Anasayfa » Haberler » Çin tuzu sağlığı tehdit ediyor

Çin tuzu sağlığı tehdit ediyor

Birçok hazır gıdada kullanılan ve halk arasında “Çin tuzu” olarak bilinen madde ile ilgili tartışmalar Mecli’e taşındı.

CHP’li Umut Oran, “Birçok şikayet geliyor. İddialar doğruysa halk sağlığı tehdit altında” dedi. Uzmanlar maddenin sinir sistemine zarar verdiğini öne sürüyor.

Hazır gıdaların önemli bölümünde kullanılan ve sağlıkta tartışma konusu olan Monosodyum Glutamat (MSG) ile ilgili iddialar, Meclis gündemine de geldi. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, kamuoyunda “Çin Tuzu” adıyla bilinen madde ile ilgili vatandaşlardan çok sayıda şikayet geldiğini belirtip, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e yazılı soru önergesi verdi. Oran, soru önergesinde, Sağlık Bakanlığı’nın konu ile ilgili araştırmasının olup olmadığını sordu.

Umut Oran, Bugün Gazetesine yaptığı açıklamada, “Uzmanlardan aldığımız bilgilere göre, günlük hayatta sık kullandığımız birçok hazır gıdada MSG ya da Çin tuzu denilen maddenin kullanıldığını öğrendik. Konu halk sağlığını doğrudan ilgilendiriyor. İddialar doğruysa halk sağlığı tehdit altında demektir. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuyu ve iddiaları araştırması, vatandaşları bilgilendirmesi gerekmektedir. Çünkü yetkililerden gelecek bir araştırma ve Sağlık Bakanlığı’nın araştırması, vatandaşları bilgilendirecek ve rahatlatacaktır. İddiaların ve gıda ile ilgili tartışmaların takipçisi olmaya devam edeceğim” dedi.

SİNİR SİSTEMİNİ TAHRİP EDİYOR

Hamilelerin alması durumunda doğrudan cenine de geçtiği belirtilen MSG, hazır köfte harçları, et suyu tabletleri, hazır çorba, dondurma, renkli yoğurt ve cipslerde bulunuyor. MSG’nin en önemli özelliği; beyine “lezzetli” komutu vermesi. Lezzetsiz ürünlerin de bu madde nedeniyle “lezzetli gibi algılandığı ve bağımlılık yarattığı” iddia ediliyor. Uzmanlar MSG’nin merkezi sinir sistemini tahrip ettiği uyarısında bulunuyor.

HABER: Ezelhan ÜSTÜNKAYA

Hakkında admin

Cevapla