Anasayfa » Haberler » Rabia Kadir “Çin Hükümeti Türk Halkının Gözünü Boyuyor”

Rabia Kadir “Çin Hükümeti Türk Halkının Gözünü Boyuyor”

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Çin hükümeti din işlerinin ortak olarak İstanbul’da düzenlenen, ortak din görevlilerinin yürüttüğü programa Rabia Kadir tepki gösterdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Çinhükümeti din işlerinin ortak olarak İstanbul’da düzenlenen, ortak din görevlilerinin yürüttüğü programaRabia Kadir tepki gösterdi.

Video

Bu yılın ‘Çin Kültür Yılı’ ilan edilmesi nedeniyle İstanbul’da Çin-Türkiye İslam Kültür ve Sanat Eserleri Sergisi ve etkinliklere Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Prof.Dr. Mehmet Paçacı, Çin Din İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Glo Wei ile Çin İslam Cemiyeti Başkan Yardımcısı Yang Zhibo da katıldı. Çinhükümetinin ‘göz boyaması yaptığını’ öne süren Dünya Uygur Kongresi Genel Başkanı Rabia Kadir, Amerika’dan bu etkinliği eleştirdi. Kadir, şöyle dedi:

Çin Hükümeti’nin dini işleri komitesinin Türkiye‘ye gelerek Türkiye“de Kuranı Kerim ziyafeti ile açmış olduğu İslami Eserler Sergisi ile Uygur halkının ne kadar rahat yaşadığını ifade edilmek istenmektedir. ÇinHükümeti’nin tüm Türk halkının gözünü boyamaya çalışmasını üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. Çinhükümeti Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın 5 Temmuz 2009 tarihinde meydana gelen olayı ‘Soykırım’ olarak nitelemesi ardından Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde bulunmak isteyen Çin Hükümeti Türkiye‘deki propaganda faaliyetlerine böyle devam etmek istemektedir. Türk halkına şirin gözükerek insanların kafasını yıkamaya çalışmaktadır.”

Uygur halkının liderliğini yapan ve Amerika’da yaşayan, Türkiye‘ye gelmek için vize isteğinde bulunanRabia Kadir,İstanbul’da Türkiye ile Çin tarafından yapılan ortak etkinlikle ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk siyasetçilerine, Türk vatandaşları ve Türk halkına Uygurların ne kadar rahat bir yaşamda olduğunu anlatmak istenmektedir. Her faaliyetlerinde özgürlükten bahseden Çin Hükümeti bu gibi faaliyetlerle insanları kandırarak ikiyüzlü siyaset yapmaktadırlar. Asıl olan tüm Uygurları asimile ederek ortadan kaldırmayı amaçlayan Çin komünist devleti Urimçi’de, Kaşgar’da ve tüm Doğu Türkistan’da din adamlarını tutuklamakta ve din özgürlüklerini elinden almaktadır. Daha yakın bir tarihte Karla şehrinde gizli olarak açılan Kuran kursunda 12 yaşındaki bir çocuğu zorla götürüp işkence ile öldürülmesi olayını Çin Hükümeti ne zaman unuttu ki şimdi Kuran tilavetini anlatmak için İstanbul’a kadar gelmiştir. Bunun dışında 12 yaşındaki çocuklara din dersi veren din alimleri ortadan kaldırılmak istenmekte ve akıbetleri bilinmemektedir. Yine, Çin Hükümeti Ramazan’da oruç tutmayı yasak etmiş ve maalesef bu ün Türkiye‘de sergi açmaya gelmiştir. Doğu Türkistan’da dini kitapları toplatılmış İstanbul’da sergi açılmıştır. İstanbul’da sergi açanlar 18 yaşından küçüklerin camilere alınmamasını gerekçe gösteren zihniyetin bir parçasıdır veÇin hükümeti her zaman olduğu gibi ikiyüzlü siyasetini devam ettirmek istemektedir. Yine Çin hükümetiTürkiye“de ayrı Doğu Türkistan’da ayrı zihniyetle çalışmalarına devam etmektedir.”

 

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Türk iş adamı Ali Kılıç Uygur Türklerine yardım edeceği iddiası ile Çin’de tutuklandı

Türk iş adamı Armatör Ali Kılıç ve Murat Hakan Sağlam’ın 2015 yılından bu güne kadar ...

Uygur kadın Türkiye’de okuduğu için 20 yıl hapis cezasına çarpıtıldı

Çin komünist rejimi Doğu Türkistanlı Uygur Türklerini Yurt dışında eğitim aldığı nedeniyle tutuklayıp hapse atmaya ...

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in işkence kampında şehit oldu

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in toplama kampında şehit olduÇin Doğu Türkistan Halkını yok etmek için ...

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım ÖNSÖZ  “Bayılmadan önce duyduğum son söz  Uygur olmamın ...

DOĞU TÜRKİSTAN’DAN ACI HABERİ GELEN EKREM MEHMET’İN ARKADAŞLARI, QHA’YA KONUŞTU

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’daki sürdürdüğü baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Uygur Türkleri hakkında her ...

Çin’in Doğu Türkistan’da barışçıl gösterilere kanlı müdahalesinin 11. yıl dönümü

Bugün 5 Temmuz 2020. Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin güvenlik güçleri ve silahlı paramilislerin barışçıl ...

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi ...

TÜRK AVUKATLARIN DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİ: BAŞVURULAR BM’YE ULAŞTI

Türkiye’de faaliyet gösteren hukukçulardan oluşan Hukuk ve Fikir Platformu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği baskıları, ...

Doğu Türkistan Raporu: Geçmişten Bugüne Dinî ve Etnik Baskılar

Giriş İnişli çıkışlı tarihî seyri içinde 1949 senesine kadar bir şekilde bağımsızlığını koruyan Doğu Türkistan, ...