Anasayfa » Haberler » ‘Türk Dünyası Tek Yürek’

‘Türk Dünyası Tek Yürek’

Güneş Vakfı tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve Atatürk Üniversitesi’nin yanı sıra çeşitli kurum vekuruluşların destek verdiği “3. Uluslararası Türk Şöleni” başladı.

Üç gün devam edecek şölene Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan,Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırım, Tataristan, Altay, Tuva, Karakalpak, Başkurdistan, Gökoğuz Yeri, Çuvaşistan, Saha, Balkarya, Karaçay, Hakasya, Batı Trakya, Doğu Türkistan, Güney Azerbaycan ve Türkmeneli, gibi çeşitli ülke ve bölgelerden gelen Türk bilim ve kültür adamlarıkatılıyor.

Sabahleyin şehirde ‘Bayrak Yürüyüşü’ ile başlayan Şenliğe katılan konuklar ve şehir bürokrasisi, Yakutiye Medresesi’ndeki Osmanoğulları Fotoğraf sergisinin açılışını yaptıktan sonra Yakutiye Kent Meydanı’nda Şenliğin açılış seremonisini gerçekleştirildiler.

Burada konuşan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, tarihi, siyasi, kültürel ve ekonomik boyutları olan ve bu boyutlarla düşünülmesi gereken Türk dünyasının tarihi derinliğinin 2 bin 500 yıllık bir süreyi kapsadığını anımsattı ve bu süreçte, Türk kültürünün, işlenmiş edebi dili ve eserleriyle geniş bir coğrafyaya taşındığını söyledi.

“Ortak kültürün tesisinde en önemli unsur, hiç şüphesiz dildir” diyen Rektör Koçak, şöyle devam etti: “Yesevi, Nevai, Yunus, Mevlana, Fuzuli, Mahdumgulu, Abay, Çolpan, Avezov, Aytmatov, Dağcı Gaspıralı, Şehriyarlar bugünse yaşayan Olcay Süleymanov gibi ortak Türk dünyasının öncü, birleştirici kültür simaları, bu dili işleyerek, gerek eserlerindeki edebiüstünlük, gerekse dili işleme yetenekleriyle yalnızca bir bölgenin değil, bütün Türk dünyasının, Türkçe coğrafyasının kalemleri olmuşlardır.”

Atatürk Üniversitesi’nin kurulduğu günden beri bir yüzünün daima Türk dünyasına dönük olduğunu ifade eden Rektör Koçak, şunları kaydetti:

“Üniversitemizin Türkoloji, Çağdaş Türk Lehçeleri ve edebiyatları, tarih, coğrafya ve diğer sosyal alanlardaki bölümlerinde Türk dünyasına dair bilgi ve olgular sürekli olarak akademik bir akışla ele alınmakta ve paylaşılmaktadır. Keza, Ortadoğu-Kafkaslar Ortaasya ve Türkiyat Araştırmaları enstitülerimiz, türk dünyasına yönelik çeşitli etkinliklerle ortakkültürümüze hizmet etmektedirler. Nisan ayında Üniversitemiz Türkiyat Araştırmaları Çalıştayı düzenlemiş, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda Türkolog bir araya gelerek Türkoloji’nin sorunlarını tartışmış ve ortak çözümler üzerinde durulmuştur.”

Açılışta Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan, Osmanlı Hanedanı Osman Selahattin Osmanoğlu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Parlamenter Asamblesi Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Vali Sebahattin Öztürk’te birer konuşma yaptı.

3. Türk Türk Şölenindeki sempozyumda önemli konuların ele alınacağını vurgulayan Rektör Koçak, organizasyonu gerçekleştiren Güneş Vakfı’na da teşekkür etti.

3. Türk Şöleni, öğlenden sonra Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi Fuayesinde “Gravür Sergisi”nin açılışının ardından salonlarda gerçekleştirilen sempozyum oturumlarıyla devam etti.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, tarihi, siyasi, kültürel ve ekonomik boyutları olan ve bu boyutlarla düşünülmesi gereken Türk dünyasının tarihi derinliğinin 2 bin 500 yıllık bir süreyi kapsadığını anımsattı ve bu süreçte, Türk kültürünün, işlenmiş edebi dili ve eserleriyle geniş bir coğrafyaya taşındığını söyledi.

BURAK KÖSE (İHA) – Güneş Vakfı tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve Atatürk Üniversitesi’nin yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşların destek verdiği “3. Uluslararası Türk Şöleni” başladı.

Üç gün devam edecek şölene Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan,Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırım, Tataristan, Altay, Tuva, Karakalpak, Başkurdistan, Gökoğuz Yeri, Çuvaşistan, Saha, Balkarya, Karaçay, Hakasya, Batı Trakya, Doğu Türkistan, Güney Azerbaycan ve Türkmeneli, gibi çeşitli ülke ve bölgelerden gelen Türk bilim ve kültür adamları katılıyor.

