Anasayfa » Makale ve Analizler » Arakan ve Doğu Türkistan Müslümanları

Arakan ve Doğu Türkistan Müslümanları

Çin, Doğu Türkistan bölgesine Çinlileri yerleştirmeye başladı. Amacı, Müslüman türkleri azınlık haline getirmek ve asimile etmek.

Yrd. Doç. Dr. Ali Duman

Haftalardır internette ve bilhassa facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde katledilmiş insanların görüntüleri paylaşılmakta. Arakan, Bangladeş, Tayland, Laos ve Çin arasında yer alan Myanmar’da yer alan bir bölgenin adı. Arakan bölgesi halkının çoğu Budist ve Müslümanlardan oluşuyor. Miladi 8. Yüzyıldan beri bölge’de İslam izleri görülmekte. Ayrıca 1430’dan 1784 yılına kadar hüküm sürmüş bir Müslüman devleti de bölgede kurulmuş. Bölge 1948 yılında Budist Myanmar devleti tarafından işgal edilmiş. O günden beri bölgede yaşayan Müslümanlara akla gelmedik zulümlerin ypaıldığı tarihi veiskalarda anlatılmakta.

Son günlerde Arakan’da yaşayan Müslümanların yeniden gündeme gelmesinin sebebi de, zulümlerin devam etmesi. 1948 yılında dört milyon civarında olan Müslüman nüfusu bugün iki milyona kadar inmiş durumda. Esasen nüfus artış göstergeleri açısından bkaılacak olursa, şu anda Arakan’da yaşayan Müslüman nüfusun 25 milyon civarında olması lazım. Fakat 1948 rakamlarının yarısına inmiş halde. Bu, o bölgede Müslümanlara etnik ayırımcılığın yanında asimile ve yok etme planları uygulandığının göstergesi olarak da kabul edilebilir.

Arakan Müslüman toplumunu lideri Dr. Ali, Diyanetin Dünya Müslümanları Buluşuyor kampanyası çerçevesinde ülkemize geldi. Onun beyanatına göre, ülkede Müslümanların durumu hiç de iç açıcı değil.

Öte yandan dünyada zumla uğrayan başka Müslüman coğrafyalarda yok değil. Söz gelimi Çin’in işgali altında, Çin’in zulmüyle inleyen Doğu Türkistan’lı Türk kardeşlerimiz de mevcut. Çin, Doğu Türkistan bölgesine Çinlileri yerleştirmeye başladı. Amacı, Müslüman türkleri azınlık haline getirmek ve asimile etmek. Onlarca yıldır bu zulüm altında inleyen ve seslerini duyuramayan Doğu Türkistanlı din kardeşlerimizin de sesini duyan yok…

Çok şükür bugünlerde Arakanlı din kardeşlerimizin uğradığı baskı ve zulümden haberdar olduk ve çeşitli çözüm arayışlarına girebildik. Umarım aynı şey Çin zulmü altında inleyen Doğu Türkistan’lı din kardeşlerimizi için de yapılır.

Dünyada bu kadar Müslüman zulüm altında inlerken İslam dünyasında Türkiye’den başka kimsenin sesinin çıkmaması bizleri şaşırtmamalı. Bugünkü Türkiye Cumhuriyeti, son İmparatorluk olan Osmanlı Devleti’nin bir devamıdır. Nasıl ki Osmanlı dünyanın neresinde bir müslümanın bşaı ağrığında başvurduğu bir sığınak ise, dünya Müslümanları türkiye’yi de öyle görmektedirler. O nedenle biz Türkiye Cumhuriyeti olarak dünya Müslümanlarının hamisi olmak zorundayız. Çünkü bu bizim bin yıllık geleneğimiz.

Hakkında admin

x

Check Also

TÜRK AVUKATLARIN DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİ: BAŞVURULAR BM’YE ULAŞTI

Türkiye’de faaliyet gösteren hukukçulardan oluşan Hukuk ve Fikir Platformu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği baskıları, ...

Doğu Türkistan Raporu: Geçmişten Bugüne Dinî ve Etnik Baskılar

Giriş İnişli çıkışlı tarihî seyri içinde 1949 senesine kadar bir şekilde bağımsızlığını koruyan Doğu Türkistan, ...

Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Murat Yılmaz tarafından hazırlanan “Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım” ...

Doğu Türkistan zulmü BM’de

Türkiye’nin farklı şehirlerindeki barolara kayıtlı 100 avukat, Doğu Türkistan’da yaşanan baskı ve zulümleri BM İnsan ...

Çin ile Hindistan arasındaki çatışmalarda ölü sayısı 20’ye yükseldi

İki dev nüfuslu ülke arasında tehlikeli çatışmalar devam ediyor. Son olarak statüsü tartışmalı Keşmir bölgesinde ...

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz. Her toplumun milli değerleri o toplum için candan daha ...

Avukatlar Doğu Türkistan sorununu BM’ye taşımak için harekete geçti

Türkiye’deki farklı barolara kayıtlı 100 avukat, Çin’in Doğu Türkistan’daki baskıcı politikalarına karşı BM’ye başvuracak. İstanbul ...

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ KÜLTÜREL SOYKIRIMI: KAŞGAR’IN ÜNLÜ HEYTGÂH CAMİİ’NİN MOTİFLERİ SÖKÜLDÜ

15 BİNE YAKIN CAMİ VE TÜRBE YIKILDI Çin, Doğu Türkistan’ı işgal ettiği günden beri bölgedeki ...

Çin zulme Tepkimizi gösterelim ki sıra bize gelmesin

Doğu Türkistanlı 5 milyon masum insan Çin esir kampında işkencesi çekiyor, Çin zulme Tepkimizi gösterelim ...