Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan´da Ramazan

Doğu Türkistan´da Ramazan

 halkın oruç tutup tutmadığını gözlüyor ve muhtarlara ve yetkililere yiyecek götürerek onların oruç tutup tutmadıklarını test ediyor. Mustafa ozcan

Yahudi asıllı muhtedi Meryem Cemile ile Ebu´l A´la Mevdudi arasında mektuplaşmalar zamanla kitaba dönüştürülmüştür.
Bu mektuplaşmalar bilgi ve onun ötesinde meveddet ve dostluk yüklüdür. Bu mektuplaşmalarda en dikkat çeken hususlardan birisi, Meryem Cemile´nin Ramazan ayıyla ve oruç ibadetiyle ilgili gözlemlerini Mevdudi´ye aktarmasıdır. Mektuplaşmaların olduğu dönem aslında Soğuk Savaş dönemidir ve SSCB dimdik ve bütün ihtişamıyla ayaktadır. Dinlere ve özellikle de İslam´a karşı sindirme politikaları izlemektedir. Bu sindirme ve İslami coşkuyu söndürme politikalarının tavan yaptığı ay Ramazan´dır. Ramazan ayında müminlerin dini duyguları tavan yapar. SSCB de bu tavan yapan duyguları köreltmekle mükelleftir. Coşan dini duygularla mücadele etmek için gayretini ikiye katlar. Ramazan´da İslami duygular cuş-u huruşa gelir. İşte bu manevi iklimi çoraklaştırmak, karartmak ve gölgelemek için SSCB yetkilileri bu mübarek ayda ateizm ve dinsizlik propagandasına ağırlık verir ve diğer aylara nazaran bu çabaları artırırlardı. SSCB yerle bir oldu ve tarihe karıştı. Lakin yine de bu politika sürüyor. SSCB sonrasında da Ruslar İslami coşkunun artmasından pek hoşlanmıyorlar. Bundan dolayı Putin, Fransız Cumhuriyetçilerine özenerek açık alanlarda namaz kılınmasına karşı çıkıyor ve izin vermiyor. İslami şiarların ve sembollerin görünmesinden rahatsız oluyor. Moskova´daki cami sayısı Müslüman nüfusa yetmiyor. Özellikle de Ramazan aylarında Müslümanlar toplu namaz kılmak istiyorlar. Ruslar ise ´yettiği kadar kılın´ politikası izliyor. Bu durumda cami köşelerinde veya bahçelerinde namaz kılamayacaksınız. Yani İslami ibadetleri görünür şekilde yapamayacaksınız. İbadet yaparken görünmeyeceksiniz. Rus idaresinin mantığı ile Fransız Cumhuriyetçilerinin mantığı aynı. İslami sembolleri gizle. Açığa çıkmasına müsaade etme. Başka bir tabirle ´kadını aç, Kur´an-ı Kerim´i kapat´.

Ruslar cami yapımına yeterli derecede değil, göstermelik derecede müsaade etmişlerdir. Açık camileri propaganda amaçlı olarak teşhir etmişlerdir. Bir zamanlar Mir Arap Medresesi gibi medreselerin de aynı amaca mebni olarak açık tutulmasında olduğu gibi. Yasak savma kabilinden icraatlar. Geçmişte Tunus ve Türkiye gibi ülkelerde de Ramazan aylarında bu ayın safiyetini ve coşkusunu gölgeleyecek icraatlar yapılırdı. Dine karşı reformların tamamına yakını mübarek aylara denk getirilmiştir. 28 Şubat sürecinde de insanlar dinleriyle fitneye düşürülmeye çalışılmıştır. Bir takım organize işler ve hareketler İslam´a mal edilmiş ve bu yolla dindarlar rencide edilmiş ve dinleri konusunda şüpheye düşürülmeye çalışılmışlardır. Meryem Cemile´nin bahsettiği Ramazan ikliminde ateizm propagandasını katlama politikası el´an devam etmektedir. Bunu bugün Arakan ve Doğu Türkistan´da görüyoruz. Doğu Türkistan´da Uygur Türklerinin yaşamış olduğu bölgede bu yıl da oruca sınırlama getirildi. Uygur Türklerinin yaşamış olduğu Doğu Türkistan bölgesinde Komunist Partisi özellikle Ramazan´da Müslümanların oruç tutmasının ve namaz kılmasının engellenmesine dair bir genelge/tamim yayınlamıştır. Bu tamime göre devlet kurumlarında oruç tutulması yasak. Gerekçe olarak orucun üretime olumsuz etkisi gösteriliyor.

Urumçi ve Kaşgar gibi şehirlerde lokanta sahipleri de Ramazan´da işlettikleri lokantaları açık tutmak zorundalar. Kapatırlarsa, kapanırlar. Lokantalar kapalı kalırsa bir yıl boyunca çalışma izinleri iptal ediliyor. Komunist Partisi´nin açtığı Ramazan kampanyası çerçevesinde parti yetkilileri köylere gezi düzenleyerek halkın oruç tutup tutmadığını gözlüyor ve muhtarlara ve yetkililere yiyecek götürerek onların oruç tutup tutmadıklarını test ediyor. Çinli komunistler Ramazanla böyle mücadele ediyor. Aynen Meryem Cemile´nin Mektuplarında Mevdudi´ye anlattığı gibi.

Hakkında admin

Cevapla