KOÇAK’IN KONUŞMASI
Sabahleyin şehirde ‘Bayrak Yürüyüşü’ ile başlayan Şenliğe katılan konuklar ve şehir bürokrasisi, Yakutiye Medresesi’ndeki Osmanoğulları Fotoğraf sergisinin açılışını yaptıktan sonra Yakutiye Kent Meydanı’nda Şenliğin açılış seremonisini gerçekleştirildiler.

Burada konuşan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, tarihi, siyasi, kültürel ve ekonomik boyutları olan ve bu boyutlarla düşünülmesi gereken Türk dünyasının tarihi derinliğinin 2 bin 500 yıllık bir süreyi kapsadığını anımsattı ve bu süreçte, Türk kültürünün, işlenmiş edebi dili ve eserleriyle geniş bir coğrafyaya taşındığını söyledi.

“Ortak kültürün tesisinde en önemli unsur, hiç şüphesiz dildir” diyen Rektör Koçak, şöyle devam etti: “Yesevi, Nevai, Yunus, Mevlana, Fuzuli, Mahdumgulu, Abay, Çolpan, Avezov, Aytmatov, Dağcı Gaspıralı, Şehriyarlar bugünse yaşayan Olcay Süleymanov gibi ortak Türk dünyasının öncü, birleştirici kültür simaları, bu dili işleyerek, gerek eserlerindeki edebi üstünlük, gerekse dili işleme yetenekleriyle yalnızca bir bölgenin değil, bütün Türk dünyasının, Türkçe coğrafyasının kalemleri olmuşlardır.”

A.Ü’NÜN BİR YÜZÜ TÜRK DÜNYASINA DÖNÜKTÜR
Atatürk Üniversitesi’nin kurulduğu günden beri bir yüzünün daima Türk dünyasına dönük olduğunu ifade eden Rektör Koçak, şunları kaydetti:“Üniversitemizin Türkoloji, Çağdaş Türk Lehçeleri ve edebiyatları, tarih, coğrafya ve diğer sosyal alanlardaki bölümlerinde Türk dünyasına dair bilgi ve olgular sürekli olarak akademik bir akışla ele alınmakta ve paylaşılmaktadır. Keza, Ortadoğu-Kafkaslar Ortaasya ve Türkiyat Araştırmaları enstitülerimiz, türk dünyasına yönelik çeşitli etkinliklerle ortak kültürümüze hizmet etmektedirler. Nisan ayında Üniversitemiz Türkiyat Araştırmaları Çalıştayı düzenlemiş, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda Türkolog bir araya gelerek Türkoloji’nin sorunlarını tartışmış ve ortak çözümler üzerinde durulmuştur.”

Açılışta Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan, Osmanlı Hanedanı Osman Selahattin Osmanoğlu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Parlamenter Asamblesi Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Vali Sebahattin Öztürk’te birer konuşma yaptı.

3. Türk Türk Şölenindeki sempozyumda önemli konuların ele alınacağını vurgulayan Rektör Koçak, organizasyonu gerçekleştiren Güneş Vakfı’na da teşekkür etti.

3. Türk Şöleni, öğlenden sonra Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi Fuayesinde “Gravür Sergisi”nin açılışının ardından salonlarda gerçekleştirilen sempozyum oturumlarıyla devam etti.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Türkiye’nin Uygur Türkleriyle ilgili endişeleri BM’de dile getirildi

Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmalarındaki ulusal beyanında, Uygur Türklerinin kültürel ve dini kimliklerine saygı ...

Türkiye’den Birleşmiş Milletler’de Uygur Türkleri tepkisi

Türkiye, Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen Sosyal, Kültürel ve İnsani İşler’den sorumlu III. ...

39 ülke Uygur Türkleri için çağrı yaptı. Listede Türkiye yok

Çin hükümetine toplama kamplarında zorla tutulan Uygur Türklerinin serbest bırakılması çağrısı yapılan ve 39 ülkenin ...

CHP’den iktidara Uygur Türkleri tepkisi

39 ülkenin imzaladığı ‘Uygur Türkleri’ mektubunda Türkiye’nin imzasının yer almamasını eleştiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku ...

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt İçişleri Bakanlık Sözcüsü İsmail ...

Sessizliğe gömülen dünya karşısında Çin’in Doğu Türkistan’a zulmü

Erdoğan’ın Doğu Türkistan’a yapılan zulmü ‘soykırım’ olarak nitelendirmesine rağmen Çin ile stratejik ilişkiler nedeniyle sessiz ...

Çinperver Vatan Partisi’nden Doğu Türkistan Karşıtı Açıklama

Cumhur İttifakı’nın gayrı resmi ortağı olarak adlandırılan Vatan Partisi, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı duyuran ve ...

Skandal! Çin, Türkiye’deki Doğu Türkistan haberlerine erişim yasağı koydurmaya başladı

Doğu Türkistan’daki insanlık dramı katlanarak devam ederken, skandal bir gelişme yaşandı. Türkiye’de Doğu Türkistan ile ...

ABD : ÇİN’İN UYGURLARA KARŞI İNSAN HAKLARI İHLALLERİ İÇİN YAPTIRIMLAR ARTACAK

ABD,Dışişleri Bakanı Pompeo Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar.Kazaklar ve diğer Çinli olmayan Müslüman halklara karşı ...