Anasayfa » Haberler » İlham Tohti tutuklandı

İlham Tohti tutuklandı

ilham-tohti-631x375

Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik baskılar sürüyor.

Doğu Türkistan adıyla da anılan Çin’e bağlı Sincan Özerk Bölgesi’nin önde gelen bilim adamlarından İlham Tohti tutuklandı.

Başkent Pekin’deki Milletler Üniversitesinde ekonomi profesörü olan Tohti’nin üniversitede yaptığı konuşmalarda Uygur Türklerinin haklarını savunduğu için tutuklandığı bildirildi.

Çin polisinin, ayrılıkçılık yaptığı gerekçesiyle geçen ay evine baskın düzenleyerek tutukladığı İlham Tohti’nin nerede olduğu bilinmiyor.

Profesör Tohti’nin eşi Guzali Nur, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, eşinden haftalardır haber alamadığını ve sağlığından endişe ettiğini bildirdi.

İlham Tohti’nin tutuklanmasına sürgündeki Dünya Uygur Kongresi tepki gösterdi.

Kongre’den yapılan açıklamada, Uygur Türklerinin temel insan haklarını savunan Prof. Tohti’nin tutuklanmasının kabul edilemez olduğu belirtildi.

Uygur Türkleri İnsan Hakları Konseyi de, Prof. Tohti’nin sırf düşüncelerinden ötürü hapse atılmasının Çin’in insan hakları sicilinin ne denli kötü olduğunu gözler önüne serdiğini bildirdi.

Uygur Türklerine yönelik baskıların son dönemde doruğa çıkması Batı’nın da tepkisini çekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından Avrupa Birliği de Çin’den Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine son vermesini ve Tohti’nin serbest bırakılmasını istedi.

İlham Tohti’nin idam cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.

1950 yılına kadar nüfusun yüzde 90’ınını Uygur Türklerinin oluşturduğu Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bugün bu oran uygulanan asimilasyon politikaları yüzünden yüzde 55’lere kadar gerilemiş durumda.

Çin’in batısının su deposu durumundaki Uygur Özerk Bölgesi, başta altın ve uranyum olmak üzere aynı zamanda zengin maden kaynaklarına sahip.

Hakkında admin

x

Check Also

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...

Doğu Türkistan’da yeni bir Boraltan faciası yaşanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Kürsüsü’nden okuduğu Boraltan Köprüsü ağıtının şairi Murat Darga işte böyle bir ortamda ...

BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan Basın Açıklaması

Kahramanmaraş BBP ve Alperen Ocaklarının Doğu Türkistan’da  Çin  tarafından yapılan zulümle ilgili olarak bir basın açıklaması ...

‘Zulümden kaçış’ 13 ay sürdü

Etnik ve dini baskı nedeniyle Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçtılar. Geride anne-babalarını, çocuklarını bırakanlar oldu. ...

Uygur Türkleri İçin “Yardım Ve Koordinasyon Merkezi” Çalışacak

Kayseri, Çin zulmünden kaçarak gelen Uygur Türkleri için elinden geleni yapıyor. Valilik de bu konuda ...