Anasayfa » Haberler » Çin ABD-Avustralya ilişkisinden rahatsız

Çin ABD-Avustralya ilişkisinden rahatsız

Avustralya dışişleri bakanı Pekin’de Avustralya-ABD arasındaki askeri işbirliğinden duyulan rahatsızlığa tanık oldu.

Avustralya Dışişleri Bakanı Bob Carr, Pekin’de bir araya geldiği Çinli yetkililerin Avustralya ile ABD arasında askeri ilişkilerin giderek güçlendirmesinden kaygı duyduklarını aktardıklarını açıkladı.

Carr, Çinli yetkililerin kendisine “Soğuk Savaş ittifaklarının artık geride bırakılmasının zamanın geldiğini söylediklerini” aktardı.

ABD son dönemde Avustralya’daki üslere rotasyon usulüyle asker göndermeye başladı.

Avustralya Dışişleri Bakanı dün Çinli mevkidaşıyla biraraya geldi. Carr’ın Devlet Başkanı Yardımcısı Li Kekiyang ile biraraya gelip Çin-Avustralya serbest ticaret anlaşması hakkında görüşmeler yapması da bekleniyor.

Çin, Avustralya’nın önemli bir ticaret ortağı; Avustralya’nın ihracatının dörtte birini Çin satın alıyor.

Ne var ki Avustarlya’nın askeri alanda en önemli ortağı ABD.

Avstralya’da konuşlanacak ilk ABD askerleri geçen ay Darwin kentine gitti. ABD’nin 2017 yılına kadar Avustralya’ya 2 bin 500 kadar asker göndermesi planlanıyor.

Carr, dışişleri bakanı olarak Çin’i ilk kez ziyaret ediyor. Avstralya’nın dışişleri bakanı iki ay öncesine kadar Kevin Rudd’dı.

Pekin’deki temaslar

Carr, Pekin’de yaptığı üç üst düzey görüşmede kendisine yöneltilen soruların ABD ile kurulan askeri ilişki ile ilgili olduğunu söyledi.

“Her bir görüşmede de Avustralya’nın Birleşik Devletler’le artan savunma ilişkileri gündeme getirdiler.”

“Dile getirilen görüşleri, sanırım bir yetkilinin söyledikleri iyi anlatıyor, bunu söyleyenin dışişleri bakanı olduğuna eminim: ‘Soğuk Savaş ittifakları’ artık çoktan geride kaldı.”

Avustralya Dışişleri Bakanı buna karşılık Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik’teki varlığnın bölgenin istikrarına katkı yaptığına inandıklarını söyledi. Öte yandan Carr buna karşılık Pekin ve Canberra’nın savunma alanında işbirliğini arttırma niyetinde olduklarını da belirtti.

“Savunma alanındaki işbirliği güven arttırıcı önlem niteliği taşıyor. Birbirimizi daha iyi anladığımız bir süreçte, savunma alanında birbirimizin yaptıklarını yanlış anlama ihtimali de azaltılmış olur.”

Avustralya Dışişleri Bakanı Carr, Çin’de gözaltına alınan Avustralya vatandaşı Çinliler ile ilgili konsolosluk konularının da ele alındığını söyledi.

Carr, Çinli yetkililerin bu konuyla ilgili olarak kendisine “Çin’in çifte vatandaşlığı tanımadığını” söylediklerini aktardı.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

UYGUR TÜRKLERİNDEN DÜNYAYA ÇAĞRI: ABD’NİN “UYGUR İNSAN HAKLARI POLİTİKASI” YASASI DİĞER ÜLKELERE ÖRNEK OLMALI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, 2 milyona yakın Uygur ve Türk halklarını toplama kamplarında hapseden ...

ABD Senatosundan Doğu Türkistan’da Soykırım Gerçekleştiren Çin’e Yaptırım Kararı

Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio’nun girişimleriyle ABD Senatosu’na sunulan, Uygur Türklerine yönelik baskı ve zulüm politikalarına ...

Türk İşadamından Uygur Zulmüne Karşı Çin’e Ticari Ambargo Çağrısı

Denizli’de faaliyet gösteren DENKROM firmasının sahibi Kadir Akıncı’nın, Çin’in Uygur Türklerine yaptığı zulme karşı başlattığı ...

Çin, Doğu Türkistan’daki tarihi camileri kapatıp müzeye çeviriyor

İbadetin yasaklandığı, ibadet edenlerin işkenceye uğradığı Doğu Türkistan’da, Çin hükumeti tarihi camileri müzeye çevrilerek turistlerin ...

Alman istihbaratı açıkladı, eğer bu iddia doğruysa Çin’in başı büyük dertte

Alman Der Spiegel dergisi, Alman istihbaratının Çin Devlet Başkanı’nın Dünya Sağlık Örgütü başkanından, korona virüsün ...

Hindistan ve Çin sınırında kısa süreli arbede: 4 Hint ve 7 Çin askeri yaralandı

Hindistan Savunma Bakanlığı, ülkenin kuzey doğusundaki Çin sınırında devriye gezen Hint askerleri ile Çinli askerler ...

Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kampları

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurları zorla tuttuğu toplama kamplarının her geçen gün yeni detayları ortaya çıkıyor… ...

Doğu Türkistan Müslümanlarına Kumanya Yardımı

Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizi Unutmadık Hoca Ahmet Yesevi Derneği, Çin zulmünden kaçıp Türkiye’ye sığınan, ülkemizde yaşamlarını ...

Levent Kaya’dan Doğu Türkistan Kitabı çıktı – Levent Kaya Haberleri

Sitemiz köşe yazarlarından Mehmet Levent Kaya’nın son kitabı Doğu Türkistan’dan Haber Var, geçtiğimiz hafta piyasaya ...