Anasayfa » Haberler » Uygur Türkü Kağıthane’de yine kağıt üretilecek

Uygur Türkü Kağıthane’de yine kağıt üretilecek

Kağıthane Belediyesi, Evliye Çelebi’nin ”Seyahatname” adlı eserinde bahsettiği, Türkiye’nin ilk kağıthanesinin bulunduğu bölgeye, kağıt üretim atölyesi kurdu.

Kağıthane’deki tarihi Aziziye Camisi’nin arkasında bulunan ve eskiden Sadabad Sarayı’nın muhafızlarının kaldığı binada kurulan ve 30 Mayıs’ta açılacak atölyede, el yapımı kağıt üretilecek.

Kağıt yapım projesiyle, uzun vadede meslek okulları, güzel sanatlar akademilerinin kağıt ihtiyaçlarını giderilmesi amaçlanıyor.

Uygur Türkü olan el yapımı kağıt ustası Oğuzhan Tuğrul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atölyede vatandaşlara kağıt yapmayı öğretmeyi amaçladığını söyledi.

Tuğrul, 559 yıllık aradan sonra Kağıthane’yi gerçek adıyla tanıştıracaklarını belirtti.

El yapımı kağıtçılık atölyesinde kağıdın nasıl yapılacağının eğitimini vereceklerini ifade eden Tuğrul, imal edecekleri el yapımı kağıtlarla da ”Esma-ül Hüsna” adlı sergi açacaklarını dile getirdi.

Tuğrul, dünyada el yapımı kağıt üreten ülkeler pazarının bulunduğunu, Türkiye’nin bu pazarda yer almamasının büyük bir eksiklik olduğunu belirterek, ”Geleneksel sanatlar denince akla ebru, hat, minyatür geliyor. Bu sanatları ithal kağıtlar üzerine yapmak büyük bir ayıp. Bu sanatlar, geleneksel Türk kağıdına yapılmalı” dedi.

Türkiye’de, iki kağıtçılık müzesinin kurulma çalışmalarının sürdüğüne işaret eden Tuğrul, ”Birincisi Yalova’da kuruldu, önümüzdeki dönemde açılacak. Kocaeli Belediyesi’nin girişimleriyle de Seka Kağıtçılık tarihi müzesinin kurulması için hazırlıklar yapılıyor. Biz de İstanbul’da Kağıt Müzesi’ni kurmayı amaçlıyoruz. İstanbul’daki milli arşivlerin ve başbakanlık arşivlerinin muhafaza edildiği sitede, İstanbul’un kağıt müzesinin yer alması için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz” diye konuştu.

Tuğrul, kağıdın tarihte ilk olarak kendirden yapıldığını, kağıt yapımında ipek atıkları, ağaç kabuklarının da kullanıldığını anlatarak, Kağıthane’de yapacakları kağıtlarda kumaş atıkları, pamuk, keten gibi malzemeleri kullanacaklarını kaydetti.

Oğuzhan Tuğrul, ”Atık kağıtlardan da kağıt elde etmeyi düşünüyoruz. Fakat ilk hedefimiz hattatların yazabileceği, minyatürcülerin değerlendirebileceği, ebrucuların kullanabileceği el yapımı Türk kağıdını geliştirmek” diye konuştu.

-”Kadınlar kağıt yapmayı öğrenirlerse evlerinden hiç çöp çıkmayacak”-

Tuğrul, Kağıthane Belediyesi’ne bu çalışmalar esnasında bir marka ürün kazandırmış olacaklarını vurgulayarak, ilçede üretilen el yapımı kağıtların üzerinde su damgası olacağını, kağıt ışığa tutulduğunda Kağıthane’nin sembolünün görüneceğini belirtti.

El yapımı kağıtlardan diplomaların üretilebileceğini ifade eden Tuğrul, özel davetiyeler yapılabileceğini de kaydetti.

Tuğrul, Anadolu’nun bitki örtüsünden kağıda uygun olanların envanterini çıkaracağını aktaran Tuğrul, kestane ağacı kabuğunun ve fındık dallarının kağıt yapımında kullanılabileceğini söyledi.

