Anasayfa » Haberler » 3.Uluslararası Türk Şöleni Erzurum’da Yapılacak

3.Uluslararası Türk Şöleni Erzurum’da Yapılacak

Güneş Vakfı tarafından geleneksel olarak düzenlenen Uluslar arası Türk Şöleni’nin üçüncüsü 17-19 Mayıs tarihleri arasında Erzurum’da düzenlenecek.

Güneş Vakfı tarafından geleneksel olarak düzenlenen Uluslar arası Türk Şöleni’nin üçüncüsü 17-19Mayıs tarihleri arasında Erzurum’da düzenlenecek.

Güneş vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Türk Milletinin ana unsurlarından olan sosyalyardım müesseselerini gerçekleştirme, halkın maddi ve manevi değerlerini geliştirmek amacı ile bir avuç inanmış insanın 1987 yılında kurduğu vakfın kuruluşundan günümüze kadar geçen 25 yıllık sürede “vakıf” olma gerekliliğini yerine getirmek için çaba gösterdiğini söyledi.

Prof. Dr. Ceylan, “Ulusal ve uluslararası kültürel faaliyetler gerçekleştiren, konferanslar, sergiler,konserler, tiyatrolar sahneleyerek halkı aydınlatmaya çalışan Güneş Vakfı, muhtaç aile ve öğrencilerin yanında olmayı da “Atamızın İzinde 25 yıl” sözüyle asli görevlerinden saymaktadır.” dedi.

“Bu oluşumun varlık sebebi ise, geçerliliğini şüphesiz bugün de halen koruyan “hizmet arzusu” ve bu çerçevede “Allah Rızası”nı kazanma duygusudur” diyen prof. Dr. Ceylan, ” Hedefler kadar, metodun da meşru olması gerektiği ilkesiyle, insanın, maddi ve manevi yönleriyle bir bütün olduğunu kabul eden, hayatı kuşatan ve insanı ilgilendiren her konuyu faaliyet alanında kabul etmektedir.

Vakfın düzenlediği “Dış Politika Günleri”, “Uluslararası Türk Şöleni”, “Doğu Türkistan Günleri”, “Gagavuz Günleri”, “Batı Trakya Günleri”, “Özümüzü Kesen Kılıç Tiyatrosu” ve “Deniz Türküsü Tiyatrosu” gibi ulusal ve uluslararası gündemde önemli bir yer bulan büyük organizasyonları bulunmaktadır. Özellikle Erzurum’a davet ettiği Devlet başkanları ve liderlerle Erzurum’un aynı zamanda doğunun önemini vurgulamaya çalışmaktadır.” diye konuştu.

ULUSLARARASI TÜRK ŞÖLENİ

Vakfın davetlilerinden Rauf Denktaş, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Işık Sadık Ahmet, Mihail Kendigelen,Oktay Vural, Onur Öymen,Mümtaz Soysal, Turan Yazgan, Rıza Bekim,Yavuz Bülent Bakiler,Bahattin Karakoç  gibi isimler akılda kalan şahsiyetlerin başında geldiğini ifade eden Prof. Dr. Ceylan daha sonra şunları kaydetti; “Vakfın aralıksız olarak düzenlenen haftalık konferansları, sergileri, kursları, konserleri, tiyatroları ve yayınları da büyük organizasyonları süsleyen diğer faaliyetlerindendir.

Birincisi 2007 yılında düzenlenen “I. ULUSLARARASI TÜRK ŞÖLENİ” ne Azerbaycan, Nahcivan, Kırım,Gürcistan, K.İran, Kuzey Irak, Yunanistan, Kosova, Doğu Türkistan, Makedonya, Kosova ve Gagavuzya’dan 100 katılımcı ile Kırım-Tatar Milli Meclisi Başkanı M. Abdulcemil KIRIMOĞLU katılmıştı. Şölende Türk Edebiyatı üzerine paneller, resim, plastik sanatlar, heykel, hat, ebru ve fotoğraf sergileri açılmış, konferanslar, şiir dinletileri, aşıklar, Türk Dünyası Müzik Dinletileri düzenlenmişti.

Bu organizasyonun ikincisi 20-24 Mayıs 2009 tarihlerinde Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir ve birçok ülkenin ünlü şair, sanatçı, yazar ve aşıkların teşrifiyle düzenlenmiştir. Bu organizasyonla tarihin her döneminde önemini koruyan ve Doğu’nun en önemli şehirlerinden olan Erzurum’un bir kez daha dış ilişkilerdeki önemi pekiştirilmiş ve her zamandan daha fazla ihtiyaç duyduğumuz birlik ve bütünlüğümüz güçlendirilmiştir. Organizasyona Konuklar, Şairler, Ressamlar (Güzel Sanatlar), Müzisyenler, Atlı Sporlar (Gökbörü, Cirit, Ok Atma), Konuşmacılar ve Dış Ülke temsilcileri ile Onur konukları olmak üzere 7 ayrı kategoride davet edilmişlerdir. Vakıf olarak bu yıl üçüncüsünü yapmaya hazırlandığımız Uluslar arası Türk Şöleni için hazırlıklarımız devam etmektedir. Organizasyon konusunda yerel yönetimlerimiz, sivil toplumkuruluşları ve iş adamlarımızın katkı ve desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Alman istihbaratı açıkladı, eğer bu iddia doğruysa Çin’in başı büyük dertte

Alman Der Spiegel dergisi, Alman istihbaratının Çin Devlet Başkanı’nın Dünya Sağlık Örgütü başkanından, korona virüsün ...

Hindistan ve Çin sınırında kısa süreli arbede: 4 Hint ve 7 Çin askeri yaralandı

Hindistan Savunma Bakanlığı, ülkenin kuzey doğusundaki Çin sınırında devriye gezen Hint askerleri ile Çinli askerler ...

Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kampları

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurları zorla tuttuğu toplama kamplarının her geçen gün yeni detayları ortaya çıkıyor… ...

Doğu Türkistan Müslümanlarına Kumanya Yardımı

Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizi Unutmadık Hoca Ahmet Yesevi Derneği, Çin zulmünden kaçıp Türkiye’ye sığınan, ülkemizde yaşamlarını ...

Levent Kaya’dan Doğu Türkistan Kitabı çıktı – Levent Kaya Haberleri

Sitemiz köşe yazarlarından Mehmet Levent Kaya’nın son kitabı Doğu Türkistan’dan Haber Var, geçtiğimiz hafta piyasaya ...

Ümmetin en büyük imtihanı: Doğu Türkistan

Ümmet için Doğu Türkistan’ın da Filistin kadar önemli olduğunu söyleyen (İHH) İnsani Yardım Vakfı Konya ...

Doğu Türkistan’daki Toplama Kampları

Sayısı ve yerleri konusunda açıklama yapılmayan kamplara şu ana kadar 3 milyona yakın Uygur ve ...

DOĞU TÜRKİSTANLILAR ANNELER GÜNÜ SEVİNCİNDEN MAHRUM

Bugün 10 mayıs, anneler günü. Bizi koşulsuz seven anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla kutlanan bu ...

ÇİN, CEZA KAMPLARINDAKİ SALGIN HAKKINDA KONUŞMAYI DA YASAKLADI!

Çinli yetkililerin Doğu Türkistan’daki ceza kamplarında, koronavirüsün yayıldığına dair haberleri sıkı bir gizlilikle örtbas ettiği ...