Anasayfa » Makale ve Analizler » Afganistan’da ABD’nin yeni ortağı Hindistan

Afganistan’da ABD’nin yeni ortağı Hindistan

Daha önceleri Pakistan’ı rahatsız edeceği düşüncesiyle Yeni Delhi’nin Afganistan’da aktif rol oynamasını istemeyen ABD strateji değiştirdi

Pakistan’ın yeni istihbarat şefi Korgeneral Zahir ül İslam’ın geçtiğimiz haftalarda Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığı ziyaretin ardından Asya’daki ABD stratejisine yönelik değerlendirmeler de hız kazandı.

Amerikan düşünce kuruluşu RAND tarafından yayımlanan bir analize göre, yeni stratejinin en önemli ayaklarından biri, daha önceleri Pakistan’ı rahatsız edeceği düşüncesiyle Yeni Delhi’nin Afganistan’da aktif rol oynamasını istemeyen ABD’nin artık Hindistan’ın Kabil’e açık desteğini teşvik etmesi.

Analize göre, Obama Yönetimi Kabil ile askeri işbirliğini artırması için Pakistan’ın ezeli rakibi Hindistan’a “ricada bulundu.”

Amerika Birleşik Devletleri’nin Hindistan’dan Afganistan’da daha fazla ekonomik, ticari ve askeri rol oynamasını istediği kaydedilen analizde, “Hindistan, Pakistan’a oranla daha güvenilir bir ortak” denildi.

PAKİSTAN’LA HAYALKIRIKLIĞI

ABD’nin daha önce Taliban’a karşı savaşta, Pakistan’ı rahatsız etmemek adına Yeni Delhi’nin Karzai hükümetine askeri yardım sağlamasından yana olduğu belirtiliyor. Ancak RAND analizine göre bu strateji pek çok açıdan yanlış bulundu ve bugün İslamabad ile ilişkileri gerginleşen Washington yönetimi strateji değişikliğine gitti.

“ABD’nin Pakistan ile büyüyen hayal kırıklığının” Afganistan’ın siyasi ve ekonomik geleceğini şekillendirmede daha etkin Hint katılımını tercih etmeye neden olduğu kaydedilen analizde, Yeni Delhi’nin yıllardır imar yardımı ve özel yatırım projeleriyle Afgan gelişimine düşük profilli katkıları olduğu kaydedildi. ABD’nin, bu katkıların potansiyel yararını keşfettiği savunulan analizde, Afganistan ekonomisinin iyileştirilmesi ve bölgesel ticaretin genişleterek radikal akımları zayıflatmayı amaçlayan “Yeni İpek Yolu” girişiminin temel taşı olarak Hindistan’ın görüldüğü ifade edildi.

ASKERİ İŞBİRLİĞİ

Daha da önemlisi, Hindistan’ın Afganistan’ın yeni silahlı kuvvetlerine eğitim vermeye devam etmesi gerektiği yönünde ABD savunma bakanı Panetta’nın Hint yönetimine yaptığı çağrı oldu. Şimdiye kadar Washington, Pakistan’ın tepki göstereceği düşüncesiyle Yeni Delhi’nin doğrudan Afgan güvenlik konularınamüdahil olmasına sıcak bakmıyordu.

Hindistan, Ekim 2011 yılında güvenlik işbirliği kapsamında Afgan ordusuna, polis ve hava kuvvetlerine hafif silahlar sağlamak ve savaş eğitimi için bir anlaşmaya kapıyı açtı. Bu gelişme ile 2014 yılında ABD ve NATO güçlerinin “çekilme sürecinde yaşanacak boşluğun doldurulmasının” amaçlandığı belirtiliyor.

PAKİSTAN RAHATSIZ OLACAK

ABD ve Pakistan arasındaki ilişkiler iyileşse bile, İslamabad’ın Hindistan- Amerika ortaklığına öfkeleneceği öne sürülen analizde, Pakistan ordusunun kendi ulusal güvenliği için kritik olarak gördüğü Afganistan topraklarında Hint varlığını kabul etmeyeceği belirtildi.

Hakkında admin

Cevapla