Anasayfa » Haberler » Çin ve İran’a özel CIA

Çin ve İran’a özel CIA

Savunma stratejisini Pasifik’e kaydıran Washington, Çin ve İran’ı hedef alan yeni bir istihbarat birimi kuruyor. Savunma Bakanı Panetta’nın onayladığı yeni birim, Pentagon bünyesinde olacak ve CIA gibi istihbarat konularına yoğunlaşacak

CIA başkanlığından ABD Savunma Bakanlığının başına geçen Leon Panetta, bakanlık koltuğuna oturduktan sonra Pentagon’da istihbarat servisleri konusunda yeni bir çalışma başlattı.

Panetta, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’yla (CIA) yakın işbirliği içinde çalışacak yeni bir istihbarat biriminin Pentagon bünyesinde faaliyete geçmesi için harekete geçti. Pentagon bünyesindeki yeni istihbarat biriminin hedefinde ise Çin ve İran bulunuyor.

CIA’LA AYNI İŞİ YAPACAK

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, Savunma Bakanı Leon Panetta’nın geçtiğimiz hafta onay verdiği plana göre, Pentagon bünyesindeki yeni istihbarat birimi de, CIA gibi uluslararası “terör”, casusluk ve askeri istihbarat konularında yoğunlaşacak.

Pentagon bünyesinde faaliyet gösteren mevcut Savunma İstihbarat Ajansı (DIA) son dönemde uluslararası “terör” ve silah kaçakçılığıyla ilgili istihbarat üzerine de yoğunlaştı. DIA’ın ajanları, istihbarat toplarken, ABD’nin yurdışındaki elçiliklerini kullanıyor. Yeni kurulacak istihbarat birimi de benzer olanaklardan faydalanacak.

PASİFİK’TE YOĞUNLAŞACAK
Yeni istihbarat servisiyle Irak ve Afganistan gibi savaş bölgelerinden çekilmekte olan ABD’nin başta Çin olmak üzere Pasifik’te yoğunlaşacağı vurgulandı. Yeni istihbarat servisinin gelecek yıllarda yüzlerce ajan yetiştirmesinin beklendiği belirtildi. ABD başkanı Barack Obama ocak ayında  Pasifik’i hedef alan yeni askeri stratejisini kamuoyuna duyurmuştu. Bu kapsamda ABD Avustralya’da da büyük bir askeri üs inşa edileceği açıklanmıştı. ABD Donanmasına ait yaklaşık 2 bin asker Nisan ayı başında Avustralya’daki bu üsse gönderildi

16

ABD’de toplam 16 istihbarat servisi bulunuyor. CIA, FBI bunlardan en yaygın bilinen kurumlardan iki tanesidir. Yönetimin her kademesinin kendisine bağlı çalışan istihbarat servisi bulunuyor.

Hakkında admin

Cevapla