Anasayfa » Haberler » Mayıs 2012 Türk Dünyası Değerlendirme Raporu

Mayıs 2012 Türk Dünyası Değerlendirme Raporu

Azerbaycan’ın kadim şehri olan Şuşa’nın işgalinin yıl dönümünde Ermenistan’a tepkiler ilk günkü sıcaklığıyla devam ediyor. Azerbaycan Cumhuriyetinin tarihi ve kültürel bir şehri olan Şuşa 8 Mayıs 1992 tarihinde Ermenistan Silahlı kuvvetlerinin işgalci ve saldırgan politikaları neticesinde işgal edildi. Şuşa’ya giren saldırgan Ermeni kuvvetleri 500′ün üzerinde Azerbaycan Türk’ünü şehit etmiştir. Şehirde bulunan tarihi ve kültürel eserler tahrip edilmiş adeta şehir yakılıp yıkılmıştır. Şuşa’nın işgalinin 20. yılında Azerbaycan başta olmak üzere Azerbaycan Büyük elçilikleri ve konsolosluklarında işgale tepki toplantıları düzenlendi. Türkiye’de bulunan Azerbaycan Büyük elçiliğinde Şuşa’nın işgali konulu toplantı düzenlendi. Aynı zamanda Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosluğu tarafından da işgale tepki olarak bir basın açıklaması yayınlandı.

Ankara’da yapılan bir uluslar arası forum ile Güney Azerbaycan Türkleri Konseyinin temelleri atıldı. İran Hükümetinin tepkileriyle engellenemeye çalışılsa da başarıya ulaşan forum Ankara Doğa Otel’de yapıldı. Dünyanın değişik bölgelerinden gelen Türklük sevdalılarının buluştuğu forum Türk Dünyasının geleceği için fazlasıyla verimli geçti. Güney Azerbaycan sorunlarının masaya yatırıldığı forumda çözümler arka arkaya sunuldu. Kurulan konseye yaklaşık 50 üye seçildi ve ardından kurula ek olarak komisyonlar kuruldu. Bu yerinde çalışmanın önce Güney Azerbaycan’a ardından tüm Türk Dünyasına faydalar sağlamasını diliyoruz.

Mersin’in Silifke İlçesinde TÜRKSOY ve Silifke Belediyesinin ortak çalışmalarıyla 2. Türkçe Konuşan Ülkeler Ses Yarışması düzenlendi.39. Uluslar arası Silifke Kültür Haftası etkinlikleri dâhilinde tertip edilen yarışmaya Tuva, Özbeksitan, Türkmenistan, Azerbaycan, Tataristan, Kırgızistan, Kazakistan, Kırım, Altay gibi Türk topraklarından sanatçılar katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Türkiye’den kendisini ziyarete giden gazetecilere samimi açıklamalarda bulundu.  “KKTC’de olmanız, KKTC’deki gelişmeleri kendi gözlerinizle görmeniz gazetecilik bakımından da fevkalade önemli ama benim için daha da önemli olan sizin basın yoluyla KKTC’ye gösterdiğiniz ilgidir. Bu ilgi olmasaydı Kıbrıs Türkü 1974’e kadar direnemezdi. Anavatan’ın hükümetleriyle, halkıyla, basınıyla yanımızda olması bizi hep memnun etmiştir. Bugün en büyük güvencemiz, sizlersiniz, Anavatan’daki kardeşlerimizdir” diyerek Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki desteğinin önemini belitti. Ayrıca ilk defa 1975’te futbol turnuvası için Mersin’e gittiğini son olarak da Tarsus’ta bir parka adının verilmesi nedeniyle gittiğini kaydeden Eroğlu, gördüğü sıcak ilgiye teşekkür etti.

18 Mayıs 1944’te, dönemin Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Stalin’in emriyle gerçekleştirilen “Kırım Sürgünü ve Soykırımı” 20 Mayıs’ta Taksim’de düzenlenecek programla anıldı. Kırım Sürgününün 68. yılı sebebiyle Taksim meydanında Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen anma programı saat 13.00’da başladı. “Unutmadık, unutturmadık, unutturmayacağız!” sloganı ile gerçekleşen program çerçevesinde  Atatürk anıtına Çelenk konuldu, broşür ve helva dağıtıldı. Kırım sürgününe biraz değinecek olursak “Kırım Sürgünü ve Soykırımı” 18 Mayıs 1944’te Stalin’in emriyle yüz binlerce Kırım Türk’ünün, vatanlarından zorla ve akıl almaz uygulamalarla Orta Asya başta olmak üzere SSCB’nin çeşitli bölgelerine sürgün edilmesiyle gerçekleşmişti. Kırım’dan sürgün edilenlerin yaklaşık %45’i sürgün sırasında ve sürgün edildikleri yerlerde ölmüştür. Ayrıca sürgüne gönderilenlerin çoğunu kadın, çocuk ve ihtiyarlar oluşturuyordu. Kırım Türklüğün kanayan yarası olmuştur ve yara hâlâ kanamaya devam etmektedir.

