Anasayfa » Haberler » Uygur Öğretmen ve Öğrenciler Bu yıl Yaz Tatilini Daha da Sert Baskı Altında Geçiriyorlar

Uygur Öğretmen ve Öğrenciler Bu yıl Yaz Tatilini Daha da Sert Baskı Altında Geçiriyorlar

Doğu Türkistan Maarif birimleri yaz tatili döneminde kendi kapsam alanı içerisindeki Uygur orta ve ilkokul öğretmen-öğrencilerini okula gelmeye, siyasi eğitim ve diğer siyasi faaliyetlere katılmaya mecbur etmiştir.

ui.xjsfedu.com-Doğu Türkistan’daki malum bir okulda yürütülmekte olan siyasi eğitim. Ağustos 2012

Öğretmenler tatilde Haşar(Gönüllü yardımlaşma)’a yakalandı.

            Doğu Türkistan ile ilgili maarif haberleri ve bu konuda istasyonumuza gelen yansımalardan belli ki, Doğu Türkistan’daki maarif birimleri bu yaz tatilinin gelmesi ile birlikte daha sert yönetim yöntemleri kullanmak suretiyle öğretmen ve öğrencilerin bu yaz tatili dönemindeki faaliyetlerini kontrol etmektedirler. Hatta öğretmenleri öğrencilerin ailelerine göndererek inceleyip gözlemleye gelmektedir. Edindiğimiz haberlere göre kurumların bu yaz tatilinde öğretmen ve öğrencileri daha da sıkı kontrol edişi ramazan ayının yaz tatili dönemine denk gelmesi ile de ilgili olup, her ne kadar yaz tatili dinlenme dönemi olsa da, okullarda öğrencilerin haftada bir-iki defa toplanmaları sağlanarak ateizm eğitimi ve siyasi eğitimler yürütülüyor. Böylece öğretmen, öğrencilerin oruç tutmalarını, dini faaliyetlere katılmasını engelleyecek türden çeşitli güçlü tedbirler uygulanıyor.

            Kaşgar vilyeti Mahkeme sitesinin 3 Ağustos’taki haberinden anlaşıldığına göre, Kaşgar şehrindeki bütün ilköğretim-ortaokul öğretmenleri ve yaz tatilinde “binlerce öğretmen, onbinlerce aileyi arayıp-sorma” hareketine iştirak ettirilmiştir. Aileyi arayıp-sorma vazifesi tevdi edilen öğretmenlere yaz tatili boyunca öğrencilerin tatil faaliyetleri üzerinden onarın ailelerine giderek incelemek ve eğitim faaliyeti yürütme vazifesi verilmiştir. Öğrencilerin durumlarını incelemeyi %100 tamamlamak, aile reisi ve öğrenciye komünist partinin milli ve dini politikasının propagandasını yapmak, Çin’in politikalarının sinkiang(Doğu Türkistan)ın gelişmesine yaptığı katkılarını anlatmak, milletler barışı eğitimi ve bölücülük ideolojisinin yerleşmesini önleme eğitimini icra etmek gibi eğitimleri yaygınlaştırarak maarif birimlerinin tatil dönemindeki öğrencileri yönetme çalışması yapmaya mecbur etmiştir.

Toksun, Aksu, Turpan, Kızılsu ve Bay bölgelerinin maarif sitelerinde de maarif birimlerinin yaz tatilindeki yönetimi sıkılaştırmaya dair benzer içerikteki bildiri belgeleri konuldu.

Kona şeher(Eskişehir)Lenger Ortaokulu yaz tatiline çıktıktan hemen birkaç gün sonra yani 7. ayın 9. günü yaz tatili dönemindeki merkezi büyük siyasi eğitime seferber etme toplantısını yaparak bütün öğretmen, işçi ve görevlilerin tam olarak katılmalarını sağlamıştır.  Bu toplantıda aslen tatilde güvenlik ve istikrara tehdit etkisi yapacak her türlü hareketten uzak durmak için, öğretmenlerden tatilde siyasi eğitimlere tam katılma ve öğrencilerin ailedeki durumunu yakından gözlemleyip inceleyerek okula rapor etmeleri istenmiştir. Öğretmenlerin hep birlikte oruç tutmalarına, dini faaliyetlere katılmalarına izin verilmeyeceği konusunda tekrar uyarılmışlardır.

            Toksun Maarif sitesine bakıldığında, Toksun maarif kurumu 7. ayın 18. günü nahiye sınırları içerisindeki bütün orta ve ilkokul öğretmen ve okul görevlilerine yönelik toplantı düzenleyerek ramazan ayı döneminde bütün okullarda propaganda uygulamasını büyütmek, öğretmen ve öğrencilerin yasa dışı dini faaliyetlere katılmasının önünü almayı, oruç tutmayı engellemeyi talep etmiştir.

Yaz tatili dönemindeki istikrar ve güvenlik çalışmasını çok çok önemli bir sıraya koyarak sıkı sarılıp iyi çalışmak özellikle vurgulanmıştır.

Dinleyicilerden birinin Kaşgar’dan ulaştırdığı habere göre, Kona şehir(Eskişehir) nahiyesi Muşt ortaokulundaki öğretmenler 7. ayın 12. günü Çin’in maarif ve maarif politikası gereğince siyasi eğitime yerleştirilen ve oruç tutmamak, dine inanmamak ve de dini faaliyetlere katılmama, öğrencilerin de dine inanması, oruç tutmasını kati olarak engelleme konusunda eğitim verilmiştir.

