Anasayfa » Haberler » ‘Türk Dünyası Tek Yürek’

‘Türk Dünyası Tek Yürek’

Güneş Vakfı tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve Atatürk Üniversitesi’nin yanı sıra çeşitli kurum vekuruluşların destek verdiği “3. Uluslararası Türk Şöleni” başladı.

Üç gün devam edecek şölene Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan,Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırım, Tataristan, Altay, Tuva, Karakalpak, Başkurdistan, Gökoğuz Yeri, Çuvaşistan, Saha, Balkarya, Karaçay, Hakasya, Batı Trakya, Doğu Türkistan, Güney Azerbaycan ve Türkmeneli, gibi çeşitli ülke ve bölgelerden gelen Türk bilim ve kültür adamlarıkatılıyor.

Sabahleyin şehirde ‘Bayrak Yürüyüşü’ ile başlayan Şenliğe katılan konuklar ve şehir bürokrasisi, Yakutiye Medresesi’ndeki Osmanoğulları Fotoğraf sergisinin açılışını yaptıktan sonra Yakutiye Kent Meydanı’nda Şenliğin açılış seremonisini gerçekleştirildiler.

Burada konuşan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, tarihi, siyasi, kültürel ve ekonomik boyutları olan ve bu boyutlarla düşünülmesi gereken Türk dünyasının tarihi derinliğinin 2 bin 500 yıllık bir süreyi kapsadığını anımsattı ve bu süreçte, Türk kültürünün, işlenmiş edebi dili ve eserleriyle geniş bir coğrafyaya taşındığını söyledi.

“Ortak kültürün tesisinde en önemli unsur, hiç şüphesiz dildir” diyen Rektör Koçak, şöyle devam etti: “Yesevi, Nevai, Yunus, Mevlana, Fuzuli, Mahdumgulu, Abay, Çolpan, Avezov, Aytmatov, Dağcı Gaspıralı, Şehriyarlar bugünse yaşayan Olcay Süleymanov gibi ortak Türk dünyasının öncü, birleştirici kültür simaları, bu dili işleyerek, gerek eserlerindeki edebiüstünlük, gerekse dili işleme yetenekleriyle yalnızca bir bölgenin değil, bütün Türk dünyasının, Türkçe coğrafyasının kalemleri olmuşlardır.”

Atatürk Üniversitesi’nin kurulduğu günden beri bir yüzünün daima Türk dünyasına dönük olduğunu ifade eden Rektör Koçak, şunları kaydetti:

“Üniversitemizin Türkoloji, Çağdaş Türk Lehçeleri ve edebiyatları, tarih, coğrafya ve diğer sosyal alanlardaki bölümlerinde Türk dünyasına dair bilgi ve olgular sürekli olarak akademik bir akışla ele alınmakta ve paylaşılmaktadır. Keza, Ortadoğu-Kafkaslar Ortaasya ve Türkiyat Araştırmaları enstitülerimiz, türk dünyasına yönelik çeşitli etkinliklerle ortakkültürümüze hizmet etmektedirler. Nisan ayında Üniversitemiz Türkiyat Araştırmaları Çalıştayı düzenlemiş, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda Türkolog bir araya gelerek Türkoloji’nin sorunlarını tartışmış ve ortak çözümler üzerinde durulmuştur.”

Açılışta Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan, Osmanlı Hanedanı Osman Selahattin Osmanoğlu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Parlamenter Asamblesi Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Vali Sebahattin Öztürk’te birer konuşma yaptı.

3. Türk Türk Şölenindeki sempozyumda önemli konuların ele alınacağını vurgulayan Rektör Koçak, organizasyonu gerçekleştiren Güneş Vakfı’na da teşekkür etti.

3. Türk Şöleni, öğlenden sonra Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi Fuayesinde “Gravür Sergisi”nin açılışının ardından salonlarda gerçekleştirilen sempozyum oturumlarıyla devam etti.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, tarihi, siyasi, kültürel ve ekonomik boyutları olan ve bu boyutlarla düşünülmesi gereken Türk dünyasının tarihi derinliğinin 2 bin 500 yıllık bir süreyi kapsadığını anımsattı ve bu süreçte, Türk kültürünün, işlenmiş edebi dili ve eserleriyle geniş bir coğrafyaya taşındığını söyledi.

BURAK KÖSE (İHA) – Güneş Vakfı tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve Atatürk Üniversitesi’nin yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşların destek verdiği “3. Uluslararası Türk Şöleni” başladı.

Üç gün devam edecek şölene Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan,Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırım, Tataristan, Altay, Tuva, Karakalpak, Başkurdistan, Gökoğuz Yeri, Çuvaşistan, Saha, Balkarya, Karaçay, Hakasya, Batı Trakya, Doğu Türkistan, Güney Azerbaycan ve Türkmeneli, gibi çeşitli ülke ve bölgelerden gelen Türk bilim ve kültür adamları katılıyor.

KOÇAK’IN KONUŞMASI
Sabahleyin şehirde ‘Bayrak Yürüyüşü’ ile başlayan Şenliğe katılan konuklar ve şehir bürokrasisi, Yakutiye Medresesi’ndeki Osmanoğulları Fotoğraf sergisinin açılışını yaptıktan sonra Yakutiye Kent Meydanı’nda Şenliğin açılış seremonisini gerçekleştirildiler.

