Anasayfa » Makale ve Analizler » Neden Doğu Türkistan’da olaylar bitmiyor?

Neden Doğu Türkistan’da olaylar bitmiyor?

2013-06-05 09.42.23

Neden Doğu Türkistan’da olaylar bitmiyor?

Doğu Türkistan in Kaşgar ili Maralbeşi köyünde 23 Nisan 2013 gerçekleşen olayda toplam 51 polise ölmüş, 6 direnişçi Uygur Türkü Çin polisleri tarafinden öldürülmüş ve 19 genç tutuklanmış.

 Olayın nedeni ise, Çin polisleri Berat Navay adlı bir dindar ailesine baskın yapmış ve u ailesinin 3 oğlu olup hepsi sakal birakan gençlermiş. Çin polisleri onları sakallar ini kesmelerine zorlamış ve hanımları yüzündeki peçeleri açmaya çalışmış bu zorluklara dayanamayan gençler polislerden hanımlarını korumaya çalışmış, ve ortada arbede yaşanmış, bu arada polisler Çin askerlerinden takviye yardım istemiş. Barat navay adli kişinin 3 oğlu değer arkadaşları ile beraber Çin polislerini evin içine almış  polisler onlara saldırmaya çalışırken Uygur gençler onlara karşılık vermiş ve Çin polisleri olmüş. Değer yandan evin etraf ini polise ve askerler sarışım  Onları ikna ederek eve girmelerini sağlamış ve evin kapısını  kilitler-ek ateşe vermiş, böylelikle Çok sayıda polisler ateş içinde yanarak ölmüş, bu olay işgalci Çin yönetimi söylediği gibi terör olayı Değildir belki dini baskı  altında kalan Müslümanlar ile Çin polisleri ortasında gerçekleşen döşünce farklıklar çatışmasın sonucudur.

Doğu Türkistan’da zalim ile mazlumun ortasında, Müslümanlar ile Çinli ateistler ortasında, İslam ile komünistlar ortasında savaş gerçekleşiyor, direniş devam ediyor  Çin komünist yönetimi Doğu Türkistanlı Müslümanları İslamdan uzaklaştırmak, ateist ve komünist yapmak için Müslümanlara baskı ve zulüm yapıyor, Doğu Türkistanlı Müslümanlar dini inancı uğruna canlarını feda ediyor, dini İnancınını korumak için canlarını feda ederek kafirler ile savaşıyorlar.

Doğu Türkistanlılar maruz kaldığı temel sorunlar

  • Çin Doğu Türkistan’a göçmen yerleştirme politikasını hızlandırıyor. Çin Doğu Türkistan’a her geçen gün binlerce Çinlileri göç ettirerek yerleştiriyor. Doğu Türkistan’a yatırım yapıyor ama bunlardan Uygur, kazaklar değil sadece Çinli göçmenler yararlanıyor,   Çinin Doğu Türkistan’a 200 milyon Çinli göç ettirme politikası mevcut olduğu hakkında bilgi aldık. Çin Doğu Türkistanni işgal ettiği 1949 da Doğu Türkistan nüfusu 4 milyon 333 bin 100 olup Çinlilerin nüfusu 290 bin yanı yüzde 6% teşkil ediyor. Şuan neredeyse 46% arttı. böylelikle Çin Doğu Türkistan in Uygur Türkü gibi yerli halkni asimilasyon  etmek ve onları kendi vatanında bile azınlık duruma düşürmek amacıyla Çinli göçmenlerin sayısını artıyor ve göçmen yerleştirme politikasını hızlandırıyor .
  • Dini baskılarda artırıyor, Kuran Kerim okuyan yada satan Müslümanları hepse atıyorlar, İslami giyim giyen bayanlar, sakal bırakan erkeklerin hastaneye girmesini, otobüs ve taksiye binlerini yasakladı  binlerce Uygur Müslüman hastalar hastaneye giremediği için dışarıda can çekişiyor.
  • camilere 18 yaş altındaki Çocukların, bayanların  komünist partiye üyelerin, ve memurların camiye girmesini yasakladı  Müslümanlara baskı yapıyorlar, onların dini inanç özgürlüğü elinden alındı. Dinden uzaklaştırılıp ateist olmaya zorlanıyorlar.
  • şehir içindeki Uygurları şehir dışına sürgün ediyor, onların yerine yeni bina yaparak Çinli göçmenleri yerleştiriyor.
  • Çift dilde eğitim adı altında okullarda Uygur dilini yasakladı, Çince öğrenmeye Çince konuşmaya, Çin kültürünü kabul kabul etmelerini,  Çinliler gibi yaşamaya zorlanıyorlar, 3000 bin yıllık Doğu Türkistan tarihi, 1300 yıllık Uygur İslam kültürü yok olma tehlikesi altındadır, Doğu Türkistan’daki yerli halklar Çok zor durumda yaşıyorlar, onların Can ve mal güvenliği yoktur, Çin polisleri sokak sokak dolaşarak keyfi tutuklama yapıyorlar, her kes korku içinde yaşıyorlar, yarın ne olacak, Çin polisleri baskın yaparak götürür mü diye endişe içinde yaşıyorlar  Şuan Doğu Türkistan’da durum vahim, Çin yönetimi Doğu Türkistan halkını ayaklanmaya zorluyorlar,  2009 Ürumçi katliam gibi yine bir olayın yaşanmasından endişe ediyoruz.
  • Uygurlar yaşamaktan bıkmış durumda, böyle yaşamaktan yaşamayan daha iyidir diye Çinlilere olan nefret artıyor, her an bir büyük bir olay yaşanabilir.
  •  Doğu Türkistanda işgalci güçler ile işgale uğrayan toprağın aslı sahipleri olan Doğu Türkistanlılar ortasında anlaşmazlık yaşanıyor. Çin yönetimi Doğu Türkistanlılara baskı yapıyor, işkence yapıyor.

