Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan’da meydana gelen çatışmaların nedenleri
Çin işgalci göçlerin Doğu Türkistan'da yaptığı zulümun bedelini ödediği anı. Doğu Türkistanlı özgürlük savaşçıları Çin pilice karakola saldırıyor ve karşıya çıkanı kesiyor. geber ve Doğu Türkistandan git korkak Çinliler.

Doğu Türkistan’da meydana gelen çatışmaların nedenleri

dogu-turkistanda-siddet

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da meydana gelen çatışmalarda aralarında polislerin de olduğu 21 kişi öldü.

Doğu Türkistan’ın batısındaki Kaşgar bölgesine bağli Maralbeşi ilçesi Serikboya köyünde Çin polisinin silah arama bahanesiyle evlere girmeye çalışması üzerine 6′sı Uygur toplam 21 kişi öldü. Ölü sayısına dair farklı haberler gelirken, ölenlerden 15′inin polis ve sosyal işçi olduğu belirtiliyor. Çatışma sırasında 6 Uygur’un öldüğü 8 Uygur’un da tutuklandığı bildiriliyor.

Serikboya Köyünde silah seslerinin duyulduğu ve Asker ve polisların olay yerine intikal etmesinin ardından çatışma meydana geldiği kaydediliyor.

Doğu Türkistan’da yabancı gazetecilerin bulunması yasak olduğu için bölgeden güçlükle haber alınıyor.Çin yönetimi ülkedeki haber ajansların da Doğu Türkistan konusunda sıkı sansür uyguluyor.

Neden böyle olaylar yaşanıyor? Çünkü Çin yönetimi Doğu Türkistan halkı üzerenden baskıyı artıyor, Doğu Türkistanlılar kendi hak hukukları Çin işgalci güçlerden Korumaya çalışıyor.

Çin Doğu Türkistan’a göçmen yerleştirme politikasını hızlandırıyor. Çin Doğu Türkistan’a her geçen gün binlerce Çinlileri göç ettirerek yerleştiriyor. Doğu Türkistan’a yatırım yapıyor ama bunlardan Uygur, kazaklar değil sadece Çinli göçmenler yararlanıyor, Çinin Doğu Türkistan’a 200 milyon Çinli göç ettirme politikası mevcut olduğu hakkında bilgi aldık. böylelikle Çin Doğu Türkistan in Uygur kazak gibi yerli halkini asimilasyon etmek ve onları kendi vatanında bile azınlık duruma düşürmek amacıyla Çinli göçmenlerin sayısını arttırıyor. Dini baskılarda artırıyor, Kuran Kerim okuyan yada satan Müslümanları hepse atıyorlar, İslami giyim giyen bayanlar, sakal koyan erkeklerin hastaneye girmesini, otobüs ve taksiye binlerini yasakladı binlerce Uygur Müslüman hastalar hastaneye giremediği için can çekişiyor, camilere 18 yaş altındaki Çocukların, bayanların komünist partiye üyelerin, ve memurların camiye girmesini yasakladı Müslümanlara baskı yapıyorlar, onların dini inanç özgürlüğü elinden alındı, şehir içindeki Uygurları şehir dışına sürgün ediyor, onların yerine yeni bina yaparak Çinli göçmenleri yerleştiriyor, Çift dilda eğitim adı altında okullarda Uygur dilini yasakladı, çinçe öğrenmeye çinçe konuşmaya, Çinliler gibi olmaya zorlanıyorlar, 3000 bin yıllık Doğu Türkistan tarihi, 1200 yillik Uygur İslam kültürü yok olma tehlikesi altındadır, Doğu Türkistan’daki yerli halklar Çok zor durumda yaşıyorlar, onların Can ve mal güvenliği yoktur her kes korku içinde yaşamakta, yarın ne olacak, Çin polisleri baskın yaparak götürür mü diye endişe içinde yaşıyorlar Şuan Doğu Türkistan’da durum vahim, Çin yönetimi Doğu Türkistan halkını ayaklanmaya zorluyorlar, 2009 Ürumçi katliam gibi yine bir olayın yaşanmasından endişe ediyoruz. Uygurlar yaşamaktan bıkmış durumda, böyle yaşamaktan yaşamayan daha iyidir diye Çinlilere olan nefret artıyor, her an bir büyük bir olay yaşanabilir.

Çin işgalci göçlerin Doğu Türkistan'da yaptığı zulümun bedelini ödediği anı. Doğu Türkistanlı özgürlük savaşçıları Çin pilice karakola saldırıyor ve karşıya çıkanı kesiyor. geber ve Doğu Türkistandan git korkak Çinliler.

Çin işgalci göçlerin Doğu Türkistan’da yaptığı zulümun bedelini ödediği anı. Doğu Türkistanlı özgürlük savaşçıları Çin pilice karakola saldırıyor ve karşıya çıkanı kesiyor. geber ve Doğu Türkistan’dan git korkak Çinliler.

Çin işgalci göçlerin Doğu Türkistan’da yaptığı zulümun bedelini ödediği anı. Doğu Türkistanlı özgürlük savaşçıları Çin pilice karakola saldırıyor ve karşıya çıkanı kesiyor. geber ve Doğu Türkistandan git korkak Çinliler.

Doğu Türkistan Haber Merkezi Arslan Tash

Hakkında admin

x

Check Also

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...

Doğu Perinçek yine haddini aştı! “Nursiman terör örgütünün militanı!”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İYİ Parti kürsüsüne çıkan Doğu Türkistanlı mazlum Nursiman Abduraşid ...

Türk milletinin ve Türkiye’nin, “Doğu Türkistan’a” sahip çıkmasını istedi

Türk milletinin ve Türkiye’nin, “Doğu Türkistan’a” sahip çıkmasını istedi 29 ocak TBMM Genel Kurulu TBMM ...

Meclis TV açıkladı Doğu Türkistanlı kız çıkınca neden yayın kesildi?

Meclis TV’den İYİ Parti grup toplantısı yayın kesilmesine açıklama geldi. İYİ Parti lideri Meral Akşener, ...

Meral Akşener’e Doğu Türkistan tepkisi: ‘Haritada göster desen Kamboçya’yı gösterir’

İP Genel Başkanı Meral Akşener’in Doğu Türkistan çıkışına tepki gösteren Türkgün yazarı Yıldıray Çiçek, “Haritada ...

Çin yönetimin, Doğu Türkistan bölgesinde Müslümanların tüm hayatlarının anlık takip edildiği ortaya çıktı.

Çin hükümetinin, Sincan bölgesinde yaşayan Müslümanların telefon görüşmeleri, seyahatleri ve akrabalarıyla bir araya gelmeleri dahil ...