Anasayfa » Haberler » Katil, Zalim Çin… Doğu Türkistan’dan Defol!

Katil, Zalim Çin… Doğu Türkistan’dan Defol!

cinaciklama1-570x427

Katil, Zalim Çin… Doğu Türkistan’dan Defol!

Çin Konsolosluğu önünde Doğu Türkistan’daki zulme tepkimizi göstermek için basın açıklaması gerçekleştirdik. Basın açıklamasını MTTB adına İstanbul Şube Başkanımız Ömür Aydın okudu.

Basın Açıklaması:

Bugün burada 64 yıldır soykırım gerçekleştiren Çin Hükümetinin 5 Temmuz 2009’daki Urumçi katliamının yıldönümü yaklaşırken 26 Haziran 2013 tarihinde Doğu Türkistan’ın kadim şehri Turfan’da gerçekleştirdiği katliama ve sürekli devam eden zulümlerine karşı tepkimizi göstermek için toplanmış bulunmaktayız.
64 yıldır Doğu Türkistan’da soykırım uygulayan Çin Hükümeti bu katliamları Doğu Türkistan’a yerleştirilen göçmen Çinlilere yaşam olanağı sunmak için gerçekleştirmektedir. Bu katliamları ise yerli halkın kendini savunmak için söylediği bir çift sözü bile terör eylemiymiş gibi lanse edip, sözde gerekçelerle gerçekleştirmektedir. Yapılan her katliamdan sonra iletişim yolları engelleniyor, sağlıklı bilgi akışının önüne geçilmektedir. Gerçekleştirdiği yalan/yanlış ve iftiracı medya politikalarıyla dünya kamoyunun dikkatlerinin Doğu Türkistan’a çevrilmesini engellemektedir. Dünya ülkelerinin bu zulme sessiz kalmasının bir sebebi olarak kabul etmesek de, terör faaliyetine karşı gerçekleştirilmiş eylemler gibi gösterilip bu katliamlara devam edilmektedir.

26 Haziran 2013 tarihinde Turfan’daki olaylar bu sebeplerle cereyan etmiş, ev ve bahçelerinden zorla çıkartılan bir grup Uygur genci karşı çıkmış Çin Hükümeti bu isyanı şiddetle bastırmış Uygur gençlerini şehid etmiştir. Gerçekleştirilen Cuma Namazı sonrası yürüyüşe Çin güvenlik güçleri silah ile müdahale etmiş ve 26 kişinin ölümüne sebep olmuştur. Zaman zaman gerçekleştirilen katliamların dışında Çin Hükümetinin zulüm politikaları sürekli devam etmektedir. Doğu Türkistan’da Kaşgar şehri gün geçtikçe yıkılmakta, tarihi ve kültürü silinmeye çalışılmaktadır. Çin ajanlarının Dünya’nın her yerinde Doğu Türkistanlıları tehtid etmekte, herhangi bir faaliyette bulunmamaları için korkutulmaktadır.

İslam’ı yaşamayı, ay-yıldızlı tshirt giymeyi suç olarak gören Çin Hükümeti, Doğu Türkistan şehirlerinde camiilere zorla kızıl bayrak asmaktadır. Dünya’nın her yerinde gerçekleştirilen zulümlerin baş sebeplerinden bir tanesi İslam Düşmanlığıdır!

Milli Türk Talebe Birliği olarak yıllardır sürekli gerçekleştirilen zulmü, yapmış olduğumuz bu basın açıklaması aracılığıyla bir kez daha lanetliyoruz!

Milli Türk Talebe Birliği olarak siz basın mensupları aracılığıyla Türkiye’deki tüm STK’ları Doğu Türkistan’daki zulme karşı sessiz kalmamaya davet ediyoruz! Ayrıca başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere İslam İşbirliği Teşkilatını ve gerçekleştirilen bu zulme hassasiyet gösterebilecek tüm ülkeleri devam eden bu soykırımı biran önce durdurması için Çin Hükümetine karşı harekete geçmeye davet ediyoruz! İnsani haklara olan hassiyetiyle tanımış olduğumuz Avrupa Birliği’nden ve Avrupa Parlemontosu’ndan hassasiyetlerinin devamını diliyoruz!

Bugün buraya gelen basın mensuplarına göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı teşekkür ediyoruz. Basın mensuplarını başta Doğu Türkistan’daki zulümler olmak üzere Dünya’nın dört bir yanındaki Müslümanlara ve insanlara gerçekleştirilen zulümlere karşı halkı bilinçlendirmeye, ahlaksız basın yayın anlayışına karşı durmaya davet ediyoruz!

Bugün burada Doğu Türkistan’daki zulme karşı sessiz kalmayan herkese teşekkür ediyoruz.

Hakkında admin

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...