Anasayfa » Haberler » ‘Çin doğaltaşında kanser uyarısı’

‘Çin doğaltaşında kanser uyarısı’

 normal sınır olan 30 bekerel yerine 1550 bekerel radyasyon yayan ve akciğer kanserinin yüzde 15 nedeni sayılan taşların kullanılmasını eleştirdi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, hastaneler başta olmak üzere pek çok kamu kurumunda radyasyon yayan ithal granitlerin kullanıldığını belirterek, normal sınır olan 30 bekerel yerine 1550 bekerel radyasyon yayan ve akciğer kanserinin yüzde 15 nedeni sayılan taşların kullanılmasını eleştirdi.

 • Türk mermerinin sağlık için en uygun ürünlerden biri olduğunu kaydeden Arslan Erdinç, şunları söyledi:
  “Red balmoral adlı taşın çıkardığı radon gazı uçmayıp bir yerde birikiyor ve alfa partikülleri yani radyasyon yayıyor. Bu radyasyon dünyadaki akciğer kanserlerinin yüzde 15 oranında sebebi. Sigaradan sonra ikinci sırada geliyor. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, bu konudan haberdar olduğu anda red balmoral taşının ithalatını yasaklayacaktır. Bundan ümitliyiz.”

  Normal sınır 30 bekerel
  Normalde taştaki radyasyon oranının 30 bekereli geçmemesi gerektiğini kaydeden Erdinç, “Türkiye’deki ithalat sınırı ise 300 bekerel dolaylarında. Ondan sonrası zararlı. Maalesef red balmoral ise 1550 bekerel radyasyon yayıyor. Yılda ne kadar ithalat edildiği açıklanmıyor, ancak çok ucuz olduğu için biz sektörün yerli temsilcileri olarak bu rakamın yüksek olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.
  İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ayhan Emekli ise, “İthal edilen granit ve granit türü doğadan elde edilen bütün ürünlerin mutlaka belli denetimlerden geçmesi lazım. Özellikle insanların yoğun olarak bulunduğu hastane, okul, konut gibi alanlarda kullanılmaması için yaptırımlar getirilmeli” dedi.

  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Göker, “Radyasyon bilinen bütün kanserlerin sıklığını artırır. Granitle ilgili bir bilgi elimize ulaşmadığı için bir şey söyleyemem ama ekstra radyasyon her zaman için kanser riskini artırıyor” dedi.

  TAEK: Ücret karşılığı ölçeriz
  Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ‘444 TAEK Radyasyon Güvenliği Hattı’na yanıt veren yetkililer ise şüphe duyulan inşaat malzemelerinin belirli bir ücret karşılığında kurum tarafından inceletilebileceğini, bu uygulamanın yıllardır yapıldığını, ilk kez olmadığını belirtti.

  YASAL DÜZENLEME GEREKİYOR
  Sektör yetkilileri doğal taş ve mermerde radyasyon ölçümünü zorunlu kılan bir yasal düzenlemenin büyük eksiklik olduğunu belirterek, şunları söylediler: “Ortada yasal bir düzenleme yokken üretici ya da ithalatçı hiçbir zaman kendiliğinden gidip de radyasyon ölçtürme zahmet ve külfetine girmez. Bu nedenle üretilen ve ithal edilen tüm ürünlere diğer ölçümlerin yanı sıra radyasyon ölçümü de şart koşulmalı. Ölçüm değerleri ve onay belgesi satıcı tarafından vergi levhası gibi görünür bir şekilde sergilenmeli ve internet sitesinde yer almalı.”

Hakkında admin

Cevapla