Anasayfa » Haberler » Çin-ABD arasında Çen krizi

Çin-ABD arasında Çen krizi

Amerika ve Çin arasında, ev hapsinden kaçıp ABD Büyükelçiliğine sığınan muhalilf Çen Guangçeng’in iltica başvurusunun yarattığı kriz yaşanıyor. Büyükelçilikten ayrılıp bir hastaneye yerleşen Çen’in merkezinde olduğu sorun, Hillary Clinton’ın Pekin temaslarını da gölgeledi.

Çin‘de ev hapsinden kaçan önde gelen muhaliflerden Çen Guançeng, sığındığıABD Büyükelçiliği’nden ayrıldı. ABD‘nin Pekin Büyükelçisi Gary Locke, düzenlediği basın toplantısında, görme engelli muhalif Çen’in, elçilikten ayrılması için baskı yapılmadığını söyledi.

ABD‘nin Pekin’deki Büyükelçiliği’nde 6 gün kalan Çen’in, bacağındaki incinme yüzünden Pekin’deki bir hastanede tedavi göreceği belirtildi. Locke, Çen’in, kendisini hastanede bekleyen eşiyle iki kez telefonda konuştuktan sonra elçilikten ayrıldığını kaydetti.

Çen, 4 yıl hapis cezasının ardından 2010 yılında ev hapsine alınmış, ev hapsinde tutulduğu Şandong eyaletinin Dongşigu kentindeki evden geçen hafta kaçmıştı. Çen daha sonra ABD‘nin Pekin’deki Büyükelçiliği’ne sığınmıştı. Çocuk yaşlarında görme yetisini yitiren 40 yaşındaki Çen, ülkenin tek çocuk politikası yüzünden kadınların kürtaja ve kısırlaştırılmaya zorlanmalarına karşı kampanyalar yürütmüştü.

Çen, 2006 yılında trafiği engellediği ve maddi hasara yol açtığı gerekçesiyle hapsedilmişti. Uluslararası toplum, Çen’e yönelik muamele yüzünden Çinli yetkilileri eleştirmişti.

Kaldığı hastanede AFP’ye açıklama yapan Çen, Çin‘den ayrılmak için ABD‘den yardım rica ettiğini söyledi. Çen, “Yurt dışına çıkmak istiyorum. ABD‘nin bana ve aileme yardım etmesini istiyorum. Onlar bana daha önce de yardım ettiler” diye konuştu.

Elçilikten ayrılmadan önce Çinli yetkililerin verdiği sözlere rağmen ülkesinde kendini güvende hissetmediğini belirten Çen, “Gitmek istiyorum” dedi. Çen, Şandong eyaletinde göz hapsinde tutulduğu evden kaçarken ayağından yaralanmış, ABD Büyükelçiliği’nden ayrıldıktan sonra ilk olarak hastaneye gitmişti.

Çinli muhalif, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada da ABD Başkanı Barack Obama’dan, ailesiyle Çin‘den ayrılabilmesi için “elinden geleni” yapmasını rica etmişti.

Video İçin Tiklayın

http://video.cnnturk.com/2012/haber/5/3/cin-abd-arasinda-cen-krizi

Hakkında admin

Cevapla