Anasayfa » Haberler » “Uluslararası Özgür Özbekistan Konferansı”

“Uluslararası Özgür Özbekistan Konferansı”

Özbekler Birliği, 23 Nisan’da ‘Özbekistan Diktatörlükten Nasıl Kurtulur?’ konulu Özgür Özbekistan Uluslararası Konferansı düzenlidi.

Özbekler Birliği tarafından İstanbul’da yapılan panelde muhalif Özbekler hak mücadelesi verdiklerini belirterek Türkiye’den yardım istedi 

Ali Emiri Kongre Merkezide düzenlenen Konferansın amacı olarak, “İnsanlığa karşı işlenen suçları dünya kamuoyuna duyurmak ve Özbekistan Diktatörü Kerimov’un esareti altındaki 25 milyon esirin, 5 milyon mültecinin, 20 bin düşünce suçlusunun, Kerimov ve pamuk tüccarlarının kölesi kardeşlerimizin esaretten kurtulmasına katkı ve cinayetlere/zulümlere karşı susan dilsiz şeytan olmamak” olarak açıklandı.

Konferansta  Özbekistan Halk Hareketi Norveç Başkanı Namaz NURMUMİN. Özbekistan Halk Hareketi Türkiye Başkanı Prof. Dr. Alibey YOLYAHŞİ. Özgürder Genel Başkanı Rıdvan KAYA. İmkander Genel Başkanı Murat ÖZER. Doğu Türkistan Maarif Derneği Genel Başkanı Hidayet OĞUZHAN.  Gazeteci Yazar Abdurrahman DİLİPAK. Yazar Burhan KAVUNCU. Turkuvaz Şirketler Grubu Başkanı Vahit GÜNEŞ.  Özbekler Birliği Genel Koordinatörü Âdem ÇEVİK konferansta birer konuşma yaptı.

Özbekistan Halk Hareketi Norveç Başkanı Namaz Nurmumin, ”Türkiye çok büyük bir devlet, her tarafa açık. Ancak biz diyoruz ki, Orta Asya’ya da bir bakın, yönünüzü çevirin. Biz, sizden destek bekliyoruz” dedi.

Özbekler Birliği’nce Fatih’teki Ali Emiri Kültür Merkezi’nde düzenlenen ”Uluslararası Özgür Özbekistan Konferansı”nda konuşan Nurmumin, konferansın ”adalet için evet, zulme hayır” temasıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Nurmumin, 450 bin kilometrekare toprağa sahip Özbekistan’ın, 30 milyonluk nüfusunun yüzde 90’ının Özbekler’den oluştuğunu ve halkının Müslüman olduğunu belirterek, ”Özbekistan, şanlı bir tarihe sahiptir ama tarihin imtihanı devam etmektedir. 19. yüzyılın yarısından itibaren Ruslar’ın gelmesiyle Özbekistan’da dinimiz, milli değerlerimiz, tarihimiz berbat edildi ama bizim halkımız hiçbir zaman hak yolunda olduğunu unutmamıştır” dedi.

Özbekistan’ın Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından 1991 yılında bağımsızlığına kavuştuğunu ancak o yıldan itibaren de hak mücadelesi vermeye devam ettiğini dile getiren Nurmumin, Özbekistan’da baskıcı bir rejimin olduğunu savunarak, bugün de Özbekistan’daki zulüm rejimine karşı direndiklerini kaydetti.

”BİZ SİZDEN DESTEK BEKLİYORUZ”

Nurmumin, bu amaçla kurulan Özbekistan Halk Hareketi’nin düzene karşı kurulmuş, muhalifleri içine alan bir hareket olduğunu ifade ederek, ”Bizim Norveç, İsveç, Kanada, Türkiye, Rusya ve Özbekistan’da örgütlerimiz var. Hareket, bütün adalet isteyen kardeşlerimizle birlik olmak istiyor. Türkiye çok büyük bir devlet, her tarafa açık. Ancak biz diyoruz ki, Orta Asya’ya da bir bakın, yönünüzü çevirin, Biz sizden destek bekliyoruz” diye konuştu.

