Anasayfa » Haberler » Erdoğan Doğu Türkistan’a gidecek

Erdoğan Doğu Türkistan’a gidecek

Erdoğan’ın, Başbakan sıfatıyla Çin’e yapacağı ilk ziyaret, Doğu Türkistan’dan başlayacak. 

Çin Hükümeti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Nisan başında yapacağı ziyaret için hazırlıklarını sürdürüyor.

Çin Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Batı Asya ve Kuzey Afrika İşleri Genel Müdürü Lu Jian, Çin ve Türkiye ekonomilerinin geliştiğini, dünya ekonomisindeki etkinliklerinin arttığını belirterek, ”Bu yüzden Türkiye ve Çin’in IMF ve Dünya Bankası’nda daha fazla sesi olmalı. Buralarda ortak hareket edersek, daha etkili olabiliriz. Çin ve Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin bu tür alanları da kapsaması lazım” dedi.

Jian, iki ülke ticaret hacminin 20 milyar doları aştığına işaret ederek, her alanda ivme kazanan ilişkilerin bu miktarı daha da yukarılara çıkartacağına inandığını, Çin’in iki ülke arasındaki ticaret hacmini 40 milyar dolar olarak hedeflediğini belirtti.

Çin firmalarının Türkiye’de büyük yatırımlar yaptıklarını, projeler üstlendiklerini anlatan Jian, Ankara-İstanbul arasındaki hızlı tren hattının 2. etabının bu projelerden biri olduğunu, Çinli firmaların takip ettiği baraj projelerinin sayısının her geçen gün arttığını kaydetti.

Türkiye ve Çin’in bölgelerindeki ve uluslararası alandaki gelişmelerde de söz sahibi olduğuna işaret Jian, ”Türkiye bölgesel konularda giderek daha çok söz sahibi olmaya başladı. Çin tarafı olarak bu konularda da işbirliği yapmak istiyoruz” dedi.

Lu Jian, Çin ve Türkiye ekonomilerinin geliştiğini, dünya ekonomisindeki etkinliklerinin arttığını belirterek, ”Bu yüzden Türkiye ve Çin’in IMF ve Dünya Bankası’nda daha fazla sesi olmalı. Buralarda ortak hareket edersek daha etkili olabiliriz. Çin ve Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin bu tür alanları da kapsaması lazım” dedi.

”Türkiye ekonomisi hızla büyüyor, Başbakanınız Erdoğan da büyük hedefler belirtti, açıkladı” diyen Jian, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin’e yapacağı ziyarette bölgesel ve uluslararası konulardaki fikir alışverişinin yanı sıra ekonomik işbirliğinin artırılmasının da gündeme geleceğini, kendilerinin her konuda hazırlık yaptıklarını söyledi.

Jian, ”İnanıyorum ki Başbakan Erdoğan’ın ziyareti sırasında daha çok ikili anlaşmalar imzalanacaktır” diye konuştu.

Lu Jian, Çin ile Türkiye’nin kültürel alanda da ortak projeler yürüttüğünü vurgulayarak, halkların birbirini tanıması için kültürel etkinliklerin sayısının artırılmasını istediklerini belirtti.

Çin, Erdoğan’ı bekliyor

Çin Hükümeti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Nisan başında bu ülkeye yapacağı ziyaret için hazırlıklarını sürdürüyor. Erdoğan’ın kalabalık bir işadamı heyetiyle birlikte Çin’e çıkarma yapması beklenirken, ziyaretin Uygur Türklerinin bölgesi Doğu Türkistan’dan başlaması iki ülke arasında 2009 Temmuz’unda yaşanan olaylar sonrasında gerilen ilişkilerin normalleşmesi olarak yorumlanıyor.

Başbakann Recep Tayyip Erdoğan’ın, Urumçi’den başlatacağı Çin ziyaretini başkent Pekin’de üst düzey görüşmeler ve iki ülke arasında imzalanacak anlaşmalarla kayıt altına alması öngörülürken, ziyaretin son durağı ise Şangay olacak.

Başbakan Erdoğan, Çin’e Başbakan sıfatıyla ilk kez geliyor. Erdoğan, Çin’e 2003’te Genel Başkan sıfatıyla bir ziyaret gerçekleştirmişti.

