Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan’da Durum Gergin

Doğu Türkistan’da Durum Gergin

1016164_10151434264727115_1835283116_n

Doğu Türkistan’da Durum Gergin

Üst düzeyde bir Çinli güvenlik yetkilisi resmi adı Şincan olan Doğu Türkistan özerk bölgesinde çıkan son çatışmalar üzerine güvenlik güçlerine 24 saat devriye gezme emri verildiğini  açıkladı.

Çin devlet medyasına göre Meng Jianzhu Cumartesi günü bölge başkenti Urumki’ye giderek güvenlik güçlerine mahallelerde  “her türlü hava koşulunda” ara vermeksizin devriye gezme emri verdi.

Devriye emrinden üç gün önce bölgede 2009 yılından beri  çıkan en şiddetli  çatışmalarda en az 35 kişi hayatını kaybetmişti.
Çin resmi haber ajansı Şinhua çatışmaların Şanşan’ın  Lukqun kasabasında bıçaklı grupların polis karakolları, yerel hükümet binası ve bir inşaat sitesine saldırmasıyla başladığını bildirdi.

Ajansa göre bıçaklı gruplar polis araçlarını ateşe verdi ve dokuz güvenlik görevlisiyle 16 sivili sivili bıçaklayarak öldürdü. Ateş açan polis 11 zanlıyı vurarak öldürürken üçünü de tutukladı. Polisin çatışma sonrası diğer zanlıları aradığı bildiriliyor.

Sincan yerel hükümeti, Pazar günü web sitesinde  olaylardan İslamcı bir grubu sorumlu tuttu.  Hükümet 17 kişilik grubun saldırılar başlatmak için Haziren ortasından beri para topladığı, bıçak ve benzin satın aldığını önesürdü.

Doğu Türkistan sık sık azınlıktaki Müslüman Uygurlarla çoğunluktaki Han Çinlileri arasında şiddet olaylarına sahne oluyor.
Birçok Uygur şiddet olaylarından özerk bölgeye yoğun Çinli göçünün yol açtığı dini ve kültürel ayrımcılığı sorumlu tutuyor.

Dünya Uygur Kurultayı Genel Sekreteri Dolkun İsa Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada bölgedeki yoğun polis varlığı ve ilan edilen sıkıyönetim nedeniyle gerçekte neler olduğunu belirlemenin çok güç olduğunu belirtti.

http://www.amerikaninsesi.com

Hakkında admin

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...