Anasayfa » Haberler » Uygurlara oruç yasağına tepki yağıyor

Uygurlara oruç yasağına tepki yağıyor

Çin yönetiminin Uygur Bölgesi’ndeki Müslümanlara her türlü ibadeti ve oruç tutmasını yasaklamasına fünyanın her yerinden tepki yağarken Çin kararından henüz geri adım atmadı 

Doğu Türkistan’da Çin işgal yönetiminin Ramazan ayında yürürlüğe koyduğu yasaklamalar uluslararası toplumun tepkisi ile karşılaştı.

Çin yönetimi ramazan öncesi  çocukların ramazan manileri söyleyerek evleri ziyaret etmelerini, Ramazan’da  lokanta  ve restoranların kapatılmasını, devlet memurları ve öğrencilerin oruç tutmamalarını, toplu ibadeti yasaklamıştı.

Çin yönetiminin  kendi anayasa ve ilgili yasalarını çiğneyen insan hak ve hukukuna aykırı bu   uygulaması  uluslararası toplumun tepkisini çekti.

Merkezi Washington’da bulunan Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir Asya Bülteni haber sitesinde  yayınlanan açıklamasında Çin yönetiminin  Müslüman Uygurların himayesiz ve güçsüz olduklarını varsayarak Ramazan ayında  bu yasaklamaları yürürlüğe koyduğunu  belirtti. Uygurların güçsüz ve sahipsiz olmadıklarını ifade eden Kadir, uluslararası toplumun gerekli tepkiyi göstermesini istedi.

Pekin Merkez Milletler Üniversitesi öğretim üyesi  ve uluslararası toplumca tanınan insan hakları aktivisti  Doç. Dr. İlham Tohti, Çin yönetiminin bu yasaklamalarının sadece  Doğu Türkistan’da  yaşayan Müslüman Uygurlar için olduğunu,  Kazak ve Kırgızlar ile Çinli Müslümanlar ve  dışarıda yaşayan Uygurlar için söz konusu olmadığını belirterek Pekin’de öğrenim gören yüzlerce Uygur Müslüman öğrencinin bir Uygur Lokantasında  her gün  toplu iftar yaptıklarını söyledi. Bu tür yasaklamaların yalnız dini sahada olmadığını, birçok sahada kontrol ve yasaklamaların olduğunu, bunun ise, Çin anayasası ile Özerk bölge yasasına aykırı olduğunu ifade etti.

ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası Dini İşler Komitesi Başkanı Katrin Lantos, 31 Temmuz’da konu ile ilgili yaptığı açıklamada; Çin yönetiminin istikrar ve güvenliği sağlamak bahanesi ile Müslüman Uygurlara baskı ve aşırı güç kullandığını ifade etti. Lantos ayrıca Müslümanlar için çok önemli olan Ramazan ayında Çin yönetiminin Müslüman Uygurlara  uyguladığı yasaklamaları kınadı ve bu yasaklamaların derhal yürürlükten kaldırılmasını talep etti.

Orta Asya ve Türkler üzerinde yaptığı çalışmaları ile tanınan Kaloforniya Pomuna Enstitüsü İnsani Bilimler bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Dru Gladny UPİ Ajansına konu ile ilgili yaptığı açıklamada Çin yönetiminin Müslüman Uygurların dini duygularına ve örf adetlerine saygı göstermediğini  bunun da  onların yönetime olan nefret duygularının her geçen gün artmasına sebep olduğunu belirtti.

Federal Almanya merkezli Tehdit Altındaki Milletleri Koruma Teşkilatı Başkanı Dr. Ullrich Delius  Hür Asya Radyosu’na  yaptığı açıklamada; “Çin yönetiminin  Müslüman Uygurlara karşı yürüttüğü ayırıcı ve dışlayıcı politikası, baskı ve zulmü  günümüzde  zirve yapmıştır. Uygur kadınlara karşı yürütülen başörtüsü yasağı Çin zulmünün bariz örneklerinde biri…  Günümüzde Müslüman Uygurlar bütün haklarından mahrum edildiği gibi, özgürce sakal ve bıyık bile uzatamamaktadır.”  ifadesini kullandı.

Bu tepkiler üzerine sözde “Uygur Özerk Bölge” hükümeti sözcüsü Hu Hen Min yeni Çin ajansına konu ile ilgili yaptığı açıklamada uygulamaya konulan yasaklama ve tedbirlerin Uygurların sağlığının korunması amacı ile alındığını iddia etti.

kaynak:Dünya bulteni

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...

Doğu Perinçek yine haddini aştı! “Nursiman terör örgütünün militanı!”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İYİ Parti kürsüsüne çıkan Doğu Türkistanlı mazlum Nursiman Abduraşid ...

Türk milletinin ve Türkiye’nin, “Doğu Türkistan’a” sahip çıkmasını istedi

Türk milletinin ve Türkiye’nin, “Doğu Türkistan’a” sahip çıkmasını istedi 29 ocak TBMM Genel Kurulu TBMM ...

Meclis TV açıkladı Doğu Türkistanlı kız çıkınca neden yayın kesildi?

Meclis TV’den İYİ Parti grup toplantısı yayın kesilmesine açıklama geldi. İYİ Parti lideri Meral Akşener, ...

Meral Akşener’e Doğu Türkistan tepkisi: ‘Haritada göster desen Kamboçya’yı gösterir’

İP Genel Başkanı Meral Akşener’in Doğu Türkistan çıkışına tepki gösteren Türkgün yazarı Yıldıray Çiçek, “Haritada ...

Çin yönetimin, Doğu Türkistan bölgesinde Müslümanların tüm hayatlarının anlık takip edildiği ortaya çıktı.

Çin hükümetinin, Sincan bölgesinde yaşayan Müslümanların telefon görüşmeleri, seyahatleri ve akrabalarıyla bir araya gelmeleri dahil ...