”Ortadoğu ülkelerinin nükleer güce sahip olmasına karşı çıkıyoruz”

Lu Jian, Çin’in İran sorunuyla da yakından ilgilendiğini belirterek, İran sorununun bütün bölgeyi etkileyen bir sorun olduğunu söyledi.

”Ortadoğu ülkelerinin nükleer güce sahip olmasına karşı çıkıyoruz” diyen Jian, Uluslararası toplumla işbirliği yaparak İran sorununun çözümünü hızlandırmaya çalıştıklarını, diyalog ve işbirliğiyle çözümden yana olduklarını anlattı.

Jian, ”Bazı ülkeler İran’a tek taraflı ambargo ilan etti, yaptırıma başladı. Güç kullanmak, tehdit etmek gerginliği tırmandırıyor, çözümü geciktiriyor” diye konuştu.

Çin ve İran arasında doğal ilişkiler ve yoğun temaslar olduğunu vurgulayan Jian, ”İran’daki arkadaşları iknaya çalışıyor, yapıcı tutum sergiliyoruz. İran’a uluslararası topluma katılmaları çağrısını yapıyoruz. Ziyaretlerimiz ve çabalarımız sonucunda İran’ın tavrının olumlu yönde değiştiğini gördük” dedi.

Bazı ülkelerin İran’a tek taraflı yaptırım uygulama kararlarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve bunu kesinlikle kabul etmediklerini açıklayan Jian, ”İran ile şeffaf, çok açık ticari işbirliğimiz var. Biz petrol alımını siyasi bir silah olarak kullanmıyoruz. Biz petrolü teknoloji ve ekonomi için alıyoruz. Petrolü ekonomik bir meta olarak görüyoruz” dedi.

Jian, Çin’in Birleşmiş Milletler’in (BM) kararlarına her zaman uyduğunu anımsatarak, BM Güvenlik Konseyi’nin de İran’a yaptırım konusunda bir kararı olmadığını vurguladı.

Lu Jian, Filistin konusunda da Çin’in tutumunun hep aynı olduğunu, İsrail ile diplomatik ilişkiler kurulduktan sonra da bu tutumun değişmediğini ifade eden Jian, ”Filistin halkının barış sürecini destekliyoruz. İsrail’i sert politikasından vazgeçmesi için ikna etmeye çalıştık” diye konuştu.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

39 ülkeden Çin’e ortak mektup: Uygurları serbest bırak, gözlemcilerin Doğu Türkistan’a girmelerine izin ver

Çoğunluğunu Batılı ülkelerinin oluşturduğu 39 ülke, Çin yönetimine ortak bir mektup göndererek Doğu Türkistan’daki toplama ...

Türkiye’nin Uygur Türkleriyle ilgili endişeleri BM’de dile getirildi

Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmalarındaki ulusal beyanında, Uygur Türklerinin kültürel ve dini kimliklerine saygı ...

Türkiye’den Birleşmiş Milletler’de Uygur Türkleri tepkisi

Türkiye, Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen Sosyal, Kültürel ve İnsani İşler’den sorumlu III. ...

39 ülke Uygur Türkleri için çağrı yaptı. Listede Türkiye yok

Çin hükümetine toplama kamplarında zorla tutulan Uygur Türklerinin serbest bırakılması çağrısı yapılan ve 39 ülkenin ...

CHP’den iktidara Uygur Türkleri tepkisi

39 ülkenin imzaladığı ‘Uygur Türkleri’ mektubunda Türkiye’nin imzasının yer almamasını eleştiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku ...

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt İçişleri Bakanlık Sözcüsü İsmail ...

Sessizliğe gömülen dünya karşısında Çin’in Doğu Türkistan’a zulmü

Erdoğan’ın Doğu Türkistan’a yapılan zulmü ‘soykırım’ olarak nitelendirmesine rağmen Çin ile stratejik ilişkiler nedeniyle sessiz ...

Çinperver Vatan Partisi’nden Doğu Türkistan Karşıtı Açıklama

Cumhur İttifakı’nın gayrı resmi ortağı olarak adlandırılan Vatan Partisi, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı duyuran ve ...

Skandal! Çin, Türkiye’deki Doğu Türkistan haberlerine erişim yasağı koydurmaya başladı

Doğu Türkistan’daki insanlık dramı katlanarak devam ederken, skandal bir gelişme yaşandı. Türkiye’de Doğu Türkistan ile ...