Anasayfa » Haberler » Çin’den Japonya Ve Güney Kore’ye Sert Tepki

Çin’den Japonya Ve Güney Kore’ye Sert Tepki

Ada krizinde tansiyon tekrar yükselmeye başladı.

Pekin yönetimi Tokyo’yu itilaflı ada sularına savaş uçağı gönderme konusunda uyardı. Japonya ile arası bozulan Çin, Güney Kore ile de denizci krizi yaşıyor.

Çin Savunma Bakanlığı, Japon askeri uçaklarının son günlerde Diaoyü Adası sularında faaliyetlerde bulunmasının Çin’in egemenliğini ciddi şekilde ihlal ettiğine dikkat çekti.

Çin ordusunun, Japon tarafını yakından izlediği belirtilirken, durumu daha da karmaşık hale getiren girişimlerin durdurulması istendi. Çin askeri gemilerinin ilgili sularda rutin görevler yaptığı, bunun da normal ve yasal olduğu kaydedildi.

Japonya’dan yayın yapan NHK’nın haberinde, Japon Deniz Muhafız Birlikleri’ne ait keşif uçağı tarafından, Çin’e ait 7 askeri geminin Japonya ile aralarında krize sebep olan adaların 200 kilometre güneyindeki sulardan geçtiği tespit edildiği bildirilmişti. Çin askeri gemilerinin ilk kez bu sularda kendisini gösterdiği belirtilmişti.

Japonya Bakanlık yetkilisi de, Pasifik’ten ilerleyen gemilerin Güney Çin Denizi’ne doğru gittiğini açıklamıştı. Söz konusu donanmanın 2 fırkateyn, 2 arama kurtarma denizaltısı, bir ikmal, bir füze ve bir torpido gemisinden oluştuğu kaydedilmişti.

İki ülke arasında krize yol açan takımadaları 5 küçük ada ve 3 mercan kayalığından oluşuyor. Doğu Çin Denizi’nde, Çin’in “Diaoyü” ve Japonya’nın “Senkaku” adını verdiği insansız ada parçacıklarında egemenliğin kime ait olduğu konusunda iki ülke arasında uzun yıllardır gerginlik yaşanıyor.

GÜNEY KORE İLE ÇİN ARASINDA DENİZCİ KRİZİ

Komşu iki ülke Güney Kore ve Çin, yine bir denizci krizi ile karşı karşıya kaldı. Güney Koreli Sahil Güvenlik güçlerinin Sarı Deniz’de kaçak balıkçılık yaptığı anlaşılan bir Çinli balıkçı teknesine müdahale ettiği ve çıkan kavga sonucu 1 Çinli balıkçının lastik mermi ile vurularak hayatını kaybettiği bildirildi.

Çin medyasında manşetten verilen haberde, dün yerel saatle 15.10 sıralarında Çinli balıkçılar ile Güney Kore Sahil Güvenlik elemanları arasında kavga çıktığı, yaşanan arbede sırasında Güney Koreli güvenlik elemanlarının lastik mermi kullandığı belirtildi. Güney Koreli güvenliğin ateşlediği lastik mermilerden birinin 44 yaşındaki Zhang soy isimli bir Çinli balıkçıyı yaraladığı, hastaneye kaldırılan balıkçının tüm müdahalelere rağmen öldüğü ifade edildi.

Çin’in Seul Büyükelçiliği yaşanan olayı protesto etti. Güney Kore tarafının gerçekleşen münakaşadan dolayı üzgün olduğunu belirttiği, bu kavganın iki ülke arasında diplomatik krize yol açmaması gerektiğini kaydettiği aktarıldı.

Çinli balıkçılar sık sık Güney Kore sularında avlanırken yakalanıyor. Genelde para cezası ödedikten sonra salıveriliyor. 12 Aralık 2011 tarihinde avlanırken durdurulan 43 yaşındaki Çinli balıkçı teknesinin kaptanı Cheng Dawei, çıkan arbede sırasında bir sahil güvenlik görevlisini bıçaklayarak öldürmüştü. Güney Kore’de yargılanan Çinli kaptan, sahil güvenlik görevlisini öldürmekten 30 yıl hapse çarptırılmıştı.

Hakkında admin

x

Check Also

Çinli şirketin yazılımında Uygur Türkleri’yle ilgili şok iddia

Çinli elektronik izleme ekipmanları üreticisi Zhejiang Dahua teknoloji şirketinin yüz tanıma teknolojisini destekleyen yapay zeka ...

Ünlü Uygur Türkü Sanatçi Mahmut Süleyman vefat etti

Ünlü Uygur Türkü Sanatçi Mahmut Süleyman vefat etti Yetenekli milli şarkıcı Mahmud Süleyman, 22 Kasım ...

Yazarını Yargılatan Yazılar Doğu Türkistan

Yücel Tanay Ben  Yücel Tanay Dış Türkler ve  özellikle Doğu Türkistan ile ilgili makale ve ...

Uygur Türkleri: Doğu Perinçek’e verilen söz hakkının bize de verilmesini istiyoruz!

Dünya Uygur Kurultayı, Doğu Türkistan Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için Ankara’da toplandı. Dünya Uygur Kurultayı Başmüfettişi ...

KÜRESEL ORGANİK KRİZ VE ABD-ÇİN REKABETİNİN TRAJEDİSİ

ABD ve Çin’in birbirinden giderek daha fazla ayrışması yeni bir soğuk savaşın habercisi olduğu gibi ...

Çin, her yıl 1 milyondan fazla Uygur’a kamplarda ‘mesleki eğitim’ verdiğini kabul etti

Çin Devlet Konseyi periyodik olarak hazırlanan Beyaz Kitap’ın son sayısında Doğu Türkistan’da 2014’ten 2019’a kadar ...

Mesut Özil Uygur Türklerine sahip çıktığı için kadro dışı bırakıldı

Arsenal’de kadro dışı bırakılan Mesut Özil’in, “Acımasızlığa karşı ve adalet için sesimi yükseltmeyi sürdüreceğim” açıklaması ...

Binlerce Uygur Türkü çocuk anasız babasız büyüyor

Anne ve babaları toplama kamplarına kapatılan Doğu Türkistanlı çocuklar Çin hükümetinin elinde büyüyor. A.Selim BABAOĞLU ...

Beyaz Saray yetkilisi Pottinger, Çin’in Uygur Türklerine yönelik muamelesini Çince kınadı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik danışman yardımcısı Matt Pottinger Çin’in Uygur ...