Burada konuşan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, tarihi, siyasi, kültürel ve ekonomik boyutları olan ve bu boyutlarla düşünülmesi gereken Türk dünyasının tarihi derinliğinin 2 bin 500 yıllık bir süreyi kapsadığını anımsattı ve bu süreçte, Türk kültürünün, işlenmiş edebi dili ve eserleriyle geniş bir coğrafyaya taşındığını söyledi.

“Ortak kültürün tesisinde en önemli unsur, hiç şüphesiz dildir” diyen Rektör Koçak, şöyle devam etti: “Yesevi, Nevai, Yunus, Mevlana, Fuzuli, Mahdumgulu, Abay, Çolpan, Avezov, Aytmatov, Dağcı Gaspıralı, Şehriyarlar bugünse yaşayan Olcay Süleymanov gibi ortak Türk dünyasının öncü, birleştirici kültür simaları, bu dili işleyerek, gerek eserlerindeki edebi üstünlük, gerekse dili işleme yetenekleriyle yalnızca bir bölgenin değil, bütün Türk dünyasının, Türkçe coğrafyasının kalemleri olmuşlardır.”

A.Ü’NÜN BİR YÜZÜ TÜRK DÜNYASINA DÖNÜKTÜR
Atatürk Üniversitesi’nin kurulduğu günden beri bir yüzünün daima Türk dünyasına dönük olduğunu ifade eden Rektör Koçak, şunları kaydetti:“Üniversitemizin Türkoloji, Çağdaş Türk Lehçeleri ve edebiyatları, tarih, coğrafya ve diğer sosyal alanlardaki bölümlerinde Türk dünyasına dair bilgi ve olgular sürekli olarak akademik bir akışla ele alınmakta ve paylaşılmaktadır. Keza, Ortadoğu-Kafkaslar Ortaasya ve Türkiyat Araştırmaları enstitülerimiz, türk dünyasına yönelik çeşitli etkinliklerle ortak kültürümüze hizmet etmektedirler. Nisan ayında Üniversitemiz Türkiyat Araştırmaları Çalıştayı düzenlemiş, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda Türkolog bir araya gelerek Türkoloji’nin sorunlarını tartışmış ve ortak çözümler üzerinde durulmuştur.”

Açılışta Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan, Osmanlı Hanedanı Osman Selahattin Osmanoğlu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Parlamenter Asamblesi Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Vali Sebahattin Öztürk’te birer konuşma yaptı.

3. Türk Türk Şölenindeki sempozyumda önemli konuların ele alınacağını vurgulayan Rektör Koçak, organizasyonu gerçekleştiren Güneş Vakfı’na da teşekkür etti.

3. Türk Şöleni, öğlenden sonra Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi Fuayesinde “Gravür Sergisi”nin açılışının ardından salonlarda gerçekleştirilen sempozyum oturumlarıyla devam etti.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Alman istihbaratı açıkladı, eğer bu iddia doğruysa Çin’in başı büyük dertte

Alman Der Spiegel dergisi, Alman istihbaratının Çin Devlet Başkanı’nın Dünya Sağlık Örgütü başkanından, korona virüsün ...

Hindistan ve Çin sınırında kısa süreli arbede: 4 Hint ve 7 Çin askeri yaralandı

Hindistan Savunma Bakanlığı, ülkenin kuzey doğusundaki Çin sınırında devriye gezen Hint askerleri ile Çinli askerler ...

Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kampları

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurları zorla tuttuğu toplama kamplarının her geçen gün yeni detayları ortaya çıkıyor… ...

Doğu Türkistan Müslümanlarına Kumanya Yardımı

Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizi Unutmadık Hoca Ahmet Yesevi Derneği, Çin zulmünden kaçıp Türkiye’ye sığınan, ülkemizde yaşamlarını ...

Levent Kaya’dan Doğu Türkistan Kitabı çıktı – Levent Kaya Haberleri

Sitemiz köşe yazarlarından Mehmet Levent Kaya’nın son kitabı Doğu Türkistan’dan Haber Var, geçtiğimiz hafta piyasaya ...

Ümmetin en büyük imtihanı: Doğu Türkistan

Ümmet için Doğu Türkistan’ın da Filistin kadar önemli olduğunu söyleyen (İHH) İnsani Yardım Vakfı Konya ...

Doğu Türkistan’daki Toplama Kampları

Sayısı ve yerleri konusunda açıklama yapılmayan kamplara şu ana kadar 3 milyona yakın Uygur ve ...

DOĞU TÜRKİSTANLILAR ANNELER GÜNÜ SEVİNCİNDEN MAHRUM

Bugün 10 mayıs, anneler günü. Bizi koşulsuz seven anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla kutlanan bu ...

ÇİN, CEZA KAMPLARINDAKİ SALGIN HAKKINDA KONUŞMAYI DA YASAKLADI!

Çinli yetkililerin Doğu Türkistan’daki ceza kamplarında, koronavirüsün yayıldığına dair haberleri sıkı bir gizlilikle örtbas ettiği ...