Anasayfa » Haberler » Çin’den Japonya ve İngiltere’ye Tepki

Çin’den Japonya ve İngiltere’ye Tepki

Japonya’nın “Dünya Uygur Konseyi”ne ev sahipliği yapmasının ardından, İngiltere Başbakanı David Cameron ve diğer İngiltere liderlerinin sürgündeki Tibet’in ruhani lideri Dalai Lama’yı kabul etmesi, Çin’de büyük memnuniyetsizlik oluşturdu.

Japonya‘nın “Dünya Uygur Konseyi”ne ev sahipliği yapmasının ardından, İngiltere Başbakanı David Cameron ve diğer İngiltere liderlerinin sürgündeki Tibet’in ruhani lideri Dalai Lama‘yı kabul etmesi, Çin’de büyük memnuniyetsizlik oluşturdu.

Çin medyasında yer alan haberlerde, Tibet’in Çin topraklarına ait olduğun hatırlatılırken, İngiltere‘nin Çin’in hassasiyetlerini görmezden gelerek Dalai Lamaile görüşmesinin Çin’in birlik ve bütünlüğüne inanan Çin halkını derinden yaraladığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei’nin açıklamalarına yer verilen haberde, Çin’inhassasiyetlerini hiçe sayan İngiltere yönetiminin bu tutumunu “Bağımsız Tibet” zorlamasına verilmiş yanlış bir sinyal olduğu belirtildi. Hong Lei, ülke yetkililerininDalai Lama ile görüşmesini ve “Bağımsız Tibet” zorlaması ile Çin’in içişlerine karışılmasını hiçbir şekilde kabul etmediklerini dile getirdi. İki devlet arasındaki mevcut ilişkilerin devam edebilmesi içinİngiltere‘nin “Tibet’in bağımsızlığı” yanlısı güçlere destek vermeye son vermesi gerektiği vurgulandı.

Tibet’in ruhani lideri Dalai Lama 1959’da başarısızlığa uğrayan Çin yönetimi karşıtı bir isyan girişiminin ardından anavatanını terk etmek zorunda kalmıştı. Dalay şu anda Hindistan‘da yaşıyor ve dünyayı dolaşarak Tibetlilerin hakları için destek toplamaya çalışıyor.

Çin, farklı ülkelerin liderlerinin Dalai Lama ile görüşmelerine büyük tepki gösterirken, gerçekleştirilen görüşmelerin kendi iç işlerine yapılmış bir müdahale olarak değerlendiriyor.

Öte yandan, Dalai Lama, Londra’daki St.Paul Katedralinde düzenlenen törenle “Templeton” ödülüne layık görüldü. Din ve mezhep ayrımı yapmadan 1972 yılından itibaren dağıtılan Templeton ödülleri, bu yıl ruhani katkılarından dolayı Dalai Lama‘ya verildi.

Çin geçtiğimiz günlerde de Japonya‘nın Dünya Uygur Kongresi’ne ev sahipliği yapmasına büyük tepki göstermişti. Japonya‘nın Rabia Kader’in ülkeye girişine izin vermesi kızan Pekin yönetimi, Japonya‘dan Çin’in hassasiyetini göz önünde bulundurarak somut önlemler alması talep edilmişti. Dünya UygurKongresi’nin terör örgütleriyle sıkı temasta bulunduğunu ve “Çin karşıtı bölücü bir örgüt” olduğu vurgulanmıştı.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Çin ile Hindistan arasındaki çatışmalarda ölü sayısı 20’ye yükseldi

İki dev nüfuslu ülke arasında tehlikeli çatışmalar devam ediyor. Son olarak statüsü tartışmalı Keşmir bölgesinde ...

ABD Başkanı Donald Trump, Uygur Türklerine yönelik yasa tasarısını onayladı

ABD Başkanı Donald Trump, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli ...

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz. Her toplumun milli değerleri o toplum için candan daha ...

Avukatlar Doğu Türkistan sorununu BM’ye taşımak için harekete geçti

Türkiye’deki farklı barolara kayıtlı 100 avukat, Çin’in Doğu Türkistan’daki baskıcı politikalarına karşı BM’ye başvuracak. İstanbul ...

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ KÜLTÜREL SOYKIRIMI: KAŞGAR’IN ÜNLÜ HEYTGÂH CAMİİ’NİN MOTİFLERİ SÖKÜLDÜ

15 BİNE YAKIN CAMİ VE TÜRBE YIKILDI Çin, Doğu Türkistan’ı işgal ettiği günden beri bölgedeki ...

Çin zulme Tepkimizi gösterelim ki sıra bize gelmesin

Doğu Türkistanlı 5 milyon masum insan Çin esir kampında işkencesi çekiyor, Çin zulme Tepkimizi gösterelim ...

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TOPLAMA KAMPLARININ İNTERAKTİF HARİTASI

ÇİN DOĞU TÜRKİSTAN’DA BAŞTA MÜSLÜMAN UYGURLAR OLMAK ÜZERE BÖLGE HALKINI BASKI ALTINDA TUTMA POLİTİKASI İZLİYOR. ...

Türkiye’nin GKRY’ye giden Çin uçağına izin vermediği iddialarına tepki .

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Çin’den Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) insani yardım taşıyan uçağın, Türkiye hava sahasından geçiş için zamanında ...

Çin Başkonsolosluğu Anadolu Ajansı’nı, İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a şikayet etti

AA’nın Uygur haberine kızan Çin Başkonsolosluğu sosyal medyadan İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a şikayette bulundu. Anadolu ...