Anasayfa » Haberler » Uygur’da ibadetlere yasak sürüyor

Uygur’da ibadetlere yasak sürüyor

Çin yönetimi Doğu Türkistan’da Ramazan ayında ibadet ettikleri gerekçesiyle yedi kişiyi tutukladı, yüzlercsine ağğır para cezası verdi. 

Doğu Türkistan’da Çin işgal yönetimi Ramazan öncesi bir dizi yasaklamaları devreye sokmuş ve Müslümanların Ramazan faaliyetlerini engellemişti. Ramazan’ın son günlerinde Doğu Türkistan’ın tarihi Kuçar şehrinde 7 Müslüman Uygur vatandaşının “yasadışı dini faaliyetlere katıldıkları” iddiası ile tutuklandığı bildirildi.

Dünya Uygur Kurultayı’nın bildirdiğine göre ayrıca yüzlerce kişi ise “oruç tutukları veya Kur’an-ı Kerim öğrettikleri” gerekçesi ile ağır para cezasına çarptırıldı. Bunların içinde kadınlar ve çocuklar da bulunuyor. Yerel Güvenlik Makamları bu iddiaları yalanlasa da, Çin’de yayınlanan Kuenlun (Karanlık Dağ)  haber sitesi Ramazan ayının başlaması ile Kuçar ve civarında “takip edilmesi gereken kişiler” olarak belirlenen toplam 1115 kişinin çeşitli hapis ve para cezalarına çarptırıldığı bilgisine yer verdi. Ayrıca, 35 CD ve 187 dini yayının toplatıldığını açıkladı.

Urumçi’nın varoşlarından olan Ulanbay semtinde bazı camilerin polis tarafından basılarak cemaatin arandığı ve camiye namaz için gelenlerin kayıt altına alındığı ifade edildi. Camilerin namaz saatleri dışında kilitlendiği ve Müslümanların namaz kılmalarının engellendiği belirtildi. Ulunbay’daki Merkez Camii’ne sekiz kişilik bir güvenlik gücünün yerleştirildiği, bu güvenlik elemanlarının camii imamlarını gözetlediği ve namaz için gelenlere baskı yaptığı bildirildi.

Çince yayınlanan “Global Dünya” gazetesinin 8 Ağustos sayısında yer alan bir haberde, Gülce şehrinde Ramazanın başladığı 20 Temmuz’dan beri “muhtemel yangınlara anında müdahele etmek” gerekçesi ile itfaiye araçlarının cami önlerinde bekletildiğini ve teravih namazı esnasında yangın tatbikatı gerçekleştirildiğini yazdı. İtfaiye grup sözcüsü Liang Sin yangın tatbikatının hiçbir siyasi sebebi olmadığını iddia etse de görgü şahitleri bu gerekçenin gülünç ve gerçek dışı olduğunu belirtti.

Dünya Uygur Kurultayı sözcüsü Dilşat Reşit, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Çin yönetiminin ramazan ayında yürüttüğü radikal ve aşırı güvenlik tedbirlerinin esas amacının Müslüman Uygurlara baskı yapmak, korkutmak ve bıktırmak olduğunu, bunun ise ileride genel protestolara yol açabileceğini ve gerilimlere sebep olacağı uyarısında bulundu.

kaynak: Dünya Bulteni

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

DOĞU TÜRKİSTAN’DAN ACI HABERİ GELEN EKREM MEHMET’İN ARKADAŞLARI, QHA’YA KONUŞTU

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’daki sürdürdüğü baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Uygur Türkleri hakkında her ...

Çin’in Doğu Türkistan’da barışçıl gösterilere kanlı müdahalesinin 11. yıl dönümü

Bugün 5 Temmuz 2020. Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin güvenlik güçleri ve silahlı paramilislerin barışçıl ...

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi ...

TÜRK AVUKATLARIN DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİ: BAŞVURULAR BM’YE ULAŞTI

Türkiye’de faaliyet gösteren hukukçulardan oluşan Hukuk ve Fikir Platformu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği baskıları, ...

Doğu Türkistan Raporu: Geçmişten Bugüne Dinî ve Etnik Baskılar

Giriş İnişli çıkışlı tarihî seyri içinde 1949 senesine kadar bir şekilde bağımsızlığını koruyan Doğu Türkistan, ...

Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Murat Yılmaz tarafından hazırlanan “Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım” ...

Doğu Türkistan zulmü BM’de

Türkiye’nin farklı şehirlerindeki barolara kayıtlı 100 avukat, Doğu Türkistan’da yaşanan baskı ve zulümleri BM İnsan ...

Çin ile Hindistan arasındaki çatışmalarda ölü sayısı 20’ye yükseldi

İki dev nüfuslu ülke arasında tehlikeli çatışmalar devam ediyor. Son olarak statüsü tartışmalı Keşmir bölgesinde ...

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz. Her toplumun milli değerleri o toplum için candan daha ...