkeden Çin’e ortak mektup: Uygurları serbest bırak, gözlemcilerin Doğu Türkistan’a girmelerine izin ver

Çoğunluğunu Batılı ülkelerinin oluşturduğu 39 ülke, Çin yönetimine ortak bir mektup göndererek Doğu Türkistan’daki toplama ...

Türkiye’nin Uygur Türkleriyle ilgili endişeleri BM’de dile getirildi

Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmalarındaki ulusal beyanında, Uygur Türklerinin kültürel ve dini kimliklerine saygı ...

Türkiye’den Birleşmiş Milletler’de Uygur Türkleri tepkisi

Türkiye, Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen Sosyal, Kültürel ve İnsani İşler’den sorumlu III. ...

39 ülke Uygur Türkleri için çağrı yaptı. Listede Türkiye yok

Çin hükümetine toplama kamplarında zorla tutulan Uygur Türklerinin serbest bırakılması çağrısı yapılan ve 39 ülkenin ...

CHP’den iktidara Uygur Türkleri tepkisi

39 ülkenin imzaladığı ‘Uygur Türkleri’ mektubunda Türkiye’nin imzasının yer almamasını eleştiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku ...

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt İçişleri Bakanlık Sözcüsü İsmail ...

Sessizliğe gömülen dünya karşısında Çin’in Doğu Türkistan’a zulmü

Erdoğan’ın Doğu Türkistan’a yapılan zulmü ‘soykırım’ olarak nitelendirmesine rağmen Çin ile stratejik ilişkiler nedeniyle sessiz ...