            7. ayın 16. günü yine öğretmenlerin hal ve hareketlerini kalıplaştırma, giyim-kuşamlarını tek tip hale getirme, öğretmenlik tarzını güçlendirme gereğince eğitime iştirak ettirerek erkek öğretmenlere, sakal bırakmama, doppa(Doğu Türkistan milli başlığı)giymeme, bayan öğretmenlere milli tarzdaki giysileri giymeme, başörtüsü örtmeme şartı konulmuştur. Aksi davranışlarda bulunanların cezalandırılacağı konusunda uyarılmıştır.

            Karamay maarif sitesinin haberinde de, Karamay maarif kurumunun bu yaz tatilinde Karamay şehrindeki öğretmen ve öğrencilere yönelik yönetimi sıkılaştırma tedbirleri yayınlanmış olup, onda da aynen öğretmenlerin ailelere giderek öğrencilerin tatillik siyasi, ideolojik ve ahlaki durumunu öğrenmeyi %100 tamamlamaları talep edilmiştir.

            Öğrenciler yaz tatilinde yine bir yeni mevsimlik öğrenimde

            Bundan başka, öğrenciler süreli olarak haftada iki ya da üç kez okula toplanmaya mecbur olmakta olup, onlar okullarda hiçbir eğlenceli ya da kültürel yönü olmayan sadece ve sadece siyasi içerikteki faaliyetlere organize ediliyorlar. Kaş vilayeti mahkeme sitesinin 6 Ağustos’ta ki haberine göre, Kağilik birinci ortaokul bu yaz tatilinde nahiyedeki orta ve ilkokul öğrencilerine vatanperverlik eğitimi yürütülen kamp ihdas edilmiştir. Son zamanlarda bu okula “ulu vatanımıza teşekkür etme ideoloji ahlak eğitim kampı” şeklinde levha asılarak, bütün ilkokul ve ortaokul öğrencileri nöbetleşe incelemeye ve burada yine milletler barışı eğitimine iştirak ettirilmektedirler.

Tatillik yönetim düzeni gereğince öğretmen, öğrenciler her haftanın tek günleri özellikle de Cuma günü kesinlikle okula gelerek yoklamadan geçmesi, siyasi eğitime katılması şartı getirilmiş bulunuyor. Eğer başka memleketlere seyahat ve akraba ziyaretine gidecek olsa, okul ve maarif yönetim birimlerine zaman ve ziyaret sebebini göstererek açıkça yazılı şekilde dilekçe vermesi şart olup, her türlü durumda bu şartlara riayet etmeyenler çeşitli idari cezalara çarptırılıyor, azarlanma, uyarı ve tenkide uğruyorlar.

            Radyoya (RFA)gelen yansımalardan ve buna uygun halde sürdürdüğümüz görüşmelerimizden Doğu Türkistan’da devam etmekte olan Çin’in maarif yasasına, öğretmenlerin hukuki çıkarlarına zarar veren sıkı kontrol etme tedbirleri sadece Doğu Türkistan’daki öğretmen ve öğrencilere yöneltilmektedir.  Bu yıl tatil dönemindeki bu tür baskılar Uygur öğretmen-öğrenciler ve ebeveynlerin tenkit ve tepkilerine sebep olmaktadır. Bundan önce, çok sayıda okullardaki Uygur öğretmen-öğrenciler maarif birimlerinin organizasyonu ile “çift dil seviyesini tamamlama” bahanesi ile kışlık tatile de gönderilmemişlerdi. RFA-Gülçehre

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

ABD Dışişleri Bakanı adayı Blinken ‘Çin’in Uygur Türklerine soykırım uyguladığı’ görüşünde

ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’ın Dışişleri Bakanı adayı Antony Blinken, Donald Trump yönetiminin aldığı ve ...

Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulüm ortaya çıktı

ABD merkezli haber ajansı Associated Press, Çin hükümetinin Müslüman nüfusu kontrol altına almak için Uygur ...

Çinli şirketin yazılımında Uygur Türkleri’yle ilgili şok iddia

Çinli elektronik izleme ekipmanları üreticisi Zhejiang Dahua teknoloji şirketinin yüz tanıma teknolojisini destekleyen yapay zeka ...

Sessizliğe gömülen dünya karşısında Çin’in Doğu Türkistan’a zulmü

Erdoğan’ın Doğu Türkistan’a yapılan zulmü ‘soykırım’ olarak nitelendirmesine rağmen Çin ile stratejik ilişkiler nedeniyle sessiz ...

Çinperver Vatan Partisi’nden Doğu Türkistan Karşıtı Açıklama

Cumhur İttifakı’nın gayrı resmi ortağı olarak adlandırılan Vatan Partisi, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı duyuran ve ...

Skandal! Çin, Türkiye’deki Doğu Türkistan haberlerine erişim yasağı koydurmaya başladı

Doğu Türkistan’daki insanlık dramı katlanarak devam ederken, skandal bir gelişme yaşandı. Türkiye’de Doğu Türkistan ile ...

Uygur kadın Türkiye’de okuduğu için 20 yıl hapis cezasına çarpıtıldı

Çin komünist rejimi Doğu Türkistanlı Uygur Türklerini Yurt dışında eğitim aldığı nedeniyle tutuklayıp hapse atmaya ...

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in işkence kampında şehit oldu

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in toplama kampında şehit olduÇin Doğu Türkistan Halkını yok etmek için ...

Bir Doğu Türkistanlı’nın yaşadıkları 1

Doğu Türkistan’da nelerin yaşandığına dair en sağlıklı bilgileri bizzat orada yaşayan Uygur Türkü ile yaptığı ...