Anasayfa » Yazarlar » Dr. Erkin Emet » Dünya Uygur Kurultayı 4. genel kurul toplantısında Doğu Türkistan Meselesi Masaya Yatırıldı

Dünya Uygur Kurultayı 4. genel kurul toplantısında Doğu Türkistan Meselesi Masaya Yatırıldı

 Japonyanın Başkenti Tokyo Yapılan Dünya Uygur Kurultayı 4. genel kurul toplantısında Doğu Türkistan Meselesi Masaya Yatırıldı 

Yard. Doç. Dr. Erkin Emet[1]

            Japonyanın Başkenti Tokyo’da  Dünya Uygur Kurultayı 4. genel kurul toplantısı başarıyla sonuçlandı. 14-18 Mayıs Tarrihleri gerçekleşen bu kurultaya Amerika, Kanada, Avrupa Birliği Ülkeleri, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Suudi Arabistan ve Türkiye başta olmak üzere 16 ülkeden 120 Uygur vekil katıldı. 4 gün devam eden bu kurultayın açılışı Japonya Parlamentide yapıldı. Açılış Doğu Türkistan istiklal marşı ile Japon istiklal marşıyla başlandı. Dünya Uygur Kurultayı 4. genel kurul toplantısının açılışına uygur vekillerin dışında Japonya parlamenti Uygur dostluk grubu üyelerinden Takeo Hiranuma, Keyji Furuya, Hakubun Şimomura, Sanae Takayçi, Yasutoşi Nişimura, Seyçi Eto, İçirou Kamoşita, İtalya Transit Radikal Partiye parlamenti Makro Perdukalar katıldı ve konuşma yaptı. Bunların dışında Japonya Politika Araştırma Merkezi Müdürü Yoshiko Sakuray hanım, Amerika Birleşik Devletleri Demokrasını Geliştirme Vakfı Başkan Yardımcısı Loisa Greve hanım, Norveç Rafto Vakfı başkanı Arne Liljedahl Lynnglard açılış konuşması yaptılar.  Dunya Uygur Kurultayının 4. Genel kurul toplantısının açılışına Türkiye CHP Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, Malik Ejder ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Mersin Milletvekili Memet Şandır gözlemci olarak katıldı.

            Toplantının açılışını DUK başkanı Rabia Kadir xanım yaptı. O sözide Çin’in Uygurlara yönelik yürütmekte olduğu baskı politikasını anlattıktan sonra, Asyanın en büyük demokratik ülkesi Japonya’nın Uygurların haklı davasına sahip çıkması gerekliğini vurguladı. Çin’in dünya barışı için tehdit olduğunu insan hak ve hukuklarına hiç saygısı olmadığını, Uygurlara asimile politikası yürütmekte olduğunu söyledi.  Asya’nın barışı için Çin’e karşı işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı.

             Açılışta Japonya Parlamenti Uygur Dostluk Grubu başkanı, Parlament Takeo Hiranuma konuşma yaptı. U sözide Çin’in yükseldikçe Japon toprağı olan Sinkako adasını da kendinin olduğunu idia ettiğini, Çin’in Uygurlara da baskı yapmakta olduğunu, bundan dolayı Asya’nın en güçlü ülkesi Japonyanın Uygurlara yardım etmesi gerektiğini vurguladı.

            Japonya parlamentosu Uygur Dostuk Grubu genel sekreteri Keiji Furuya açılışta yaptığı konuşmasında, Çin Halk Cumhuriyetinin baskısına bakmadan Parlamentoda Uygur dostluk grubu kurduğunu, Çin’in baskı yayılmacı politikasına karşı Uygurlar ile işbirliği yapmak gerektiğini, Çin’in insan hakları, demokrasiya karşı yürütmekte olduğu siyasitine ortak karşı koymak gerektiğini vurguladı. O sözünün devamında Uygur meselesinin artık Çin’in içki meselesi olmaktan çıktığını, ne sebepten olsa olsun Çin’in Uygurlara karşı yürütmekte olduğu baskı politikasına karşı koymak gerektiğini vurguladı.

            Japonya Politika Araştırma Merkezi Müdürü, Parlament Yoşiko Sakuray hanım Dunya Uygur Kurultayının 4. Genel Kurul toplantısının açılışında yaptığı konuşmasında, Japonya’nın siyasi, ekonomi ve teknoloji bakımdan güçlü devlet olduğunu, ama bu gücü demokratiye, insan haklarını koruma yönünde de kullanması gerektiğini söyledi.  U sözüde Japonların  Uygur, Tibet ve Moğol halkıyla tarihi bağı olduğunu bundan dolayı Uygurların haklı davasını desteklemesi gerektiğini vurguladı.