Kadınların evde kağıt yapabileceklerine işaret eden Tuğrul, şunları kaydetti:

”Kadınlar aslında kağıt yapmayı öğrenirlerse evlerinden hiç çöp çıkmayacak. Çünkü soğan kabuklarından, sarımsak sapına, eskimiş çarşaflardan havlulara kadar her şey kağıt haline gelebilir. Kadınlar, evdeki eski kumaşları mozaik gibi parçalayarak bunları kaynatır ve ahşap bir tokmakla mermer üzerinde döverlerse 1-2 saat içinde kağıt hamuru elde ederler. Daha sonra bu hamur, içi su dolu geniş bir kabın içine konularak karıştırılır. Peynir bezi gerilen 4 köşe bir çerçeve, bu suya daldırılarak çıkarılır ve çerçevenin içinde bu bitkisel lifler kağıt tabakası oluşturur. Düz bir zemine ters çevrilen kağıt tabakası, tersten sünger yardımıyla suyu alınarak kurumaya bırakılır.”

”Çingene kağıdı ortaya çıkardık”-

Tuğrul, Roman vatandaşlar için de proje hazırladıklarını ifade ederek, çiçeklerden atılan malzemeleri, atık kumaşları değerlendirip ”Çingene kağıdı” ortaya çıkardıklarını, bu kağıdı Roman vatandaşların da üretebileceklerini kaydetti.

ABD’li sanatçıların, Himalayalar’a gidip dağcıların bıraktığı atıkları toplayarak Tibet’teki yetim, öksüz ve engelli çocuklara kağıt yapmayı öğrettiklerini, daha sonra bu kağıtları defter, zarf gibi kırtasiye ürünü haline getirerek ABD’de müzelere sattıklarını belirten Tuğrul, ”Benim de hedefim okuduğum Darüşşafaka’ya hizmet etmek. Oraya olan gönül borcumu, okuldaki öğrencilere kağıt yapım sanatını öğreterek ödemek istiyorum” diye konuştu.

-Kağıt üretimi-

Bitkisel selülozun mekanik veya kimyasal yollarla liflendirilmesiyle elde edilen hamurlardan üretilen kağıt, dünyada ilk defa Çinliler tarafından M.S. 105 yılında bulundu.

Orta Asya’da yapılan araştırma ve kazılarda 2. ve 7. yüzyıllar arasında da kullanılan kağıtların dut ağacı kabukları, kendir, kenevir ve pamuktan yapılmış olduğu tespit edildi.

Türkiye coğrafyasında ise 1453 yılında İstanbul’da Kağıthane köyünde kurulan elle imalat yapan ilk kağıthane, 3. Selim döneminde aralıklarla işletildi. AA

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Türkiye’nin Uygur Türkleriyle ilgili endişeleri BM’de dile getirildi

Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmalarındaki ulusal beyanında, Uygur Türklerinin kültürel ve dini kimliklerine saygı ...

Türkiye’den Birleşmiş Milletler’de Uygur Türkleri tepkisi

Türkiye, Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen Sosyal, Kültürel ve İnsani İşler’den sorumlu III. ...

39 ülke Uygur Türkleri için çağrı yaptı. Listede Türkiye yok

Çin hükümetine toplama kamplarında zorla tutulan Uygur Türklerinin serbest bırakılması çağrısı yapılan ve 39 ülkenin ...

CHP’den iktidara Uygur Türkleri tepkisi

39 ülkenin imzaladığı ‘Uygur Türkleri’ mektubunda Türkiye’nin imzasının yer almamasını eleştiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku ...

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt İçişleri Bakanlık Sözcüsü İsmail ...

Sessizliğe gömülen dünya karşısında Çin’in Doğu Türkistan’a zulmü

Erdoğan’ın Doğu Türkistan’a yapılan zulmü ‘soykırım’ olarak nitelendirmesine rağmen Çin ile stratejik ilişkiler nedeniyle sessiz ...

Çinperver Vatan Partisi’nden Doğu Türkistan Karşıtı Açıklama

Cumhur İttifakı’nın gayrı resmi ortağı olarak adlandırılan Vatan Partisi, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı duyuran ve ...

Skandal! Çin, Türkiye’deki Doğu Türkistan haberlerine erişim yasağı koydurmaya başladı

Doğu Türkistan’daki insanlık dramı katlanarak devam ederken, skandal bir gelişme yaşandı. Türkiye’de Doğu Türkistan ile ...

ABD : ÇİN’İN UYGURLARA KARŞI İNSAN HAKLARI İHLALLERİ İÇİN YAPTIRIMLAR ARTACAK

ABD,Dışişleri Bakanı Pompeo Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar.Kazaklar ve diğer Çinli olmayan Müslüman halklara karşı ...