Anasayfa » Haberler » Uygur’da ibadetlere yasak sürüyor

Uygur’da ibadetlere yasak sürüyor

Çin yönetimi Doğu Türkistan’da Ramazan ayında ibadet ettikleri gerekçesiyle yedi kişiyi tutukladı, yüzlercsine ağğır para cezası verdi. 

Doğu Türkistan’da Çin işgal yönetimi Ramazan öncesi bir dizi yasaklamaları devreye sokmuş ve Müslümanların Ramazan faaliyetlerini engellemişti. Ramazan’ın son günlerinde Doğu Türkistan’ın tarihi Kuçar şehrinde 7 Müslüman Uygur vatandaşının “yasadışı dini faaliyetlere katıldıkları” iddiası ile tutuklandığı bildirildi.

Dünya Uygur Kurultayı’nın bildirdiğine göre ayrıca yüzlerce kişi ise “oruç tutukları veya Kur’an-ı Kerim öğrettikleri” gerekçesi ile ağır para cezasına çarptırıldı. Bunların içinde kadınlar ve çocuklar da bulunuyor. Yerel Güvenlik Makamları bu iddiaları yalanlasa da, Çin’de yayınlanan Kuenlun (Karanlık Dağ)  haber sitesi Ramazan ayının başlaması ile Kuçar ve civarında “takip edilmesi gereken kişiler” olarak belirlenen toplam 1115 kişinin çeşitli hapis ve para cezalarına çarptırıldığı bilgisine yer verdi. Ayrıca, 35 CD ve 187 dini yayının toplatıldığını açıkladı.

Urumçi’nın varoşlarından olan Ulanbay semtinde bazı camilerin polis tarafından basılarak cemaatin arandığı ve camiye namaz için gelenlerin kayıt altına alındığı ifade edildi. Camilerin namaz saatleri dışında kilitlendiği ve Müslümanların namaz kılmalarının engellendiği belirtildi. Ulunbay’daki Merkez Camii’ne sekiz kişilik bir güvenlik gücünün yerleştirildiği, bu güvenlik elemanlarının camii imamlarını gözetlediği ve namaz için gelenlere baskı yaptığı bildirildi.

Çince yayınlanan “Global Dünya” gazetesinin 8 Ağustos sayısında yer alan bir haberde, Gülce şehrinde Ramazanın başladığı 20 Temmuz’dan beri “muhtemel yangınlara anında müdahele etmek” gerekçesi ile itfaiye araçlarının cami önlerinde bekletildiğini ve teravih namazı esnasında yangın tatbikatı gerçekleştirildiğini yazdı. İtfaiye grup sözcüsü Liang Sin yangın tatbikatının hiçbir siyasi sebebi olmadığını iddia etse de görgü şahitleri bu gerekçenin gülünç ve gerçek dışı olduğunu belirtti.

Dünya Uygur Kurultayı sözcüsü Dilşat Reşit, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Çin yönetiminin ramazan ayında yürüttüğü radikal ve aşırı güvenlik tedbirlerinin esas amacının Müslüman Uygurlara baskı yapmak, korkutmak ve bıktırmak olduğunu, bunun ise ileride genel protestolara yol açabileceğini ve gerilimlere sebep olacağı uyarısında bulundu.

kaynak: Dünya Bulteni

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...

Doğu Perinçek yine haddini aştı! “Nursiman terör örgütünün militanı!”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İYİ Parti kürsüsüne çıkan Doğu Türkistanlı mazlum Nursiman Abduraşid ...

Türk milletinin ve Türkiye’nin, “Doğu Türkistan’a” sahip çıkmasını istedi

Türk milletinin ve Türkiye’nin, “Doğu Türkistan’a” sahip çıkmasını istedi 29 ocak TBMM Genel Kurulu TBMM ...

Meclis TV açıkladı Doğu Türkistanlı kız çıkınca neden yayın kesildi?

Meclis TV’den İYİ Parti grup toplantısı yayın kesilmesine açıklama geldi. İYİ Parti lideri Meral Akşener, ...

Meral Akşener’e Doğu Türkistan tepkisi: ‘Haritada göster desen Kamboçya’yı gösterir’

İP Genel Başkanı Meral Akşener’in Doğu Türkistan çıkışına tepki gösteren Türkgün yazarı Yıldıray Çiçek, “Haritada ...

Çin yönetimin, Doğu Türkistan bölgesinde Müslümanların tüm hayatlarının anlık takip edildiği ortaya çıktı.

Çin hükümetinin, Sincan bölgesinde yaşayan Müslümanların telefon görüşmeleri, seyahatleri ve akrabalarıyla bir araya gelmeleri dahil ...