            Açılışta tanınmış Muhalif Çinli yazar Lin Baohua da konuşma yaptı. U sözüde Çin’in Uygur, Tibet, Moğollara  karşı yürütmekte olduğu asimilatsiye siyasetine karşı ortak mücadele yapmak gerektiğini, Çin’in asimile siyasetine durdurulduğu zaman, Uygur, Tibet ve Moğolların çektiği zulüm sona erdiği zaman Rabia Kadir hanımın da kendi ülkesine dönebileceğini vurguladı.

            14-Mayıs 2012 günü Japonya Parlamentosunda yapılan Dunya Uygur Kurultayının açılışından sonra, Dunya Uygur Kurultayı başkanı Rabia Kadir hanım basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında gezetecilerin ilgisi çok büyüktü. Duk başkanı Rabia Kadir hanım öncelikle Çin’in Uygurlara yürütmekte olduğu asimile politikası ile ilgili bilgi verdi. Daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

             Dunya Uygur Kurultayının 4. genel kurulunun  Japonya’da yapılması Japonyayla Çin arasında büyük problem yarattı.  

            1-Wen jiabo  Japonya başbakanı Noda görüşmesinde Uygur meselesi ve Sinkako adası hayat memat meselemiz demiş. İkili görüşmelerde Japonya Başbakanı Uygur meselesini gündeme getirmiş.

2-Çin Dış işleri bakanlığı (DUK) Dünya Uygur Kongresi Japonya’da açılmamalı ikili ilişkiler bozulur diyerek Japonya’ya diplomatik nota verdi.

3-Çin Diş işleri Rabiye Kadire Vize verilmemeli iliskiler bozulur DUK terörist  ve bölücü Teşkilattır dedi.

4-japonya Dış işleri Japonya demokratik ve bağımsız bir ülkedir. DUK uluslar arasında hukuk çerçevesinde faaliyet yapan bir Sivil toplum kuruluşudur. Vekillere vize vereceğiz toplantı yapılacaktır dedi.

5-47 Japon parlementer Çin’in Tokyo’daki büyük elçisine  Japonyanın iç işlerine karışmaması yönünde bildiri verdi.

6-Çin Başbakanı Wen jiabo  Japonya Başbakanı Noda görüşmesi sonrası pilanlanan Çin Devlet Başkanı Hujintao ile  Noda görüşmesi Uygur meselesi yüzünden iptal edildi.

7-Uygur meselesindeki Japonya Çin arasindakı gerilimden dolayi Çin, Japonya Kore arasındaki ekonomik işbirligi anlaşması iptal oldu.

8-DUK 4.Olagan Kongresi açılış seramonisi Çinin tüm engelleme çabalarına rağmen  Tokyo’da Japonya Parlementosunda gerçekleşti.

Dunya Uygur Kurultayının Japonya’da açılması Japon medyasında geniş yer aldı ve medyayı ikiye böldü. Bir kısım medya Çin’in insan hakları ihlalleriyle Japonya devletinin yakından ilgilenmesi gerektiğini ileri sürse, bir kısım medya ise Japonya’nın yüksek çıkarını Uygur meselesine feda etmenin yanlış olduğunu ileri sürdü. Kısacası Doğu Türkistan meselesi Japon-Çin ilişkilerine dahil edilmiş oldu.

En önemlisi Kurultaydan sonra, Doğu Türkistan Meselesi Japonya’nın bütün hurca kasabalarında bile bilindi, Asya’nın en büyük demokrat ülkesi Japonya’nın gündemine gelmiş oldu.[1] . Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi, Dunya Uygur Kurultayı Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...

Doğu Perinçek yine haddini aştı! “Nursiman terör örgütünün militanı!”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İYİ Parti kürsüsüne çıkan Doğu Türkistanlı mazlum Nursiman Abduraşid ...

Türk milletinin ve Türkiye’nin, “Doğu Türkistan’a” sahip çıkmasını istedi

Türk milletinin ve Türkiye’nin, “Doğu Türkistan’a” sahip çıkmasını istedi 29 ocak TBMM Genel Kurulu TBMM ...

Meclis TV açıkladı Doğu Türkistanlı kız çıkınca neden yayın kesildi?

Meclis TV’den İYİ Parti grup toplantısı yayın kesilmesine açıklama geldi. İYİ Parti lideri Meral Akşener, ...

Meral Akşener’e Doğu Türkistan tepkisi: ‘Haritada göster desen Kamboçya’yı gösterir’

İP Genel Başkanı Meral Akşener’in Doğu Türkistan çıkışına tepki gösteren Türkgün yazarı Yıldıray Çiçek, “Haritada ...

Çin yönetimin, Doğu Türkistan bölgesinde Müslümanların tüm hayatlarının anlık takip edildiği ortaya çıktı.

Çin hükümetinin, Sincan bölgesinde yaşayan Müslümanların telefon görüşmeleri, seyahatleri ve akrabalarıyla bir araya gelmeleri dahil ...