Anasayfa » Makale ve Analizler » Milletler arası uzlaşma konusu Kazakistan Devlet Başkanının kesintisiz kontrolü altındadır

Milletler arası uzlaşma konusu Kazakistan Devlet Başkanının kesintisiz kontrolü altındadır

kazakistan2

Milletler arası uzlaşma konusu Kazakistan Devlet Başkanının kesintisiz kontrolü altındadır

 

15 Aralık 2012 tarihinde Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev Kazakistan halkına yıllık sesleniş konuşmasını yapmış ve kalkınmanın temel öncelikli konularının birinin Kazakistan toplumundaki milletlerarası ve dinlerarası uzlaşmanın muhafaza edilmesi ve pekiştirilmesi olduğunu belirtmiştir.

Devlet başkanı seslenişinde Kazakistan toplumunun demokrasi ve insan hakları alanında adım adım en yüksek standartlara yaklaştığına dikkat çekmiştir. Günümüzde tüm Kazakistan vatandaşları eşit hak ve olanaklara sahip, ülkenin Anayasası ile temel vatandaşlık hak ve özgürlükleri sarsılmaz şekilde inşa edilmiş bulunmaktadır.

Etnik, kültürel ve dini çok çeşitliliğe rağmen Kazakistan Devlet başkanı ülkede barışı, siyasi istikrarı ve ulusal birliği koruma konusunda muvafık olmuştur. Şu anda Kazakistan 140 etnik grup ve 17 din temsilcileri için ana vatan olmuştur. Bu bağlamda N.Nazarbayev’in seslenişine atıfta bulunmak istiyorum  Biz çok uluslu toplumuz ve milletlerarası ilişkilerde hiçbir çifte standart olmamalıdır. Ülkede herkes eşit olmalıdır. Hiç kimse etnik veya diğer özelliklerine göre iyi veya kötü olmamalıdır. Benim için bu konu beyanattan ibaret değildir. Etnik özelliğine göre birine verilen zarar, tüm Kazakistanlılara verilen zarar olarak kabul edilecektir”.

Çok uluslu ülkede barış ve uzlaşının korunması, kültür ve dinlerin diyalogu alanındaki Kazakistan modeli dünyaca örnek olarak kabul görmüştür. Kazakistan kademeli olarak demokratik kalkınma modeli temelinde sivil toplum kurumlarını oluşturmaktadır. İnsan hakları ile ilgili ombudsman (kamu denetçisi) kurumu işlemektedir. Sivil toplum gelişmekte, bağımsız basın organları faaliyet göstermektedir. Ülkede çok çeşitli alanlarda 18 bin gayri resmi kuruluş çalışmaktadır. Yaklaşık %90’ı özel olmak üzere 2,5 bin kitle iletişim araçları yayınlanmaktadır.

Kazakistan halkı asamblesi kültür ve etnikler arası diyalogun eşsiz Avrasya modelini oluşturmuştur. Günümüzde Kazakistan külterarası ve dinlerarası diyalogun önemli uluslar arası merkezi konumundadır. Dünya ve geleneksel din liderlerinin dört kurultayı bu topraklarda düzenlenmiştir. Kazakistan Doğu ile Batı arasındaki diyalog ve karşılıklı etkileşim için köprü oluşturmuştur.

Kazakistan Devlet Başkanı seslenişinde özellikle “eğitim, istihdam ve kariyer gelişiminin etnik özelliklere göre çözümleneceği ile ilgili düşüncelerin oluşmasının önlenmesi gerektiğini belirtmiş ve tüm kademelerdeki yöneticilerden başta resmi kurumlar olmak üzere istihdam için etnik ayrımı gözetilmeksizin en iyi ve eğitimli kadroların kullanılmasını talep etmiştir. Hiçbir millete her hangi üstünlük tanınmalı, herkes eşit hak ve yükümlülüklere sahiptir”.

Bununla birlikte N.Nazarbayev, ülkedeki istikrar ve huzuru bozmak amacıyla “etnikler arası ayrışım” oyununu oynamak isteyen çeşitli güçlerin olduğuna dikkat çekmiştir. Bilhassa dini aşırılık tehdidi endişe uyandırmaktadır.

     Terör ve aşırılık eğilimleri Kazakistan halkının psikolojisi ve zihniyetine yabancıdır. Bunlar Kazakistan inançlı Müslümanlarının çoğunluğunun mensubu olduğu Hanefi mezhebine aykırıdır. Aşırılık ve terörün Kazakistan’da ilkesel zemini bulunmamaktadır. Din maskesinin arkasında toplum temelini sarsmaya çalışan suç çetesinin faaliyeti gizlenmektedir.

Devlet ve Kazakistan halkı ülkedeki tüm radikalizm, aşırılık ve terör şekil ve olgularına tek cephe olarak karşı durmaktadır.

Yeni güvenlik tehditlerini dikkate alarak Kazakistan radikalizm ve aşırılık olgularını bertaraf etmek için mevzuatını geliştirmektedir. Özellikle, sosyal, etnik ve dini gerginlik ve çatışmaların önlenmesi amacıyla yeni güvenilir mekanizmalar oluşturulmuş, geleneksel olmayan mezhep ve şüpheli sahte dini akımların faaliyetinin önü sert bir şekilde kesilmektedir.

Genel olarak, Kazakistan yönetimi tarafından Yüce Allaha samimi inancın saldırgan ve yıkıcı fanatizmle değiştirilmemesi için tüm önlemler alınmaktadır.

araştırmacı yazar Osmanuv Turani

Hakkında admin

x

Check Also

Doğu Türkistan Maarif Hareketinin Önderi

Doğu Türkistan Maarif Hareketinin Önderi Abdulhekim Mahsum Hacı  (1925 – 1993) Hayatı: 21. Asır Doğu Türkistan ...

Doğu Türkistan için Sessiz Çığlık

Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü protesto etmek amacıyla tüm Türkiye tek ses, tek yürek olacak. İHH, ...

Çin’in Doğu Türkistandaki baskıcı politikalara karşı İstanbul’da protesto edildi

Fikirde Birlik ve Erdemliler Platformu, Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini protesto etti. Eyüp Sultan ...

MHP’den Doğu Türkistan açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Eskişehir İl Başkan Yardımcısı Fuat Kozak, bütün dünya devletlerinin Doğu Türkistan’daki ...

İYİ Partili Yokuş’tan Doğu Türkistan’a destek çağrısı Açıklaması

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Doğu Türkistan halkının özgürlük mücadelesini desteklemesi gerektiğini ...

Rapor: Çinli teknoloji devleri Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine destek veriyor

Sosyal paylaşım ağı TikTok’un sahibi ByteDance ve Huawei Technologies’in de aralarında olduğu birçok Çinli teknoloji ...

Hakan Çavuşoğlu: Doğu Türkistan’a uluslararası kuruluşlar girebilmeli

Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, Çin’den gelen insan hakları heyetini kabul etti. ...

ABD-Çin arasında Uygur atışması…

ABD Temsilciler Meclisi, Uygur Türkleri’ne yönelik politikaları nedeniyle Çinli yetkililere yaptırım öngören tasarıyı onayladı. Tasarının onaylanmasının ardından Çin, olaya ...

CENAZEMİZİ KALDIRACAK KİMSEMİZ KALMADI

TRT Uygurca da görevli Gazeteci Mirkamil Kaşgarlının Annesi, Doğu Tüğrkistan Teşkilatlar Birliği ve Maarif Cemiyeti ...