Dağlık-Altay Devlet Üniversitesi’nde Rusya Federasyonu içindeki Özerk Türk Devletleri’nin katılımıyla gerçekleşecek olan “Türk Dili Olimpiyatları” yapıldı. Dağlık-Altay Devlet Üniversitesi Altay Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Surna Sarbaşeva tarafından, Rusya çapında düzenlenen olimpiyatlara Altay, Başkurdistan, Tuva, Hakasya ve Yakutistan’dan gelen öğrencilerin katıldığı bildirildi.  Olimpiyatlara katılan gençler eski Türk dilleri ve çağdaş Türk dillerinin grameri, edebiyatı, folkloru alanlarında yarışacaklar. Ayrıca kazananlara çeşitli ödüllerde verildi. Hâlen Rusya’da özerk statüde yaşıyor olan Türk topluluklarının böyle bir etkinlikte bir araya gelmesi ve dillerini yaşatmaları Türk Birliği için büyük önem arz etmektedir.

Azerbaycan’da hükümet tarafından halka yapılan baskılara ve özgürlük kısıtlamalarına karşı tepki göstermek için başkent Bakü’de toplanan büyük bir grup polislerin sert müdahalesine maruz kaldı. Eurovision Şarkı Yarışması  dolayısıyla dünyanın gözlerini Azerbaycan’a çevirmesini fırsat olarak gören Azerbaycan gençleri Aliyev’in demokrasi karşıtı hareketlerini protesto etmek için ülkenin değişik bölgelerinde eylemler düzenliyor.”Demokrasi için söyleyin” sloganını eylemlerine parola eden Azerbaycan gençleri demokrasi dışı davranışlara karşı kamuoyu oluşturma çabasındalar. Fakat Azerbaycan gençlerinin yaptıkları eylemlerde İlham Aliyev tarafından görevlendirilen polislerin sert müdahaleleri eylemlerden daha çok dikkat çekiyor. Siyasi tutukluların sayısının gittikçe arttığı Azerbaycan’da basın özgürlüğü de fazlasıyla kısıtlanmış durumda. Uluslararası ajansların yaptığı araştırmalara göre basın özgürlüğünde Azerbaycan 152. sırada bulunuyor.

Uygur Türklerine hiç bir siyasi ve sosyal hakkı tanımayan Çin hükümeti Uygur çocuklarının din eğitimi almasına da izin vermiyor. Müslüman Uygur Türklerinin dini ve milli tüm duygularını yok etmek için yıllardır değişik politikalar yürüten Çin Hükümeti gizlice din eğitimi almaya çalışan çocuklara akıl almaz işkencelerde bulunuyor. Doğu Türkistan’ın Korla kentinde bir din âliminin evinde gizlice din eğitimi alan Uygur Türkü 12 yaşındaki Mirzahit Çin polislerinin baskını sonucu gözaltına alınıp polis merkezine götürüldü. Polis merkezinde insanlık dışı işkenceler sonucu vefat eden Mirzahit’in ailesine çocuklarının kafasını duvara vurarak intihar  ettiği söylendi. Cenazeyi teslim alan aileye çocuğun gizlice toprağa verilmesi söylendi. Mezarlığa kadar gelen Çin polisleri aileye çocuklarının ruhu için Kuran-ı Kerim dahi okutturmadı. Baskıcı Çin yönetiminin Uygur Türklerine karşı sürdürdüğü şiddet politikası yıllardır artarak devam ediyor. Doğu Türkistan topraklarını uzun yıllardır işgal etmiş olan Çin Devleti ile Uygur Türkleri arasındaki amansız mücadele yer yer çatışmayla sonuçlanıyor. Mart ayında yapılan çatışma esnasında 4 Uygur direnişçisi Çin polisleri tarafından şehit edilmişti.

2008 yılında vefat eden büyük Kırgız yazar Cengiz Aytmatov Kırgızistan’da uluslar arası bir kongre ile anılıyor. Kırgızistan Cumhurbaşkanlığının destekleriyle Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde ”Uluslararası Cengiz Aytmatov ve  Türk Uygarlığının Rönesans’ı” adlı bir kongre düzenlendi. Kongrede yapılan konuşmalarda Cengiz Aytmatov’un yalnızca Kırgız Edebiyatına değil tüm Türk Dünyasına mal olmuş bir değer olduğu dile getirildi. Başarılı şekilde sonuçlanan kongre Türk Dünyasına yayılan ortak Türk kültürünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Tataristan Türklerinin ataları olarak bilinen Volga Bulgarlarının 21 Mayıs 922’de İslamiyet’i kabul etmelerinin yıl dönümü Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Tataristan’ın Bolgar şehrinde düzenlenen törene Tataristan Cumhurbaşkanı Rustem Minnihanov, Devlet Danışmanı Mintimer Şaymiyev, Rusya Müslümanları Merkezi Dini İdaresi Başkanı Talgat Taceddin ve diğer görevliler katıldı. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Fahri Sağlık ve Türkiye’den gelen hafızlar da katılımcılar arasındaydı. Ayrıca Volga Bulgarlarının İslamiyet’e girişlerinin yıl dönümü sebebiyle Bolgar kentinde müze ve anıt açıldı. Dev Kur’an-ı Kerim Anıtı’nda Türkiye’den Tataristan’a giden hafızlarda tilavette bulundu. Tataristan’ın başkenti Kazan’da Kul Şerif Camii’nde sergilenen dünyanın en büyük Kur’an-ı Kerim’i de Bolgar’da açılan müzeye getirildi.

