Anasayfa » Haberler » Tibetliler ayaklandı

Tibetliler ayaklandı

2 Tibetli kendini yaktı, olayı protesto eden Tibetliler polisle çatıştı

ABD’deki Hür Asya RadyosuSiçuan eyaletine bağlı Aba bölgesinde 2 Tibetlinin, Çin‘in getirdiği dini kısıtlamaları protesto etmek için dün gece kendini yakmalarının ardından protesto gösterileri düzenlendiğini duyurdu.

Radyonun, Aba bölgesinden ismi gizli kalmak koşuluyla konuşan bir Tibetliye dayanarak verdiği haberde, protesto gösterilerinde 1 Tibetlinin gösteriye müdahale eden polislerce dövülerek öldürüldüğü belirtildi Ancak olayın ayrıntılarına ilişkin bilgi verilmedi.

Haberde gösterilerin, Lungtok adlı bir rahip ile Taşi adlı başka bir Tibetlinin kendilerini yakmalarının ardından başladığı kaydedildi.

Olayın ardından, Budistler için manevi önemi bulunan Kirti Manastırı’na ev sahipliği yapan bölgenin polislerce sarıldığı ancak protesto gösterilerinin önlenemediği bildirildi.

Radyo, kendilerini yakan Tibetlilerin Çinli güvenlik güçlerince hastaneye kaldırıldıklarını ancak durumları hakkında bir açıklamada bulunulmadığını duyurdu.

POLİS YALANLADI 
Aba polis merkezinde telefona cevap veren bir kadın memur ise olayları yalanladı. İsmi gizli kalmak koşuluyla konuşan kadın memur, bölgede kendini yakma eylemcinin olmadığını ve polislerle bölgede yaşayan Tibetliler arasında çatışma çıkmadığını belirtti.

Aba bölgesinde son birkaç yıl içinde onlarca kişi, Çin yönetimince uygulanan dini kısıtlamaları protesto etmek amacıyla kendini yaktı.

Çin’de 2009 yılından beri, en az 17’si Kirti Manastırı’ndaki rahipler veya eski rahipler olmak üzere 55 kişi Çin yönetimini protesto etmek amacıyla kendini yaktı.

AA

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Japonya’dan, Çin’in sahil güvenliğine yabancı gemileri vurabilme yetkisi veren yasaya tepki

Japonya Savunma Bakanı Kişi, yasanın uygulanmasına ilişkin ülkesinin “ciddi seviyede endişeler” taşıdığını belirtti. Tokyo Japonya ...

Çin ve Hindistan arasındaki yarım asırdan uzun süreye dayanan gerilim dinmek bilmiyor

Çin ve Hindistan sınırında yarım asırdan uzun süreye dayanan egemenlik tartışmaları nedeniyle iki nükleer güç ...

Pentagon’da kurulan Çin Görev Gücü, sıcak savaşın ayak sesleri mi?

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Savunma Bakanlığı (Pentagon) bünyesinde sadece Çin’e odaklanacak “Çin Görev Gücü” adlı ...

Hindistan ve Çin tartışmalı bölgede anlaşmaya vardı: İki taraf da geri çekilecek

Çin ile Hindistan arasında Himalaya Dağları’nın batısındaki ihtilaflı Ladakh bölgesinde krizi dindirmek için, gerilimin had ...

ABD: Çin’in komşuları sindirme politikalarından endişe duyuyoruz

ABD’li üst düzey yetkililer, Çin ve Hindistan askerlerinin arasında çatışmaların yaşandığı Ladakh bölgesindeki gelişmeleri yakından ...

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliğine Uygur Türklerinden tepki

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. eyy ...

hadsiz Çin Büyükelçiliği Uygur Türkleri konusunda Saadet partisini hedef aldı

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. Yapılan ...

ABD’den Çin’e Uygur Politikası Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin yönetimine Uygurlar, Tibetliler ve Hong Konglular’a karşı baskıcı politikalarıyla ...

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...