Anasayfa » Haberler » Uygur Türklerine Türkiye yasağı

Uygur Türklerine Türkiye yasağı

Uygur Türklerinin lideri Rabia Kadir’e vize vermeyen Türkiye, dünyanın çeşitli ülkelerinden Ankara’ya gelen Uygur Kadınları’nın katılacağı “5.Uygur Kadınları İnsan Hakları ve Demokrasi Semineri’ni ani bir kararla iptal ettirdi.

Uzun süredir hazırlıkları tamamlanıp davetiyeleri dağıtılan ve bugün ( 13 Temmuz) saat 10.00 da ‘Ankara Ticaret Odası’nda açılış töreni yapıldıktan sonra ‘Ankara Büyük Anadolu Oteli’nde 14-20 Temmuz günleri gerçekleşmesi planlanan semineri Uluslararası “Uygur İnsan Hakları ve Demokrasi Vakfı” organize etmişti.

Uygur Kadınları seminerinin ilk 3 günü Ankara’da diğer günleri İstanbul’da devam edecekti. Seminer Programı açılış töreni, Anıtkabir ve TBMM ziyaretlerinden sonra başlayacaktı. Uygur yetkililer son anda gelen iptal kararıyla ne yapacaklarını şaşırdı. Dün bütün gün Dışişleri Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ’ın ofisi arasında mekik dokudukları halde bir sonuç alamadılar. Böyle olunca hem gelen katılımcı kadınlar ne yapacağını şaşırdı hem de organizasyon komitesi zor durumda kaldı.

Hürriyet’in iptal ile ilgili sorusunu cevaplayan ‘Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı’ Seyit Tümtürk ‘Uluslararası alanda hassas bir dönemi yaşıyoruz. Tarihini daha önceden saptadığımız ‘Uygur Kadınları insan Hakları ve Demokrasi semineri ‘ni zamanlamanın şimdi uygun olmadığı gerekçesiyle, devletimizi de sıkıntıya sokmak istemediğimiz için iptal yoluna gittik. Aslında bu siyasi bir seminer değildi. Protesto gösterisi yapılmayacaktı. Basın toplantısı düzenlenmeyecekti kadınlar sadece insan hakları ve demokrasiyi konuşacaklardı. Şimdi dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 100 ün üzerinde katılımcının konaklama ve dönüş işleriyle uğraşıyoruz, bir kısmı da seminer iptal edilince turistik gezi yaptıktan sonra geldikleri ülkelere dönecekler” demekle yetindi.

Toplantıya davet yazısında, Demokrasi Seminerleri’nin amacı ” Uygur kadınlarının insan hakları savunuculuğu konusunda daha fazla katkıda bulunmasını sağlamak. Mevcut teşkilat ve kampanyalarda kadınların rolünü daha etkin bir hale getirmek. Dünyanın farklı bölgelerinde göçmen olarak yaşayan Uygurların ortak kimliksel ve kültürel sorunları masaya yatırılarak çözüm önerilerini tartışmak ve geleceğe yönelik planlar müzakere etmek ” olarak belirtiliyor.

İLK TOPLANTI ABD’DE YAPILDI

Uygur İnsan Hakları ve Demokrasi Vakfı’nın düzenlediği toplantıların ilki 2006 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’da, ikincisi 2007 yılında Almanya’nın Münih kentinde, üçüncüsü 2009 yılında Kanada’nın başkenti Toronto’da ve dördüncüsü 2011 yılında Estonya’nın başkenti Talin kentlerinde düzenlenmişti. Uluslar arası Uygur Kadınları Seminerlerine katılım genellikle Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Belçika, Kanada, Fransa, Finlandiya, İngiltere, Hollanda, İsveç, İsviçre, Kazakistan, Kırgızistan, Japonya, Norveç ve Türkiye’den oluyor.

MİLLETVEKİLLERİ DE DAVETLİYDİ

Seminer davetiyesinde Uygur Türkleri Lideri Rabia Kadir’in tele konferans yöntemiyle konuşacağı belirtilirken konuşmacı davetliler şöyle sıralandı:

Seyit Tümtürk-Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı, Dr. Ruhsar Demirel-MHP Eskişehir Milletvekili, Av. Dilek Akagün Yılmaz-CHP Uşak milletvekili, Abdullah Buksur-İnsan Hakları eksperi, Doç. Dr. Şenol Bal-Türk dünyası Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı, Av.  Şenal Saruhan-Cumhuriyet Kadınları Genel Başkanı, İpen Duru-Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, T. Kumar-Uluslar arası AF Örgütü ABD Şubesi Asya bölümü Müdürü, Ulrich Delius-Tehdit Altındaki Milletler Asya bölümü Müdürü, Sue Gunawardena Waughn-Freedom Hause-Özgürlük evi Uluslar arası Dini Özgürlük Komisyonu Güney Doğu Asya Müdürü, Andrew Swan-Temsil edilmeyen Milletler ve Halklar Teşkilatı ve Prof. Sean Roberts-Washington Georgetown Üniversitesi Öğretim üyesi.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...