28 Mayıs Azerbaycan Devletinde Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanılıyor. Bu vesile ile dünyanın değişik devletleri Azerbaycan Cumhurbaşkanlığına tebrik ve iyi niyet mesajı yolladılar. İngiltere, İtalya, Almanya, Japonya gibi ülkelerin yanı sıra Türk Dünyasına mensup devletler olan Türkiye, Kazakistan, Türkmenistan ve Kırgızistan tebrik mesajı gönderdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığına iletilen mesajlar genel olarak  Azerbaycan’ın son yıllardaki başarılarına vurgu yapılarak, değişik alanlarda ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiği belirtildi.

Dünya Uygur Kongresi’nin genel kurulu geçtiğimiz hafta Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapıldı. Genel Kurula dünyanın değişik yerlerinde yaşayan Uygur Türklerinden vekâlet alarak gelen 125 temsilci katıldı. Japonya’nın Doğu Türkistan Türklerine ev sahipliği yapması Çin Devleti tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada Uygur Kongresi terör örgütleriyle yakın ilişkilerde bulunan bir yapıya sahip Japonya’nın bu kongreye ev sahipliği yapması kabul edilemez dedi. Yıllardır işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan topraklarında yaşayan Türkleri sindirme ve yok etme politikası güden Çin yönetimine tepkiler gün geçtikçe artıyor. Japonya’nın da Dünya Uygur Kongresine ev sahipliği yapması bu tepkinin açık bir göstergesi olarak tarihe geçmiştir.

Kırım Müftülüğü’nün, Kırım Eğitim Bakanlığına ve Moskova Patrikhanesine bağlı Akmescit ve Kırım Metropoliti Lazar’e gönderdiği, Müslüman çocukların zorla takdis edilmesinden duyulan rahatsızlığı dile getiren yazıya olumlu cevap geldi. Kırım Eğitim Bakanı Vitalina Dzoz, tarafından Kırım Müftülüğü’ne gönderilen yazıda Ortodoks Hıristiyan bayramlarında okullarda Müslüman olan Kırım Tatar çocuklarının takdis edilmesi olaylarının bir daha tekrarlanmayacağı belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) 25 Mayıs’ta yayınladığı 2011yılı İnsan Hakları Raporu’nda, Çin yönetiminin azınlık olarak adlandırdığı Uygur Türkleri, Tibet ve Moğol halklarına karşı yaptığı baskıya dikkat çekti.2011 yılı İnsan Hakları Raporu’nda ”2011 yılı, insan hakları ihlalleri bakımından, 1989 yılında meydana gelen kanlı Tiyananmen baskınından sonraki en ağır dönem olmuştur.” denilerek Çin zulmünün artışına dikkat çekildi. Raporda Temmuz 2011′de Uygur Türklerinin Kaşgar ve Hotan şehirlerinde Çin yönetiminin kendilerine karşı yürütmekte olduğu baskı ve zulüm politikalarını protestoları sırasında Çin güvenlik kuvvetleri ile Çinli göçmenlerce karşı saldırıya maruz kaldıkları bildirildi. Ayrıca Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda Mayıs 2011′de İç Moğolistan Özerk Bölgesinde meydana gelen protestolara yer verilirken,  Çin yönetimine karşı hoşnutsuzluklarını ifade etmek için Tibetli rahiplerin kendilerini yakmalarına da değinildi.

Ülküdaşlarımızın bilgilerine arz olunur.

Kaynak: ulku ocakları

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...

Doğu Perinçek yine haddini aştı! “Nursiman terör örgütünün militanı!”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İYİ Parti kürsüsüne çıkan Doğu Türkistanlı mazlum Nursiman Abduraşid ...

Türk milletinin ve Türkiye’nin, “Doğu Türkistan’a” sahip çıkmasını istedi

Türk milletinin ve Türkiye’nin, “Doğu Türkistan’a” sahip çıkmasını istedi 29 ocak TBMM Genel Kurulu TBMM ...

Meclis TV açıkladı Doğu Türkistanlı kız çıkınca neden yayın kesildi?

Meclis TV’den İYİ Parti grup toplantısı yayın kesilmesine açıklama geldi. İYİ Parti lideri Meral Akşener, ...

Meral Akşener’e Doğu Türkistan tepkisi: ‘Haritada göster desen Kamboçya’yı gösterir’

İP Genel Başkanı Meral Akşener’in Doğu Türkistan çıkışına tepki gösteren Türkgün yazarı Yıldıray Çiçek, “Haritada ...

Çin yönetimin, Doğu Türkistan bölgesinde Müslümanların tüm hayatlarının anlık takip edildiği ortaya çıktı.

Çin hükümetinin, Sincan bölgesinde yaşayan Müslümanların telefon görüşmeleri, seyahatleri ve akrabalarıyla bir araya gelmeleri dahil ...