Anasayfa » Haberler » NY Times: Bo Çin Cumhurbaşkanı’nı bile dinletti

NY Times: Bo Çin Cumhurbaşkanı’nı bile dinletti

NY Times: Bo Çin Cumhurbaşkanı’nı bile dinletti

New York Times gazetesi Çin’de gözden düşen ve eşi cinayetle suçlanan Komünist Parti yetkilisi Bo Xilai’ın cumhurbaşkanı dahil bir çok üst düzey siyasetçiyi dinlettiğini yazıyor.

New York Times gazetesi, Çin’de gözden düşen Komünist Parti yetkilisi Bo Xilai’ın, cumhurbaşkanı dahil geniş bir kesimin telefonlarını dinlettiğini yazdı.

Gazetenin, partiyle ilişkili onu aşkın kişiden alıntı yaptığı yazıda, Bo Xilai’ın yakın zamana kadar sürdürdüğü Çongqing bölgesi parti sekreterliği sırasında geniş bir dinleme ağı yürüttüğü kaydediliyor.

Yazıda Bo Xilai’a bağlı görevlilerin, Cumhurbaşkanı Hu Jintao’nun telefonunu bile dinledikleri yazılıyor.

Çin yetkilileri Bo Xilai ve bir İngiliz işadamının ölümüyle ilgili soruşturmada tutuklanan eşiyle ilgili açıklamalarda hiç telefon dinlemeden bahsetmemişlerdi.

Yapılan açıklamalarda Bo’nun “ciddi disiplin ihlali” iddiaları ile, eşi Gu Kailai’nin ise 2011 yılının Kasım ayında Çongqing’de ölü bulunan İngiliz işadamı Neil Heywood’un katil zanlısı olarak soruşturulduğu kaybedilmişti.

Çin makamları Neil Heywood’un öldürüldüğü kanısında.

Siyasi kariyerinde hızla yükselen ve yakın bir zamana kadar Komünist Parti’nin en üst düzey görevleri için güçlü bir aday olarak görülen Bo Xilai, siyasi görevlerinden el çektirildiğinden beri ortada görülmedi.

Nasıl ortaya çıktı?

New York Times’ın haberinde Bo Xilai’ın telefon dinleme faaliyetlerinin yıllar önce yöneticisi olduğu Chongqing bölgesinde bir suçla mücadele operasyonu sırasında başladığı anlatılıyor.

Habere göre bu faaliyetler Şubat ayında ABD Konsolosluğuna sığınmasıyla Bo Xilai’ın düşüşünün işaretini veren bölgenin emniyet müdürü Wang Lijun tarafından idare edilmiş.

Gazete “Geçen yıl dinleme faaliyetlerini yürüten bazı kişiler, Cumhurbaşkanı Hu Jintao’nun ofisiyle ile partinin bölgedeki hukuk ve kamu düzeni yetkilisi Liu Guanglei arasındaki bir telefon konuşmasını dinlerken yakalandı” diyor.

New York Times dinlenen Liu Guanglei’in, aynı zamanda Chongqing’in kendisini dinleten Wang Lijun’dan önceki emniyet müdürü olduğunu yazıyor.

Gazetenin haberine göre Çongqing’i ziyaret eden Denetim Bakanı Ma Wen ile Cumhurbaşkanı Hu arasındaki bir konuşmanın da dinlendiği belirlenmiş.

Dinlemenin farkedilmesi üzerine Pekin’deki yetkililer bir inceleme başlatmış ve Wang ile Bo Xilai arasındaki ilişkiyi kurmuşlar.

New York Times, parti içinden tanıkların ifadelerine atıfla “telefon dinleme merkezi otoriteye doğrudan meydan okunması olarak görüldü” diyor.

Reuter haber ajansı da geçen hafta kimliği açıklanmayan bir kaynağa dayandırdığı haberinde Wang Lijun’un Chongqing’de çok gelişkin bir telefon dinleme operasyonu yürüttüğü iddialarını duyurmuştu.

Ajans bu hafta aynı konudaki yeni bir haberinde yine adı verilmeyen kaynaklara dayanarak bu telefon dinlemeler sayesinde Bo Xilai ve Wang Lijun’un Pekin tarafından başlatılan soruşturmaların gidişinden haberdar olup önlem alabildiklerini de bildirdi.

Bu yeni iddialar, Çin Komünist Partisi’nin en üst düzeyinde yaşanan ayrılıklar, iktidar oyunları ve güvensizliklerle ilgili skandalı daha da derinleştirmiş oluyor.

Bo Xilai’nin gözden düşüşü Çin Komünist Partisi’nin on yılda bir gerçekleşen ve önümüzdeki Ekim ayında yapılacak olan liderlik değişimi öncesine rastladı.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulüm ortaya çıktı

ABD merkezli haber ajansı Associated Press, Çin hükümetinin Müslüman nüfusu kontrol altına almak için Uygur ...

Çinli şirketin yazılımında Uygur Türkleri’yle ilgili şok iddia

Çinli elektronik izleme ekipmanları üreticisi Zhejiang Dahua teknoloji şirketinin yüz tanıma teknolojisini destekleyen yapay zeka ...

Ünlü Uygur Türkü Sanatçi Mahmut Süleyman vefat etti

Ünlü Uygur Türkü Sanatçi Mahmut Süleyman vefat etti Yetenekli milli şarkıcı Mahmud Süleyman, 22 Kasım ...

Yazarını Yargılatan Yazılar Doğu Türkistan

Yücel Tanay Ben  Yücel Tanay Dış Türkler ve  özellikle Doğu Türkistan ile ilgili makale ve ...

Uygur Türkleri: Doğu Perinçek’e verilen söz hakkının bize de verilmesini istiyoruz!

Dünya Uygur Kurultayı, Doğu Türkistan Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için Ankara’da toplandı. Dünya Uygur Kurultayı Başmüfettişi ...

12. DÜNYA DOĞU TÜRKİSTANLILAR KARDEŞLİK BULUŞMASI ve 3. MİLLİ BİRLİK ŞURASI SUNUÇ BİLDİRİSİ

12. Dünya Doğu Türkistanlılar kardeşlik buluşması ve 3. Milli Birlik Şurası, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’nin ...

KÜRESEL ORGANİK KRİZ VE ABD-ÇİN REKABETİNİN TRAJEDİSİ

ABD ve Çin’in birbirinden giderek daha fazla ayrışması yeni bir soğuk savaşın habercisi olduğu gibi ...

Çin, her yıl 1 milyondan fazla Uygur’a kamplarda ‘mesleki eğitim’ verdiğini kabul etti

Çin Devlet Konseyi periyodik olarak hazırlanan Beyaz Kitap’ın son sayısında Doğu Türkistan’da 2014’ten 2019’a kadar ...

Mesut Özil Uygur Türklerine sahip çıktığı için kadro dışı bırakıldı

Arsenal’de kadro dışı bırakılan Mesut Özil’in, “Acımasızlığa karşı ve adalet için sesimi yükseltmeyi sürdüreceğim” açıklaması ...