Anasayfa » Haberler » Malezya, 5 Uygur sığınmacıyı sınır dışı etti

Malezya, 5 Uygur sığınmacıyı sınır dışı etti

kambodzha-uyghur-305

Malezya, 5 Uygur sığınmacıyı sınır dışı etti

5 Uygur sığınmacıyı sınır dışı eden Malezya, New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından eleştirildi. İnsan hakları örgütü, Kuala Lumpur yönetimini bu kişilerin hayatlarını tehlikeye atmakla eleştirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgü

04 Şubat 2013 Pazartesi – 11:48

5 Uygur sığınmacıyı sınır dışı eden Malezya, New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından eleştirildi. İnsan hakları örgütü, Kuala Lumpur yönetimini bu kişilerin hayatlarını tehlikeye atmakla eleştirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 31 Aralık’ta Çin’e geri gönderilen kişilerle ilgili olarak, bu durumun uluslararası hukukun ciddi ihlali olduğunu kaydetti. Çin’e geçmişte iade edilen Uygurlar, uzun hapis yada ölüm cezası korkularını dile getirmişti.

5 Uygurun Malezya’yı sahte pasaportla terk etmek istedikleri için geçen yıl gözaltına alındığı ileri sürülmüştü. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Birleşmiş Milletler’in (BM) Kuala Lumpur mülteci dairesinde kayıtları olan 5 Uygur’un, gözaltındayken sınır dışı edildiği iddialarının gözden geçirilmekte olduğunu kaydetti.

Malezya polisinin söz konusu Uygurları, geri götürmek için gelen Çinli yetkililere gizlice teslim ettiği de ifade edildi.
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği de açıklamasında, ilgili işlemler tamamlanmadan ve iddiaların araştırıldığı bir dönemde, tüm müdahalelere rağmen söz konusu Uygurların sınır dışı edilmelerinden üzüntü duyduklarını dile getirdi.
Malezya İçişleri Bakanlığı ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

6 Uygur, Malezya’nın sınır dışı ettiği ikinci grup Uygur oluyor. Malezya, 2011’de 16 Uygur’u gözaltına almış ve bunlardan 11’ini sınır dışı etmişti. BM’ye kayıtlı diğer 5 Uygur ise BM himayesine verilmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Asya Direktörü Yardımcısı Phil Robertson ise “Malezyalılar yılbaşını kutlarken, hükümetleri Uygur sığınmacıların zorla Çin’e iade etmekle onları tehlikeli ve belirsiz kaderlerine terk etmiş oldu’ diye konuştu. Örgüt, 2011’de Çin’e zorla iade edilen Uygurların ‘bölücülük’ suçlamasıyla 6 yıl hapse mahkûm olduklarını belirterek, “Malezya hükümeti bunun nasıl olduğu, Çin’in rolü ve bir daha yaşanmamasını sağlamak için atılan adımları açıklama yükümlülüğü var.’ açıklaması yaptı.

KAMBOÇYA DA ÇİN’E İADE ETMİŞTİ

2009 yılında da Kamboçya’daki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) vasıtasıyla Kamboçya’ya sığınma talebinde bulunan 1’i kadın, 2’si çocuk, 20 Uygur, başvurularına ilişkin değerlendirme süreci tamamlanmadan Çin’e iade edilmişti. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Çin’in kuzeybatısındaki Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 2009’da yaşanan şiddet olayları nedeniyle Kamboçya’ya kaçan ve birkaç ay sonra BM ve ABD’nin muhalefetine rağmen Çin’e gönderilen Uygurların akıbetlerinin bilinemediğini duyurmuştu.

Hakkında admin

x

Check Also

Çinli şirketin yazılımında Uygur Türkleri’yle ilgili şok iddia

Çinli elektronik izleme ekipmanları üreticisi Zhejiang Dahua teknoloji şirketinin yüz tanıma teknolojisini destekleyen yapay zeka ...

Ünlü Uygur Türkü Sanatçi Mahmut Süleyman vefat etti

Ünlü Uygur Türkü Sanatçi Mahmut Süleyman vefat etti Yetenekli milli şarkıcı Mahmud Süleyman, 22 Kasım ...

Yazarını Yargılatan Yazılar Doğu Türkistan

Yücel Tanay Ben  Yücel Tanay Dış Türkler ve  özellikle Doğu Türkistan ile ilgili makale ve ...

Uygur Türkleri: Doğu Perinçek’e verilen söz hakkının bize de verilmesini istiyoruz!

Dünya Uygur Kurultayı, Doğu Türkistan Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için Ankara’da toplandı. Dünya Uygur Kurultayı Başmüfettişi ...

KÜRESEL ORGANİK KRİZ VE ABD-ÇİN REKABETİNİN TRAJEDİSİ

ABD ve Çin’in birbirinden giderek daha fazla ayrışması yeni bir soğuk savaşın habercisi olduğu gibi ...

Çin, her yıl 1 milyondan fazla Uygur’a kamplarda ‘mesleki eğitim’ verdiğini kabul etti

Çin Devlet Konseyi periyodik olarak hazırlanan Beyaz Kitap’ın son sayısında Doğu Türkistan’da 2014’ten 2019’a kadar ...

Mesut Özil Uygur Türklerine sahip çıktığı için kadro dışı bırakıldı

Arsenal’de kadro dışı bırakılan Mesut Özil’in, “Acımasızlığa karşı ve adalet için sesimi yükseltmeyi sürdüreceğim” açıklaması ...

Binlerce Uygur Türkü çocuk anasız babasız büyüyor

Anne ve babaları toplama kamplarına kapatılan Doğu Türkistanlı çocuklar Çin hükümetinin elinde büyüyor. A.Selim BABAOĞLU ...

Beyaz Saray yetkilisi Pottinger, Çin’in Uygur Türklerine yönelik muamelesini Çince kınadı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik danışman yardımcısı Matt Pottinger Çin’in Uygur ...