Anasayfa » Haberler » Türkler Ve Çinliler Birbirlerini Nasıl Algılıyor?

Türkler Ve Çinliler Birbirlerini Nasıl Algılıyor?

Çinlilerin Türk ve Türkiye algısının oluşmasında tarihin getirdiği kodların büyük yeri vardır. Çinlilerde nasıl bir Türkiye algısı vardır. Bu konu yeterince analiz edilmemiştir. Çinlilerin bilinçaltına yerleştirilen Türk algıları tarihsel Türk-Çin rekabetinden kaynaklanır.

Türklerin ve Çinlilerin birbirlerini nasıl algıladıklarını iyi analiz etmek gerekir. Öncellikle Çinlilerin Türkleri nasıl algıladıklarına bakalım.

Günümüzde Çinlilerin Türkiye algısını öğrenmek için öncelikle bu ülkede yayınlanan akademik kaynakların incelenmesi gerekir. Fakat önümüzde bir zorluk vardır. Çin’de yayınlanan akademik çalışmaların çoğunun dili Çince’dir. Bunun için ülkemizde Çince bilen akademisyenlere ihtiyaç vardır.
Çinli diplomat ve akademisyenler Türkiye’yi dünyanın stratejik bir noktasında bulunan siyasi ve ekonomik istikrara sahip bir ülke olarak değerlendiriyorlar.
Türkiye’nin 2000’li yıllarda geliştirdiği şimdilerde  çöken “Komşularla Sıfır Sorun” ve “Merkez Ülke Türkiye” gibi dış politika yaklaşımlarının Çinli akademisyen ve diplomatlar tarafından “Doğuya (Asya’ya) Yönelme Politikası” olarak algılandığından  bu  son derece olumlu karşılanmıştır . Ancak Çinliler Yeni Osmanlıcı politikayı eleştirel bir anlamda değerlendirmeyip Doğu’ya Açılma stratejisinin bir unsuru olarak ele almaları çok ilginç.
Çin’le Türkiye arasında derin uçurumlara neden olan konu Doğu Türkistan Sorunudur. Bu sorun iki  ülke  ilişkilerinde  fay  hattıdır.Çinlilerle Türkiye arasında en hasas konu olan Doğu Türkistan isminin kullanılmasına itirazlarıdır. Bunu Çin’in bölünmesine destek vermekle eşdeğer tutmalarıdır. Çinliler, Çin işgaline karşı savaşan Uygurlara terörist demek için Doğu Türkistanlı teröristler tabirini kullanıyorlar.
Bu açıdan Çin’in Doğu Türkistan terimini terörizmle eş tutmak gibi bir politikası olduğu görülüyor. Yani nasıl El-Kaide denilince dünya kamuoyunda terörizm anlaşılıyorsa, Doğu Türkistan denince de terörizmi çağrıştırması için Çin yönetimi tarafından politikalar üretiliyor.
Bağımsızlık yanlısı Uygurları Amerikan ajanı olarak görüyorlar. Bu tezlerini destekleyecek yönde Uygurları karalayıcı bir siyaset dili kullanıyorlar.
Çin –Türkiye politikasında en farklı noktalardan biri Doğu Türkistan’ın Türklerin ata yurdu mu olduğu, yoksa tarih boyunca hep Çin’e mi ait olduğu konusundur. İki taraf arasında halen yaklaşım farkı bulunuyor. Kadım Türk yurdu, Türk medeniyetine beşiklik yapmış bu Türk ata yurdunun Türk toprağı olduğunu Çinliler İtiraz ediyor.
Dünyadaki Çin algısı üzerine yapılan anket ve analizlerde Çin’e en fazla olumsuz bakan ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. Örneğin 2011 yılında Türkiye ancak yüzde 18 destekle Çin’e en olumsuz bakan ülke konumunda. Türkiye’yi yüzde 25 ile Hindistan ve yüzde 34 ile Japonya ve Almanya takip ediyor. Türk toplumunun Çin’e olumsuz bakışını Çinliler, Doğu Türkistan ile ilgili gelişmelere bağlıyorlar.
Türk halkında oluşan Çin algısı Doğu Türkistan’ı işgal eden soydaşlarını katliam ve soykırımlara tabi tutan zalim ve işgalci bir ülke algısıdır. Nitekim Çin tarihi Doğu Türkistan’da yaptığı katliamlarla meşhurdur. Türk ulusu ırkdaşlarının kanını akıtan kanlı ellere hiçbir zaman sempatiyle bakmaz.
Türkiye’de Çine sempatiyle bakan Maocu, Çinci Perinçek tayfası ve Çin’le ticareti geliştirmek isteyen AKP hükümeti dışında.
Türk milleti! Daima Türkiye cumhuriyeti hükumetlerinden farklı düşünmekte, Türkiye’ye girmesi için vize verilmediği için ABD’de ikamete mecbur kalan DUK( Dünya Uygur Kongresi)  lideri Rabia Kadir’e karşı büyük bir sevgi beslemektedir.
Türk milleti! tarihsel olarak da günümüzde de Türklüğün en büyük düşmanlarından olan Çinin sadece Doğu Türkistan için değil, Türk dünyası için büyük bir tehlike olduğunu farkındadır.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Türkiye’nin Uygur Türkleriyle ilgili endişeleri BM’de dile getirildi

Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmalarındaki ulusal beyanında, Uygur Türklerinin kültürel ve dini kimliklerine saygı ...

Türkiye’den Birleşmiş Milletler’de Uygur Türkleri tepkisi

Türkiye, Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen Sosyal, Kültürel ve İnsani İşler’den sorumlu III. ...

39 ülke Uygur Türkleri için çağrı yaptı. Listede Türkiye yok

Çin hükümetine toplama kamplarında zorla tutulan Uygur Türklerinin serbest bırakılması çağrısı yapılan ve 39 ülkenin ...

CHP’den iktidara Uygur Türkleri tepkisi

39 ülkenin imzaladığı ‘Uygur Türkleri’ mektubunda Türkiye’nin imzasının yer almamasını eleştiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku ...

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt İçişleri Bakanlık Sözcüsü İsmail ...

Sessizliğe gömülen dünya karşısında Çin’in Doğu Türkistan’a zulmü

Erdoğan’ın Doğu Türkistan’a yapılan zulmü ‘soykırım’ olarak nitelendirmesine rağmen Çin ile stratejik ilişkiler nedeniyle sessiz ...

Çinperver Vatan Partisi’nden Doğu Türkistan Karşıtı Açıklama

Cumhur İttifakı’nın gayrı resmi ortağı olarak adlandırılan Vatan Partisi, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı duyuran ve ...

Skandal! Çin, Türkiye’deki Doğu Türkistan haberlerine erişim yasağı koydurmaya başladı

Doğu Türkistan’daki insanlık dramı katlanarak devam ederken, skandal bir gelişme yaşandı. Türkiye’de Doğu Türkistan ile ...

ABD : ÇİN’İN UYGURLARA KARŞI İNSAN HAKLARI İHLALLERİ İÇİN YAPTIRIMLAR ARTACAK

ABD,Dışişleri Bakanı Pompeo Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar.Kazaklar ve diğer Çinli olmayan Müslüman halklara karşı ...