”Bugün biz adalet isteyenler, hak isteyenler yalnızca Özbekistan ve Türkistan için değil, bütün hak isteyenler için buraya toplandık” diyen Nurmumin, bu sürecin geçici bir imtihan süreci olduğunu bildiklerini söyledi.

Özbekistan Halk Hareketi Türkiye Başkanı Prof. Dr. Alibey Yolyahşi de Türkiye’nin ve dünyadaki diğer ülkelerin Özbekistan’ın durumu ile ilgili çok az şey bildiğini ifade ederek, ”Sadece Arap ülkelerinde değil, Özbekistan’da da çok derin zulüm ve diktatörlük devam ediyor” dedi.

Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak da Özbekistan’da yaşananların ne ilk ne de son örnek olacağını belirterek, ”Allah bizi böyle imtihan ediyor. Allah cahil ve zalim bir topluluğa hidayet nasip etmez” diye konuştu.

Özbekistan’daki iş yerlerinin basılarak kapatıldığını ve hapse atıldığını söyleyen işadamı Vahit Güneş ise şunları kaydetti:

”18 firmam vardı. Özbekistan’da asgari ücret 30 doların altındadır. Bir iş yerinde seccade ve Kur’an-ı Kerim bulundurmanın veya başörtülü çalıştırmanın cezası çok büyük. İş yerleri bu bahanelerle basılıp kapatılıyor. Bizim iş yerimiz de maskeli insanlarca basıldı. İş yerinde rehin tutulduk. Daha sonra 9.5 ay hapis yattım. Bütün mal varlığımızı orada bıraktık. Canımızı zor kurtardık.”

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Çin recmin Doğu Türkistan’daki beyin yıkama operasyonu devam ediyor

Güvenlik açıdan Adını açıklamayı istemeyen bir Uygur Türkü Doğu Türkistan’daki durumu wechat aracığılar yurt dışına ...

Doğu Türkistan asimile ediliyor

 Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da Müslümanlara dinini yaşama şansı tanınmazken, bölgeyi İslâm’dan uzaklaştırmak için her ...

ABD’den Çin’e fikri mülkiyet hırsızlığı suçlaması

ABD’nin Çin’in fikri mülkiyet hırsızlığı yaptığı yönündeki suçlamaları, iki ülke ticaretinde yeni bir gerilim yarattı. ...

Doğu Türkistan’da bulunan Türk girişimiyle açılan alışveriş merkezi Çin hükümetince kapatılmaya çalışılıyor

Doğu Türkistan’da bulunan Türk girişimiyle açılan alışveriş merkezi Çin hükümetince kapatılmaya çalışılıyor

ESKİ UYGUR DÖNEMİ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

4.2. Üç İtigsizler: Buddhist edebiyat tarihinin en önemli şahsiyetlerinden Vasubendhu’nun Abhidharmakosasatra adlı eserine Sthiramati’nin yazdığı ...

ABD’nin yeni güvenlik stratejisi: Güçlüler de korkar

2017 yılının son günleri, ABD başkanı Donald Trump’ın kendisinden umulmayan bir eli çabuklukla ilan ettiği ...

Uygur Sorunu ve Çin’in Balkanlaşma Korkusu

Uygur Sorunu ve Çin’in Balkanlaşma Korkusu Uygur meselesi artık hem Çin’in Batı’ya Marş’ politikasının kilit ...

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEKİ KUDÜS ZAFERİ VE DOĞU TÜRKİSTAN

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEKİ KUDÜS ZAFERİ VE DOĞU TÜRKİSTAN

Doğu Türkistan

(Uygurca: شەرقىي تۈركىستان Sherqiy Türkistan; Uyguriye), Orta Asya’nın orta bölümünde yer alan büyük Türkistan’ın doğu ...