 Çinli göçmenlerde Polise ve Askerleri arkasına alarak her yerde Uygurlara zorluk yapıyor. aşağılıyor  dişliyor  zorluk çıkartıyor, eğer onlara karşılık yaparsa hemen Çinli polisler müdahile eder ve Uygurları götürüp hepse atar,

Çinli göçmenler her zaman polis ve askerlerin koruma altında, ama uygurlar kendi hak ve hukuklarını korumak için Çinli askerler ve polislar ile çatışmaya girmeye mecbur kalıyor.

2- sorun şu Çinliler komünist fikir düşencilirini Doğu Türkistannin muslümanlara zorla öğretmeye çalışıyor, komünist olmaya ve komünist idology ile yaşamaya islamden uzaklaşmaya mecburliyor, Doğu Türkistan halk 1300 senedir islam dini resmi devlet diye kabul eden ve islam kültür ile yaşayan bir halk olduğu için Çin yönetiminin komünit olmaya zorlasa bile kabul etmiyor ve Çin polise ve jandarmalari onlara zorluk çikartiyor böylikle olaylar yaşanıyor, örneğin, tesettürli yada peçeli müslüman bayanlar  yada giderken Çin jandarmalari onlarinın yüzlerini zorla açtırıyor yada islami elbesileri çikartip Çin terzi elbise giymesine zorliyor, Erkeklerin sakal ve beyik koyması yasak, sakal birakan erkekleri görürse ya para cezasi alır yada hepise atarlar. Bir daha sakal birakmamıs hakkında taahütname aldıktan sonra serbesit birakir, kabul etmesse hepiste kalır,

İslami hicaf diyen tesettürlü bayanlara önce para caza koyuyur 2 – defa dideklerini yapmassa hepise atar , u bayanların eşleri yada abı kardeşleri bu haksizlıkka dayanamıyor ve ailisini kendi islami inancini korumak için Çin jandarmalar ile çatışmaya mecbur kaliyor. Haksizklara karşilik gösterenler hemen terrorest diye özerine ateş açiyor ve öldüriyorlar, yoksa Doğu Türkistanda her gün her hafta olaylar yaşanıyor, Çinli göçmenlerde Uygurları döviyor, öldüriyor,

21 Mart 2013 Doğu Türkistanin Piçan bölgesinde 7 yaşlı Ankarcan Ariz adli 7 yaşli Uygur Çocuk, 52 yaşli bir Çinli göçmen kapasını keserek öldürmüş. Ama u terorist sayılmıyor.

13 Nisan 2013 Urumçide Eli Kuddus adlı bir Uygur, bir Çinli Şirket tarafinden evi yıkılmış, Ali Kuddus evi için Hak ararken Öldurusine dövülmüş ve bayılmış, Arkadaşlari onu hastaneye götürürken hastane bile onu kabul etmemiş, nedeni ise Ali kuddusu döven şirket sahipliri hastaneye öyle talimat vermiş. bu olay Urumçidiki yetkilere anlatılmış ama onlar yardımcı olacağina söz vermiş olsa bile şuana kader heç bir şey yapmamiş. Eli Kuddusu döven u Çinli göçmenler Terrorist sayılmas, belkide koruma altına alınıyorlar.

Doğu Türkistanlıların Can ve Mal güvenliği yoktur, Çin polisler ve askerleri Doğu Türkistanda keyfi tutuklamaları devam ediyor, Doğu Türkistanlılar her gün korku içinde yaşıyorlar, yarın ne olacak diye endişe içinde yaşıyorlar, Doğu Türkistanda insan hakları ihlalleri yaşanıyor, Doğu Türkistan’da özgürlük yoktur, Doğu Türkistanlılar özgürlük istiyor, barış istiyor, insan gibi yaşamak istiyor, Çin işgalinin son bulmasını istiyorlar, Dünyadaki başka milletler gibi özgürce yaşamak istiyorlar. Çin Doğu Türkistanlıların özgürlük taliplerini ayrılıkçı diye suçluyorlar, ayrılmaya Doğu Türkistanlılar hiç bir zaman Çinliler ile birleşmedi, tarihtan buyan hep savaşıp geldi. birleşmedi, dost olamadı, u yüzden Çinlilerden ayrı yaşamak istiyorlar. Çinliler Doğu Türkistani bıraksın gitsin geldiği yere.

Abdulehed ER

Hakkında admin

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...