Anasayfa » Haberler » Uygur Özerk Bölgesi’nde Türk Ürünlerine Büyük İlgi

Uygur Özerk Bölgesi’nde Türk Ürünlerine Büyük İlgi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uygur Özerk Bölgesi’nde Türk Ürünlerine Büyük İlgi

Eyaletin başkenti Urumçi’deki “Erdaqiao Türk Ticaret Merkezi”nde 106 dükkanda sadece Türk ürünleri satılıyor- Türkiye’deki dizi kahramanlarının kıyafet ve aksesuarları bölgede popüler ürünler arasında

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Türkürünlerine olan ilgi her geçen gün artıyor.

Bölgede yoğun olarak Uygur Türklerine hizmet verenve geçen yıl açılan Türk Ticaret Merkezinin yüksektalep görmesi, başka şehirleri de harekete geçirmiş. Doğu Türkistan’ın önemli vilayetlerinden Kaşgar veHotan’da iki yeni Türk ticaret merkezi eylül ayından itibaren halka hizmet vermeye başlayacak.

Bölgenin başkenti Urumçi’de ilk kez geçen yıl açılan Türk Ticaret Merkezi, Türk ürünlerinin satıldığı 100’den fazla mağazasıyla hem kaliteli Türk mallarını bölge halkına tanıtıyor hem de Türkiye’nin birturizm bürosu gibi çalışıyor.

Kentte bulunan bir çok dükkanda Türk markaları satılırken, dizi oyuncularının afişleri dükkanları süslüyor.Türkiye’deki dizi kahramanlarının kullandığı ürün ve aksesuarlara bölge halkı yoğun ilgi gösteriyor.

Urumçi’nin merkezinde Uluslararası Büyük Pazar’ın karşısındaki “Erdaqiao Ticaret Merkezi”nin üçüncü katındaki 6 bin metrekarelik alanda, sadece Türk ürünleri satılıyor.

“Erdaqiao Türk Ticaret Merkezi” Genel Müdür Yardımcısı Aslıhan Taylan, ticaret merkezinde 106 irili ufaklı mağaza bulunduğunu belirterek, mağazaların kozmetik, gıda, hediyelik eşya ve tekstil ağırlıklı olduğunu kaydetti. Taylan, tüccarların satışlardan oldukça memnun olduğunu ve müşteri taleplerinin gün geçtikçe arttığını ifade etti. Uygurların duygusal anlamda Türkiye’yi çok sevdiklerinin altını çizen Taylan, özellikle başta tekstil olmak üzere Türk ürünlerine ilginin hergeçen gün arttığını söyledi. Taylan, mağaza sahiplerinin çoğunun Uygur olduğunu ancak son zamanlarda Türk yatırımcılardan da talep aldıklarını sözlerine ekledi.

Ticaret merkezinde sürekli Türk müzikleri çalınıyor ve koridorlara Türkiye’den yer isimleri verilmiş. Ticaret merkezinin girişinde Türk kanallarından çeşitli yayın ve kliplerin gösterildiği alanda “Taksim” adlı bir yemek alanı oluşturulmuş ve burada Türk yemekleri ikram ediliyor.

Gezmeye geldi, ilgiyi görünce mağaza açtı

Ticaret merkezinde tekstil ürünleri üzerine mağazası olan Veysel Gündağ, iki yıldır faaliyet gösterdiğini, Türk ürünlerine rağbetin oldukça yüksek olduğunu söyledi.

Sadece Urumçi’de değil, bölgenin genelindeki büyük şehirlerde Türk mallarına ilginin çok olduğunu ifade eden Gündağ, özellikle orta gelir ve üzerindeki Uygurların Türk ürünlerini aldığını, maddi durumu iyi olmayanların da para biriktirmek suretiyle mağazalarına gelerek Türk ürünü almak istediklerini ve Türk mallarına olan ilgiden çok memnun olduklarını söylüyor.

Eşinin Uygur olduğunu kaydeden Gündağ, önceden turistik amaçlarla geldiğinde Türk ürünlerine rağbeti gördüklerini ve ihtiyaca binaen mağaza açmaya karar verdiklerini anlattı. Gündağ, bölgenin bakir bir alan olduğunun altını çizerek, Türk iş adamlarının bölgede iyi işler yapabileceğini inandığını vurguluyor.

Ticaret merkezinde dükkanı olan bir Uygur da mağazasındaki ürünleri Türkiye’den getirdiklerini belirterek, özellikle gençlerde ürünlere ilginin büyük olduğunu kaydediyor.

Urumçi şehir merkezinde birçok noktada Türk ürün ve markalarına rastlamak mümkün. Türkiye’de işlenen ve Osmanlı motiflerinin hakim olduğu gümüş eşyalardan, çeşitli hediyelik eşyalarda Türkiye imzasına rastlanıyor ve bu alanda satış yapanlar dükkanlarının girişinde “Türk malı” ifadesini vurguluyor.

Halkın Türk ürünlerine “kaliteli ürün” gözüyle bakması nedeniyle bölgenin çeşitli yerlerinde Türklerin işletmeciliğini yaptığı mağazalar dikkati çekerken, birçok restoran ve otel gibi mekanlara Türkiye’den yer isimleri verilmiş.

İki yeni Türk ticaret merkezi daha açılacak

Erdaqiao Türk Ticaret Merkezi’nin Genel Müdürü Gökhan Şişman, bölgede Türk ürünlerine ilginin her geçen gün artması nedeniyle Kaşgar’da 5 bin 500 metrekarelik, Hotan’da ise 6 bin 500 metrekarelik sadece Türk ürünlerinin satıldığı yeni ticaret merkezleri kurduklarını kaydetti.

Şişman, hem Kaşgar hem de Hotan’daki merkezleri eylül ayında faaliyete geçirmeyi planladıklarını belirterek, iki merkezde de 1500 metrekareyi çocuklara yönelik sosyal alanlara ayıracaklarını anlattı. Her iki merkezde toplam 220 mağaza olacağını söyleyen Şişman, Urumçi’deki gibi bir Türk kafeteryası ve gıda ürünlerinin satılacağı market ile tekstil ağırlıklı mağazalar açılacağını sözlerine ekledi.

Bölgeden şu anda Çin Güney Havayolları’nın Urumçi-İstanbul arası doğrudan seferleri bulunuyor.

Kaynak: AA

Hakkında admin

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...