Anasayfa » Haberler » ABD ve Çin Hacker’lara Karşı

ABD ve Çin Hacker’lara Karşı

ABD ve Çin, beklenmedik bir hamle ile resmi ağızdan bundan sonraki siber saldırılara karşı birbirleri ile işbirliği içerisinde olacaklarını açıkladı.

09/05/2012 15:00

ABD ve Çin’in birçok konuda zıt ülkeler olduğu bilinen bir gerçek. Hele bir de konu siber saldırılar olunca genellikle bu iki ülkenin de birbirini suçlamasına alışığız. Ancak yaşanan son gelişme, iki ülkenin bir işbirliğine gittiğini ortaya koyuyor.

Pazartesi günü ABD Savunma Sekreteri Leon Panetta ve Çin Ulusal Savunma Bakanı Liang Guanglie, Washington’da bir araya geldi. Söz konusu görüşmeden siber saldırılara karşı işbirliği kararı açıklandı.

Panetta, iki ulusun birlikte çalışmasının büyük krizleri önlemede önemli rol oynayacağına dikkat çekerek “ABD ve Çin, bu alanda teknolojik yeterliliklerini geliştirdiği için bu alanda yaşanabilecek bütün aksaklıklara karşı iki ülkenin birlikte çalışması son derece önemli.” açıklamasını yaptı.

Bilindiği üzere ABD’yi hedef alan siber saldırıların birçoğunda suçlu Çin olarak açıklanmış ve Çin hükümetine bu konuda bir yaptırım uygulamamasıyla ilgili ithamlar yöneltilmişti. Bakalım bu anlaşmadan sonra ne gibi değişiklikler olacak.

:: Bu işbirliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

YazanErdem Yaşar
SDN – ShiftDelete.Net

Hakkında admin

Cevapla