Anasayfa » Haberler » Uygurları savunan Müslüman Çinli yazara tutuklama

Uygurları savunan Müslüman Çinli yazara tutuklama

Çin, kendi blogunda Uygurların haklarını savunan yazar En Run için tutuklama kararı çıkarttı 

Çinli Müslümanların çoğunlukta yaşadığı Şendung eyaletinin Çinen şehrindeki Müslüman yazar En Run hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Kararın sebebi ise, yazar Run’un geçtiğimiz Mayıs’ta Doğu Türkistan’ın Korla şehrinde Çin polisince işkence ile öldürülen kur’an kursu öğrencisi Mirzahit Amanullah için yazdığı bir makale. Çin, En Run’un, internette ”aşırı ve yasa dışı propaganda yaptığı”nı iddia ediyor.

En Run, 15 Haziran’da Anran’s Blog adlı sitesinde “Kovalamacadan Sonra Tutuklama” adlı makalesi ve geçen hafta yazdığı ” Kur’an Kursu Öğrencisi Çocuğun Dramatik Ölümü” yazısının yayınlanmasından sonra kendisi hakkında tutuklama emri çıkarıldığını ve o tarihten beri de kaçak olarak yaşamak zorunda kaldığını bildirdi.

Özgür Asya Radyosu’na göre, En Run, Güney Çin Denizi’nde ABD karşısında korkudan hiçbir şey yapamayan, ABD ile savaşacak deniz kuvvetleri bile olmayan bir yönetimin, ülke içinde kendilerini eleştiren muhaliflere karşı aslan kesildiğini alaylı biçimde dile getiriyor.

Müslüman Çinli Yazar En Run “Kovalamacadan Sonra Tutuklama” adlı yazısında, tehdit altında olduğunu, Çinen polisinin babasını arayarak kendisini emniyet güçlerine teslim etmesini istediğini bildirdi. En Run ayrıca, yetkililerin kendisinin yasadışı olarak ve işkence ile öldürülen kur’an kursu öğrencisi Mirzahit Amanullah’ın ve diğer Müslüman Uygurların maruz kaldığı haksızlıklara karşı yaptığı yayınlara izin vermeyeceklerini ve “kışkırtıcı yazıları” için gerekli tedbirleri alacaklarını söylediğini de belirtti.

Yazar En Run, Uygurları desteklediği için bir yıldan beri kaçak yaşamak zorunda kaldığını, ancak hayatta kaldığı müddetçe gerçekler, ezilen ve horlanan insanlar için yazmaya devam edeceğini de özellikle vurguladı. En Run, blogundakı yazılarına ara vermesi veya tamamen susması halinde tutuklanmış veya öldürülmüş olabileceğinin bilinmesini de istiyor ve yine de Allah Teala’nın her şeye kadir olduğunu söylüyor.

1979 doğumlu yazar En Run’un “En Run Şiirleri” isimli bir kitabı ile “Sıcak Kan ve Buz Gibi Hakikat” isimli eserleri bulunuyor. Çinli Müslüman Yazar En Run Müslüman Uygurları savunan yazıları ile tarihte bir ilki gerçekleştirmiş bulunuyor.

Dünya Bülteni

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Sessizliğe gömülen dünya karşısında Çin’in Doğu Türkistan’a zulmü

Erdoğan’ın Doğu Türkistan’a yapılan zulmü ‘soykırım’ olarak nitelendirmesine rağmen Çin ile stratejik ilişkiler nedeniyle sessiz ...

Çinperver Vatan Partisi’nden Doğu Türkistan Karşıtı Açıklama

Cumhur İttifakı’nın gayrı resmi ortağı olarak adlandırılan Vatan Partisi, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı duyuran ve ...

Skandal! Çin, Türkiye’deki Doğu Türkistan haberlerine erişim yasağı koydurmaya başladı

Doğu Türkistan’daki insanlık dramı katlanarak devam ederken, skandal bir gelişme yaşandı. Türkiye’de Doğu Türkistan ile ...

Uygur kadın Türkiye’de okuduğu için 20 yıl hapis cezasına çarpıtıldı

Çin komünist rejimi Doğu Türkistanlı Uygur Türklerini Yurt dışında eğitim aldığı nedeniyle tutuklayıp hapse atmaya ...

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in işkence kampında şehit oldu

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in toplama kampında şehit olduÇin Doğu Türkistan Halkını yok etmek için ...

Bir Doğu Türkistanlı’nın yaşadıkları 1

Doğu Türkistan’da nelerin yaşandığına dair en sağlıklı bilgileri bizzat orada yaşayan Uygur Türkü ile yaptığı ...

Türk İşadamından Uygur Zulmüne Karşı Çin’e Ticari Ambargo Çağrısı

Denizli’de faaliyet gösteren DENKROM firmasının sahibi Kadir Akıncı’nın, Çin’in Uygur Türklerine yaptığı zulme karşı başlattığı ...

Doğu Türkistan’da neler oluyor

Çin’in Wuhan kentinde patlak veren coronavirüs salgını Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan’da can almaya devam ...

Doğu Türkistan’da coronavirüs bahanesiyle soykırım

Çin’de patlak veren coronavirüs tehdidinin birçok ülkenin yanı sıra Doğu Türkistan’a da sıçradığı iddia edildi. ...