Anasayfa » Haberler » TSK Çin füzesini istemiyor

TSK Çin füzesini istemiyor

Füze savunma ihalesini Çin’e vermesine batıdan tepki gelen Türkiye’nin Çin’le yaptığı görüşmeler yerel seçimlerden sonra tamamlanacak. TSK, Çin’e sıcak bakmazken, nihai kararı Erdoğan verecek

Türkiye’nin uzun menzilli füze projesinde Çin’le devam eden görüşmelerin sonucunun yerel seçimlerinin ardından netleşmesi bekleniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sıcak bakmaması nedeniyle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin füzesi kararından vazgeçebileceği öğrenildi. Başbakan Erdoğan başkanlığında geçtiğimiz eylül ayında toplanan Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı’nda, uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesini Çin Halk Cumhuriyeti’nden CPMIEC kuruluşu kazanmıştı. Ancak hem ABD hem de NATO, Türkiye’nin Çinli firmayı tercih etmesine tepki göstermişti. Tepkinin asıl nedeni olarak, CPMIEC şirketinin ABD yaptırım listesinde olması ve Türkiye’nin Çin’le yapmayı hedeflediği ortak hava savunma sisteminin teknik açıdan NATO’nun hava savunma sistemiyle uyum sıkıntısı yaşayabileceği gösteriliyordu. Türkiye ise, ihalenin nihai karar anlamına gelmediğini söylemişti.

İKİ TEMEL GEREKÇE

Türkiye’nin Çin ile devam eden sözleşme görüşmelerinde sona yaklaşıldığı öğrenildi. Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, kısa bir süre önce, ihalede Çin ile görüşmelerden nisan ayı başında bir sonuç almayı hedeflediklerini söylemişti. Edinilen bilgilere göre, Çin’le yapılan görüşmeler, beklendiği üzere, önümüzdeki hafta sonuçlanacak.

Ancak TSK’nın, “NATO ile uyumlu olmaması” ve “Doların süreç boyunca yüzde 30 civarında artması nedeniyle, Çin’in teklif ettiği fiyatın artması” gerekçelerinden ötürü Çin’e sıcak bakmadığı kaydediliyor. Bundan dolayı, Erdoğan’ın, Çin kararından vazgeçebileceği belirtiliyor. Böyle bir durumda Türkiye, ihalede kısa listeye kalan, sırasıyla, İtalyan- Fransız ortaklığı olan Eurosam veya ABD’li Lockheed Martin- Raytheon ortaklığı ile füze tedarik görüşmelerine başlayacak.

TEKLİF SÜRESİ UZATILMIŞTI

Türkiye, ABD ve NATO’nun tepkisini çeken uzun menzilli füze savunma ihalesinde Çin’le görüşmelerden vazgeçmemişti. Ancak Türkiye, konuyu zamana yaymayı tercih etmişti. Savunma Sanayi Müsteşarlığı yeni teklif verme süresini 30 Nisan’a kadar uzatmıştı. Bu arada, Türkiye’nin Çin kararından vazgeçmesi için ABD ve NATO’nun çabalarını sürdürdüğü dile getiriliyor.

 Türkiye’den Çin’e asker gönderilmişti

TSK, kısa bir süre önce, askeri öğrencileri Çin’e ve Güney Kore’ye göndermeye başlamıştı. Genelkurmay Başkanları ve kuvvet komutanlarının yetiştiği Kuleli Askeri Lisesi, bu yıl ABD yerine Çin’e ve Güney Kore’ye öğrenci göndermişti. Ayrıca, askeri lise öğrencilerine bundan böyle Çince de öğretileceği gündeme gelmişti.

 ALMAN BAKAN, PATRİOT BİRLİĞİNİ İNCELEDİ

Almanya’nın ilk kadın Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Kahramanmaraş’a konuşlandırılan patriot savunma sisteminin bulunduğu Gazi Kışlası’nda incelemelerde bulundu. Önceki akşam Kahramanmaraş’ giden Leyen, dün Patriot hava savunma sistemlerinde görevli Alman birliğini ziyaret etti. Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Tuğgeneral İsmail Gümüştekin tarafından karşılanan Leyen, Patriot harekat birliği komutanı Albay Setefon Drexler’den füze bataryalarıyla ilgili bilgi aldı. Türk-Alman işbirliğinin üst düzeyde olduğunun belirten Leyen, Alman askerlerine sağlanan imkanlar nedeniyle teşekkür etti. Leyen önceki akşam, Almanya Büyükelçisi tarafından onuruna verilen resepsiyona da katıldı. Leyen, dondurma şovunu izledikten sonra eline aldığı satırla Maraş Dondurması kesti.

Hakkında admin